המדינה תגבה את הפיצויים מתוקפי קטינים

על פי הצעת החוק, שצפויה לעבור היום, המדינה תעניק פיצויים לקטינים שהותקפו בידי עבריינים כדי לבטל את התלות שבין הקורבן והתוקף בקבלת הפיצויים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

התפתחות משמעותית בסיוע לצעירים שנפלו קורבן לעבירות: ועדת החוקה תאשר היום לקריאה שניה ושלישית הצעת חוק הקובעת כי המדינה תשלם פיצויים לילדים שהותקפו בידי עבריינים, ותגבה את כספי הפיצויים מן העבריין התוקף. את הצעת החוק הגישה ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו), והיא נועדה לבטל את התלות שבין הקורבן לעבריין בקבלת הפיצויים, כדי לאפשר לו לממן טיפול נפשי או רפואי באמצעות הכסף מבלי לחכות עד שהעבריין ייאות להעביר את הכסף לידיו. הכסף יועבר לקטין בתוך 30 יום מרגע שיגיש את הבקשה לביטוח הלאומי.

הממשלה החליטה לתמוך בהצעת החוק, בין היתר נוכח העובדה שעלותו נחשבת לזניחה ומסתכמת בכשלושה מיליוני שקלים בשנה. זאת, במקרה קיצוני שבו המדינה לא תצליח לגבות שום קנס מן העבריינים המורשעים. במועצה הלאומית לשלום הילד, שיזמה את ההצעה, הצטברו בשנים האחרונות מקרים רבים של קטינים שלא הצליחו לגבות את הפיצויים שנפסקו לטובתם ולא יכלו לעשות בהם שימוש לשם שיקום. על פי ההערכות, מדובר בכ-250-150 מקרים מדי שנה.

כך למשל, נ.ח., קטינה בת 15, נאנסה על ידי נער המבוגר ממנה בשנתיים, לאחר שהתנפל עליה בפינת רחוב. בית המשפט גזר עליו כבר לפני כשלוש שנים שבע שנות מאסר ו-50 אלף שקל פיצויים למתלוננת. אלא שעד כה היא לא קיבלה את הפיצויים. א.א., נערה בת 18 שנאנסה על ידי אביה, זכתה בפיצויים בסך 20 אלף שקל במאי 2007. עד היום אביה לא שילם את הכסף, אף שחשבונו בבנק עוקל. ע.ג., בת 14, נפלה קרבן לאונס קבוצתי על ידי שמונה נערים. ביולי 2007 גזר בית המשפט פיצויים על השמונה אולם רק שלושה מבין הנערים העבירו לה את הכסף.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ