"קפטן ג'ורג'" תובע את המדינה: טענות דיראני על אונס גרמו לי נזק

לדברי החוקר, הטענה של מוסטפה דיראני כי נאנס על ידו גרמה לו נזק אישי וכלכלי. הוא מאשים כי הוסתרו ממנו ראיות המוכיחות כי לא הוא זה שביצע את החקירה השנויה במחלוקת

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

"קפטן ג'ורג'", מי ששימש כחוקרו של מוסטפה דיראני, תובע פיצויים ממשרד הביטחון בגובה של 5.5 מיליון שקלים, בטענה כי נגרם לו נזק בעקבות טענת דיראני על כך שנאנס על ידו.

במסגרת התביעה, שהוגשה היום (ראשון) לבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות עורך הדין אפי נוה, נטען כי מ"קפטן ג'ורג'" הוסתרה קלטת, בה תיעוד מחקירתו של דיראני, ובה נראה בבירור כי מפקד היחידה, קצין בדרגת אלוף-משנה, הוא זה שניהל את החקירה בעת שדיראני היה עירום. הקלטת נחשפה בתוכנית "עובדה" בערוץ 2.

"קפטן ג'ורג'" ניהל את מרבית החקירות במהלך שירותו כקצין ביחידה 504, יחידת הסוכנים של חיל המודיעין. דיראני, בכיר בארגון חיזבאללה, נחטף לישראל במבצע ב-1994, במטרה לשמש כקלף מיקוח לאיתור פרטים אודות מקום הימצאו של הנווט השבוי, רון ארד. הוא שוחרר במסגרת עסקת חילופי השבויים ב-2004.

לטענת דיראני, במהלך חקירתו על ידי אנשי 504, עבר התעללות קשה ופגיעה מינית. האשמות אלו, מסביר ג'ורג' בכתב התביעה, פגעו בו והובילו לסיום שירותו ביחידה. עורכי הדין המטפלים בעניינו של ג'ורג', אפי נוה והילה קוכמן, טוענים כי נגרם למרשם נזק מיוחד בגין לשון הרע, וכי שכרו נפגע בעקבות הפרסומים. הם דורשים עבורו פיצוי ממשרד הביטחון ומהמדינה, בגובה של 5 וחצי מיליון ש"ח.

מוסטפה דיראני בבית המשפט, 2004צילום: אוריאל סיני

עוד הוסבר כי בעת שפנה לבג"ץ כדי לטהר את שמו, הועברו לידיו 46 קלטות עם תיעוד החקירה, אך הקלטת החשובה ביותר לא הגיעה לידיו. "את הקלטת ה-47 הסתירו. זו הקלטת שמראה שמי שלחץ על דיראני כשהוא עירום היה מפקד היחידה, ולא "קפטן ג'ורג'", שאמר לאורך כל הדרך שמסתירים ראיות", אמר עו"ד נוה.

Read this article in English: Ex-IDF investigator accused of abuse, torture of Mustafa Dirani to sue state