בג"ץ: לא נקבל מצב שבו אין אשה בוועדה למינוי דיינים

השופטים מתחו ביקורת קשה על כך שבמסגרת דיל פוליטי ולראשונה מזה 12 שנים לא נבחרה אשה לוועדה, והקציבו לצדדים שבועיים להגיע לפתרון

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

בג"ץ נגד הרחקת נשים מהוועדה למינוי דיינים: בדיון בעתירה של ארגון הנשים הדתיות "אמונה" הבהירו שלשום שופטי בג"ץ כי לא יקבלו מצב בו אין לפחות אשה אחת בגוף הבוחר דיינים לבתי הדין הרבניים, ערכאות רשמיות שבעצמן מאוישות, בהגדרה, בידי גברים בלבד. בהמשך לצו ביניים שהוצא כבר בנובמבר, יידחה כינוסה של הוועדה בראשות שר המשפטים יעקב נאמן, שממתינה זמן רב לדון בסבב מינויים נרחב לבית הדין הרבני הגדול.

עד לא מזמן, ובמשך הקדנציות השונות לאורך 12 שנים, כיהנה לפחות אשה אחת בין עשרת חברי הוועדה למינוי דיינים, בין אם כנציגה מטעם הממשלה, ובין אם מטעם לשכת עורכי הדין. בנובמבר בחרה לשכת עורכי הדין שני גברים לאיוש המושבים השמורים ללשכה בוועדה, זאת במסגרת דיל פוליטי שדבר קיומו נחשף ב"הארץ" ימים אחדים קודם לכן.

בעקבות בחירתם לוועדה של עורכי הדין אשר אקסלרוד ומוטי אייזנברג, הגישה "אמונה" עתירה נגד הוועדה למינוי דיינים, השר נאמן, לשכת עורכי הדין והכנסת, ובה טענה כי ההרכב החדש של הוועדה, על טהרת המין הגברי, פוגע בחוקי יסוד ובעקרונות השוויון ודרשה לפסול את ההרכב. "ועדה למינוי דיינים ללא נשים הינה פגומה ומעוותת, הן לאור עקרונות החקיקה, הן לאור מדיניות בית משפט נכבד זה בהלכותיו והן על פי הנורמות הציבוריות", טענו העותרות באמצעות עו"ד פנחס מעוז. "אי הכללת נשים בוועדה פוגעת, בסופו של תהליך, במעמדם ובסמכותם של בתי הדין הרבניים, במראית הצדק ובתחושת הציבור כלפיהם".

מגישת העתירה, ליאורה מינקהצילום: טס שפלן

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בתשובות הצדדים, לא חלקה אף אחת מהמשיבות על הצורך בנציגות נשית בוועדה, אולם השופט אליקים רובינשטיין, ראש ההרכב, ציין בדיון שנערך השבוע את העובדה כי הן השתמטו מלהציע פתרונות מעשיים לשינוי המצב. לדבריו, דרוש אפילו פתרון אד הוק לקדנציה הנוכחית על פי הרכבה הנבחר. אחד הרעיונות שעלו הוא הגדלת הוועדה מעשרה ל-11 חברים, כך שהחברה הנוספת תהיה אשה.

השופטים הקציבו שבועיים לצדדים להגיע לפתרון מוסכם. השופט רובינשטיין אמר, כי כל עוד לא תיכלל אשה, בית המשפט חש "לא נוח" לאשר הסדר, "לא ציבורית, לא משפטית ולא חברתית". הוא הוסיף כי כל הסדר שייקבע, יחול גם על הוועדה למינוי קאדים (שופטים בבתי הדין המוסלמיים).

בתום הדיון אמרה העותרת, ליאורה מינקה, כי "אין ספק שהיינו עדים לפריצת דרך משמעותית. השופטים הטו אוזן קשבת לטענות, גילו הבנה מלאה והיטיבו לבטא את רחשי לב הציבור בכללו, וציבור הנשים בפרט. המצער הוא שגם הממשלה והכנסת, גם הפרקליטות ולשכת עוה"ד יודעים רק לדרוש באופן נאה, אך אינם מקיימים. לפחות בג"ץ הוכיח שיש מבוגר אחראי, ואולי יהיה בכוחו להחזיר את התקווה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ