מזוז לבכירים: פרשת אשל חמורה מכדי שתיפתר בלשכה

גורם המעורה בפרטי הפרשה: הפרשה חמורה מכדי שתסתיים בבדיקת נציבות שירות המדינה. 3 המתלוננים נמנעו מלערב את רה"מ, כדי שלא לסבך אותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לפחות שלושה בכירים בלשכת ראש הממשלה העבירו ליועץ המשפטי לממשלה מידע סביב הטענות כי מנהל הלשכה של ראש הממשלה נתן אשל הטריד לכאורה את ר', עובדת בלשכת נתניהו,לאחר שקיבלו ייעוץ לעשות זאת מהיועץ לשעבר, עו"ד מני מזוז.

לדברי גורמים שמעורים בפרשה השלושה הם ראש מערך ההסברה הלאומי יועז הנדל, מזכיר הממשלה צבי האוזר וככל הנראה גם המזכיר הצבאי האלוף יוחנן לוקר. במשרד המשפטים התייצבו לצד בכירי הלשכה שהחליטו להעביר את המידע ליועץ: "מצופה היה ממי שהמידע הגיע לידיו במסגרת תפקידו להעבירו לידיעת ולבדיקת הגורמים המוסמכים, לצורך בחינת המידע ובדיקה אם יש בו ממש".

בכירי הלשכה לא עדכנו את ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרטים והחליטו במקום זאת לפנות ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין. כיוון שהמידע היה חלקי בלבד והעובדת עצמה לא הביעה רצון להגיש תלונה, הורה וינשטיין על בדיקה ראשונית של נציבות שירות המדינה. האחראי על הבדיקה הוא ראש אגף החקירות בנציבות נתי לוויט. עד כה תושאלו כמה עובדים בלשכת ראש הממשלה, אולם העובדת ר' ואשל עצמו טרם תושאלו. בשלב זה לא נמצא ביסוס לטענות נגד אשל, אולם הבדיקה נמשכת. אשל התייעץ לאחרונה עם עו"ד יעקוב וינרוט.

האוזר, הנדל, לוקר ובכירים נוספים בלשכה שנחשפו לטענות של ר' נגד אשל לפני כחודשיים החליטו לא לעדכן את ראש הממשלה בפרטי הפרשה כדי להרחיק אותו ממנה ולא לסבך אותו בחשדות או בטענות לשיבוש החקירה.

נתניהו (במרכז), עם צבי האוזר (שני משמאל) ויועז הנדל (שלישי משמאל), בכניסה לישיבת הממשלהצילום: תומר אפלבאום

  עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

  הבכירים בלשכה החליטו לבקש חוות דעת ממשפטן בכיר - היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, עו"ד מזוז. ל"הארץ" נודע כי מזוז הדגיש בפני יועצי נתניהו כי הפרשה חמורה מכדי שתיפתר בתוך הלשכה והמליץ להם לפנות ליועץ המשפטי לממשלה.

  "הפרשה חמורה מכדי שתסתיים בבדיקה של נציבות שירות המדינה", אמר גורם המעורה בפרטים. "היו הרבה אנשים שהיו מעורבים בעניין ומי שהעביר את המידע ליועץ המשפטי לממשלה עשה את הדבר הנכון".

  לפני כחודשיים טסו ראש מערך ההסברה הלאומי יועז הנדל והעובדת ר' לארה"ב לצורך השתתפות בכנס בנושא הסברה לקהילות נוצריות במדינה. ר' ארגנה את הכנס יחד עם שגרירות ישראל בוושינגטון מתוקף תפקידה כאשת הקשר בלשכת נתניהו לקהילות נוצריות בצפון אמריקה. מקור המעורה בפרשה ציין כי באותה הנסיעה סיפרה ככל הנראה ר' להנדל על כך שאשל מטריד אותה ועוקב אחריה.

  עם שובו לישראל, סיפר הנדל את הדברים למזכיר הממשלה צבי האוזר והשניים קיימו כמה התייעצויות בנושא.

  לפי מקור אחר, בחלק מההתייעצויות השתתף גם המזכיר הצבאי יוחנן לוקר. גורמים בסביבתו של האלוף לוקר מסרו כי לא העביר כל מידע ליועץ המשפטי לממשלה.

  בחודשים האחרונים הצליחו נתניהו ויועציו לשמור על שקט תעשייתי יחסי בכל הנוגע להתנהלות הלשכה ונמנעו מפרשות מביכות. עם זאת, הפרשה החדשה מעידה יותר מכל שמתחת לפני השטח קיימים יחסים מעורערים ביותר בין יועציו הבכירים של ראש הממשלה נתניהו.

  יחסיו של האוזר עם אשל מתוחים מאוד זה יותר משנתיים, אך נראה כי גם בין הנדל ואשל יש מתיחות. אתמול תקפו מקורביו של נתן אשל את הנדל בחריפות וכינו אותו "ראש הכנופיה".

  גורם משפטי בכיר ביקר אתמול את התנהלות בדיקת הפרשה בנציבות שירות המדינה, בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. לדבריו, אפשר היה למצות את החקירה בזמן קצר, באמצעות גביית עדות מהעובדת מיד כשהתקבל המידע, ולא לערוך בדיקה ראשונית, שעיקרה היה גביית עדויות מגורמים שנחשפו למידע באופן חלקי וגרמה לסערה בלתי נמנעת כשהפרשה פורסמה, עוד בטרם הושלמה הבדיקה.

  עוד אמר כי לאחר שהתפוצצה הפרשה הסיכוי לבירור מהימן של המידע שהתקבל נמוך, וקיימת סבירות נמוכה שבמצב הנוכחי ר' תיאות לשתף פעולה עם בדיקת הנציבות.

  בימים הקרובים צפויה נציבות שירות המדינה לגבות עדות, בשלב ראשון מהעובדת ומאוחר יותר מאשל עצמו.

  יחד עם זה, אתמול נשמעו הערכות כי עקב התנהלות הבדיקה עד כה, והעיכוב בקבלת ההחלטה לגבות עדות מהמתלוננת ומאשל בשלבים מוקדמים של הבדיקה, ספק אם ניתן יהיה להגיע לחקר האמת בפרשה.

  במשרד המשפטים שמרו אתמול באופן רשמי על שתיקה מוחלטת ביחס לחקירה, מתוך כוונה להנמיך את הלהבות ולאפשר את מיצוי הבדיקה שעליה הורה וינשטיין לפני כמה שבועות.

  ממשרד המשפטים נמסר אמש כי הבדיקה הראשונית בנציבות שירות המדינה שעליה הורה וינשטיין טרם הושלמה ונעשית בליווי המשרד. בנוסף סירבו במשרד המשפטים למסור פרטים על הדרך שבה הגיע המידע לידיעתו של וינשטיין, אולם הבהירו כי בנסיבות העניין "מצופה היה ממי שהמידע הגיע לידיו במסגרת תפקידו להעבירו לידיעת ולבדיקת הגורמים המוסמכים, לצורך בחינת המידע ובדיקה אם יש בו ממש".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ