תומר זרחין

ועדת המכרזים בחרה היום (ראשון) בנורית ליטמן לתפקיד פרקליטת מחוז ירושלים. המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, שהתמודד לתפקיד הסיר את התמודדותו זמן קצר לפני כן. בנוסף, בחרה הוועדה ברונית עמיאל כפרקליטת מחוז מרכז הבא, במקומה של רחל שיבר הפורשת.

נורית ליטמן, ששימשה בעבר בין השאר כתובעת בתיק נגד השר לשעבר שלמה בניזרי ונגד הכנופייה הירושלמית, נחשבת למקורבת לפרקליט המחוז היוצא, אלי אברבנאל והיתה המועמדת המובילה לתפקיד. 

מנגד, אחד מהפרקליטים במחוז העריך בסוף השבוע כי "אף פעם לא הבטיחו בפרקליטות שמספר 2 בהכרח יהיה פרקליט מחוז. יש הרבה דוגמאות לכך שזה לא קרה, ואנשים קיבלו את המינוי שנקבע".

רונית עמיאלצילום: דניאל בר און

ניצן, שיפרוש מתפקידו בסוף פברואר ויסיים כהונה בת שמונה שנים, משמש גם כאיש הקשר של הפרקליטות בעבודה מול השב"כ, ומאשר צווי הרחקה וצווי מעצר מנהליים. בשל תפקידו הפך ניצן להיות "הסדין האדום" בעיני הימין, שרואים בו פוליטרוק משפטי שרודף אותם פוליטית. שמו חרג מהמילייה המשפטית והפך להיות שגור בהתנחלויות.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

מזה שנים נערכים מפעם לפעם הפגנות מחוץ לביתו של ניצן בירושלים. בפעמים אחרות התקשרו אליו בשעות הלילה המאוחרות והטרידו את ילדיו. לפני שנה הופץ סרטון באינטרנט שקרא לרצוח את שי ניצן, בטענה כי הוא לא חוקר הסתה נגד יהודים אלא רק קריאות להסתה נגד ערבים.המשנה לפרקליט המדינה הוגדר בסרטון כ"רודף יהודים ומתנכל ליהודים. הוא מגן על ערבים ומשתף איתם פעולה". הסרטון נחתם במילים "כהנא צדק". יוצר הסרטון נתפס והועמד לדין.עוד לפני כן הוגברה האבטחה סביב ביתו של ניצן.

במרוץ לפרקליטות מחוז מרכז הובילה רונית עמיאל, שכאמור, נבחרה. עמיאל, ביחד עם עורך הדין נסים מרום, ניהלה את התיק נגד הנשיא לשעבר משה קצב, שהורשע בעבירות מין חמורות. עמיאל הביאה להרשעתו ולמאסרו של קצב לתקופה של שבע שנים, הרשעה ועונש שעמדו גם במבחן הערעור בבית המשפט העליון.

עמיאל היא פרקליטה שזוכה להערכה מצידו של פרקליט המדינה, משה לדור, אשר יחד עם היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, החליטו להפקיד בידיה את הטיפול בתיק קצב, אחרי התהפוכות הדרמטיות שעבר, עם ביטול הסדר הטיעון והפקעת הטיפול בו מפרקליטות מחוז ירושלים.

עמיאל שקלה בעבר להתמודד על תפקיד פרקליטת מחוז תל אביב, במקומה של הפרקליטה הקודמת רות דוד, אולם בסופו של דבר בחרה להישאר בפרקליטות "הבית", ולהגיש מועמדות עם פרישתה של שיבר.

מועמדת שנחשבה לחזקה בהתמודדות מול עמיאל היא אורלי בן ארי, ששימשה כתובעת בין השאר בתיק הרצח של הנער אסף שטיירמן, טלי פחימה, ובתיק נגד ראתב אבו עצא, גנב המכוניות שדקר את השוטר שלומי אסולין, שמת מפצעיו בקיץ האחרון.

המכרז לתפקיד המתפנה של ניצן ייערך בשבוע הבא, וכפי שפורסם ב"הארץ", בין המתמודדים הבולטים לתפקיד הוא פרקליט מחוז ירושלים היוצא, אלי אברבנאל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ