שי ניצן, שעמד במוקד התקפות הימין, פורש מהפרקליטות

ניצן התמודד על תפקיד פרקליט מחוז ירושלים אך משך את מועמדותו אחרי שהתברר לו כי המועמדת המועדפת היא נורית ליטמן

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

המשנה לפרקליט המדינה שי ניצן, שעמד במשך תקופה ארוכה במוקד ההתקפות של הימין, צפוי לסיים בחודש הבא את הקריירה בפרקליטות המדינה. ניצן, שהתמודד על תפקיד פרקליט מחוז ירושלים, משך את מועמדותו אחרי שהתברר לו כי מי שתזכה בתפקיד היא עו"ד נורית ליטמן, מספר 2 בפרקליטות המחוז.

במשרד המשפטים העלו אתמול את האפשרות שניצן, שיסיים את כהונתו כמשנה לפרקליט המדינה לעניינים מיוחדים בסוף פברואר לאחר שמונה שנים בתפקיד, יתמודד על מינוי למשנה ליועץ המשפטי לממשלה במקום מייק בלאס. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין רוצה למנוע את פרישתו של ניצן משירות המדינה.

המכרז על תפקיד פרקליט מחוז ירושלים לווה במתיחות בין וינשטיין לפרקליט המדינה משה לדור. בעוד לדור תמך בבחירתה של ליטמן, וינשטיין העדיף את ניצן. לדור העדיף את ליטמן במובהק על פני המשנה שלו ניצן, בין השאר כדי למנוע זעזועים בפרקליטות המחוז, וכדי לשדר מסר שמשרת פרקליט מחוז הינה אופק מקצועי ריאלי לפרקליטים שצומחים בפרקליטות, ולא תפקיד אליו מוצנחים מגבוה בכירים. חברי ועדת המכרזים של נציבות שירות המדינה החליטו לבחור בליטמן, שנחשבה למועמדת טבעית לתפקיד.

ליטמן (46), בת טיפוחיו של לדור, החלה את הקריירה בפרקליטות ב-1989. במהלך השנים טיפלה בין השאר בתיק הבנק למסחר ובתיק נגד השר לשעבר שלמה בניזרי. בשנים האחרונות, כמשנה לפרקליט המחוז, עסקה בליווי התיקים הרגישים והמורכבים המטופלים במחוז.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

ליטמן גברה על ניצן, שמשמש גם איש הקשר של הפרקליטות בעבודה עם השב"כ, ומאשר צווי הרחקה וצווי מעצר מנהליים. תפקיד זה הפך את ניצן ל"סדין אדום" בעיני המתנחלים.

ניצן עמד, בין השאר, מאחורי חקירות המשטרה שנפתחו בעקבות פרסום הספר "תורת המלך", במסגרתם נחקרו כותבי הספר ורבנים "נותני הסכמה". הספר עוסק בהלכות המתירות הריגת גוי. לאחר שהרב דב ליאור, שנתן הסכמה לספר, סירב להתייצב לחקירה ונעצר, נערכו בירושלים הפגנות סוערות בין היתר מחוץ לביתו.

זה שנים שמעת לעת נערכות מחוץ לביתו הפגנות, ובפעמים אחרות התקשרו לביתו בשעות לילה מאוחרות והטרידו את משפחתו. בינואר 2011 הוצמדה לניצן אבטחה צמודה, לאחר שסרטון שהופץ באינטרנט קרא לרצוח את ניצן בטענה שהוא אינו חוקר הסתה נגד יהודים. ניצן הוגדר בסרטון כ"רודף יהודים".

לתפקיד פרקליטת מחוז המרכז נבחרה כצפוי רונית עמיאל, במקומה של הפרקליטה הפורשת רחל שיבר. עמיאל (51), מספר 2 בפרקליטות המחוז, שימשה תובעת בתיק נגד נשיא המדינה לשעבר משה קצב. נוסף לתיק קצב, טיפלה עמיאל בתיק פרשת רצח חנניה אוחנה, בפרשת השוחד לשר סאלח טריף, בפרשת מתן אזרחות ישראלית לראשי ארגוני פשיעה רוסיים, ברצח הנער טל רייכמן, וכן בשורה של עבירות מין ועבירות מרמה. המועמדת הבולטת שהתמודדה על התפקיד מול עמיאל היתה אורלי בן-ארי, ששימשה בין השאר תובעת בתיק הרצח של הנער אסף שטיירמן ובתיק טלי פחימה.

המכרז לתפקיד שניצן מפנה ייערך בשבוע הבא. בין המתמודדים הבולטים שהגישו מועמדות לתפקיד אפשר למנות את פרקליט מחוז ירושלים היוצא, אלי אברבנאל.

ניצן. זכה לאבטחה צמודה בגלל ההסתה נגדוצילום: תומר אפלבאום

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ