קוצר עונשו של סאבר קאשור שהורשע באונס לאחר ש"התחזה ליהודי"

ביהמ"ש העליון קיצר את עונשו של קאשור שהורשע בעסקת טיעון באינוס במרמה לאחר שהתחזה בפני צעירה לרווק יהודי. הוא ירצה 9 חודשי מאסר

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בית המשפט העליון קיצר הבוקר (חמישי) את עונשו של סאבר קאשור, שהורשע באונס במרמה לאחר שהתחזה בפני צעירה לרווק יהודי וקיים עמה יחסי מין, משנה וחצי מאסר בפועל לתשעה חודשים. הוא יחל בריצוי עונשו בחודש הבא. למרות ההקלה בעונש, השופטים לא מצאו כי יש מקום לזכות אותו בשל המעשים.

קאשור, תושב ירושלים בן 31, הורשע במסגרת הסדר טיעון גם במעשה מגונה, לאחר שבשנת 2008 קיים יחסי מין עם צעירה ירושלמית שאותה לא הכיר קודם לכן - דקות לאחר שנפגשו באקראי. משגילתה הצעירה שקאשור, שהציג עצמו בשם "דודו", אינו יהודי, הגישה נגדו תלונה במשטרה. בעקבות תלונתה, הוגש נגד קאשור כתב אישום על אינוס בכפייה, שבמסגרת הסדר הטיעון רוכך לאינוס במרמה.

בית המשפט העליון קבע שהעבירה העיקרית שבה הורשע אינה מצויה במדרג הגבוה של עבירות האונס, כי מדובר בעבירה חד פעמית וכי קאשור נעדר עבר פלילי וכי הוא חותר להשתלבות בחברה באופן נורמטיבי ומועיל. יחד עם זה קבעו השופטים, חנן מלצר, אלייקים רובינשטיין ויצחק עמית, כי ההרשעה צריכה לעמוד בעינה ומחייבת גזירת עונש של מאסר בפועל בעבירות בהן הודה במסגרת הסדר הטיעון.

סאבר קאשורצילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות "הארץ" אל הפייסבוק שלכם

ביולי 2010 הגיש קאשור ערעור לבית המשפט העליון בו טען כי פסיקת בית המשפט המחוזי בירושלים נגדו מייצגת תפישת עולם פטריארכלית ומיושנת, שלפיה רק הגבר יכול ליהנות מקיום יחסי מין, בעוד האשה יכולה לתת את הסכמתה לקיומם רק תמורת הבטחה לקשר זוגי בר קיימא - ורק אם קשר זה ינוהל עם אדם ממוצא אתני זהה לזה שלה.

עוד נכתב בערעור כי ניתן לומר כי על אף שהתנהגותו של קאשור לא היתה מוסרית, היא נמצאת בתחום ההתנהגויות שהמשפט הפלילי במדינה ליברלית לא אמור להתערב בהן. הסנגור ציין גם כי הכרעת הדין עוררה סערה ציבורית בעולם ובעקבותיו הואשמה מערכת המשפט הישראלית בגזענות.

"העובדה שהמתלוננת הסכימה לקיום היחסים בקומה העליונה של בניין משרדים, דקות ספורות לאחר פגישתה האקראית עם קאשור, יכולה היתה לנטוע בקרב האדם הסביר, היושב בקרב עמו, את המסקנה המסתברת שמטרתה הלגיטימית העיקרית וקצרת הטווח של המתלוננת היתה סיפוק היצרים המיניים - ולאו דווקא בניית יסודות מוצקים לקשר זוגי רציני ומשמעותי", נכתב בערעור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ