גל"צ תפצה סטודנטית שעירית לינור כינתה "זונה"

התבטאותה של מגישת התכנית "המילה האחרונה" באה בעקבות תלונה על הטרדה מינית שהגישה אורטל בן דיין נגד המרצה שלה

אמילי גרינצווייג
כתבת התקשורת של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג
כתבת התקשורת של "הארץ"

גלי צה"ל יפצו ב-38 אלף שקלים את אורטל בן דיין, סטודנטית שהתלוננה על הטרדה מינית מצד מרצה, לאחר שעירית לינור כינתה אותה במהלך תוכניתה "זונה". עוד נקבע בהסדר אליו הגיע ממשרד הביטחון עם עו"ד אורי שנהר, נציגה של בן דיין, כי התחנה תקריא התנצלות בפני בן דיין במהלך התוכנית "המילה האחרונה". את ההתנצלות הקריא קובי אריאלי בתוכנית לפני כשבועיים.

לפני כ-10 חודשים פורסמה ב"הארץ" ידיעה על תלונה שהגישה בן דיין נגד ד"ר גדעון ארן, מרצה באוניברסיטה העברית, בדבר הטרדה מינית. לינור התייחסה לכך בתוכנית "המילה האחרונה" ואמרה "הסטודנטית, שאינה קטינה ואינה ילדה בת יומה, ניהלה רומן עם המרצה הנשוי שלה. בלקסיקון שלי קוראים לזה "זונה". …הוא נשוי בעצמו, ברור שגם הוא זונֶה …אבל העניין הזה שאת מתעסקת עם גבר נשוי ואחרי זה באה לייבב שהוא לא התנהג אלייך יפה… העונש של בחורה שמתעסקת עם גבר נשוי, שתאכל אחרי זה חצץ".

לינור לא ביקשה את תגובתה של בן דיין. התבטאות זו עוררה את זעמן של ארגוני נשים רבים אשר פנו אל יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים ודרשו את התנצלותה הפומבית וכן השעייתה מהתחנה. במקביל הגישה בן דיין תביעה בדישה לפיצויים בסך 100 אלף שקלים והתנצלות נוכח הפגיעה בשמה. בתביעה צוין כי המרצה כלל לא היה נשוי, וכי בתחנת הרדיו הצבאית לא ביקשו את תגובתה של דיין לפרסום.

בן דיין אמרה בתגובה: "קל להשתלח ולהוציא דיבה על נשים שמתלוננות על הטרדה מינית. המסר הסקסיסטי, האלים והשמרני שלינור הפיצה, תוך כדי שהיא משתמשת בפריבילגיית המיקרופון הפתוח בתחנה כה פופולרית, היא ניצול מחפיר. מבחינתי ההסכם הזה הוא סוג של צדק וצריך לשים גבול ברור לחופש ההשתלחות בנשים ובכלל". בגלי צה"ל אישרו את הפרטים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

במרץ של השנה שעברה שילמה גם האוניברסיטה העברית פיצוי לסטודנטית אשר התלוננה כי המרצה שאצלו למדה בחוג לסוציולוגיה ניהל עמה קשר אינטימי והתנכל לה בהמשך. זאת, במסגרת הסכם גישור בין הצדדים. התשלום הוגדר כפיצוי "על ההפרעה שנגרמה ללימודיה".

הפרשה, שנחשפה לראשונה במלואה ב"הארץ", כללה הליכים משפטיים מפותלים, במסגרתם קבע בית הדין המשמעתי של האוניברסיטה כי התנהגות מהסוג שבה הודה הנתבע, מעבר לפסול האנושי שבו, מהווה ניצול לרעה של סמכותו ומעמדו כמורה. כאמור, בסופו של דבר, בהליך גישור בוטלו ההליכים המשמעתיים נגד ד"ר ארן, שקיבל אחריות על מעשיו, בעוד שבן דיין מקבלת פיצוי כספי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ