בית הדין לעבודה ביטל את מינויו של מיקי מירו למנהל קול ישראל

בפסק הדין נקבע כי רשות השידור התנהלה באופן לא ראוי עם אגודת העיתונאים, וכי מירו נבחר בהרכב חסר

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג

כתבת התקשורת של "הארץ"

מינויו של מנהל הרדיו של תחנות "קול ישראל" מיכאל (מיקי) מירו יבוטל ויתקיים מכרז חוזר לאיוש התפקיד - כך קבע אתמול בבוקר בית הדין האזורי לענייני עבודה בירושלים. קביעת בית המשפט ניתנה בעקבות עתירת אגודות העיתונאים בתל אביב ובירושלים נגד המינוי.

האגודות פנו לבית הדין ביולי, לאחר שנודע על מינויו של מירו. לטענתן, בחירתו נעשתה שלא כדין ובניגוד להסכמים הקיימים. בנוסף על כך, טענו באגודות העיתונאים ל"מעורבות מסיבית" של לשכת ראש הממשלה במינוי. בהכרעת בית המשפט נכתב כי "לא מצאנו כל פגם בכישוריו של מירו לשמש מנהל קול ישראל. הפגם שנפל ועליו הצבענו התייחס אך ורק להרכב חברי הוועדה שבחרו בו. באשר לטענות על אודות 'מאפיה פוליטית' (טענותיו של יו"ר אגודת העיתונאים יוסי בר מוחא בדבר מעורבות פוליטית של לשכת ראש הממשלה ברשות השידור - א"ג) הרי שלא מצאנו לכך כל ראיה ממשית".

מירו נבחר על ידי ועדת המכרזים ברשות השידור מתוך שלושה מועמדים. המועמדים הנוספים היו מנהל קול ישראל היוצא אריה שקד והשדרן אליהוא בן און. שקד לא צפוי להתמודד במכרז החוזר. ועדת המכרזים בחרה במירו פה אחד, אולם פעלה בהרכב חסר ללא חבר הוועד המנהל יואב הורביץ, מנכ"ל הרשות היוצא מוטי שקלאר, ונציגי אגודות העיתונאים יוסי בר מוחא וורד ברמן, שעזבו את המקום במחאה על אופן התנהלות המכרז.

בפסק הדין נכתב כי "יש פגם בחיפזון למנות מנהל לקול ישראל דווקא בתקופת 'בין השמשות' - עם סיום כהונתו של מר שקלאר ולפני כניסתו של מנכ"ל חדש לרשות השידור. יש לזכור כי מדובר במשרה בכירה ברשות השידור, הכפופה למנכ"ל הרשות וראוי היה להמתין עד לאחר כניסת המנכ"ל החדש שייבחר, כדי שזה יוכל להיות שותף בבחירת מנהל קול ישראל". עוד נכתב כי "בהיעדר סמנכ"ל בישיבת הוועדה נפגמה מערכת האיזונים".

"יש להצטער כי אותה עת לא התנהל דו-שיח כן ופתוח בין הרשות לארגון העובדים", נכתב בפסק הדין, "כאמור נציגי הארגון התייצבו לישיבה ומחו על היעדר מנכ"ל ופרשו במחאה מהוועדה. לא טוב עשתה הרשות אותה שעה כשהמשיכה בהליך המכרז. לא כך ראוי שיתנהלו יחסים בין ארגון העובדים להנהלתו, במקום שבו יש יחסים קיבוציים". עם זאת הוסיף בית המשפט כי "התרשמנו שמאז המצב השתנה, והצדדים הגיעו בפנינו להסכמות על עניינים רבים (אחרים) כדי לקדם את רשות השידור בשעה קשה זאת וטוב שכך עשו".

מרשות השידור נמסר בתגובה לקביעת בית הדין כי "נלמד את ההחלטה ונפעל על פיה. יצוין כי בית המשפט חזר והדגיש כי לא נמצא כל פגם בכישוריו של מירו לשמש מנהל קול ישראל".

מירו מסר כי הוא מכבד ומעריך את החלטת בית המשפט ונערך למכרז הבא. הוא הדגיש כי על פי קביעת בית המשפט, הפגם שנפל במכרז הוא טכני ונוגע להרכב הוועדה בלבד ואינו קשור לכישוריו או לתפקודו.

דני זקן, יו"ר אגודת העיתונאים בירושלים, אמר כי "מצער כי שוב נזקקת התערבות בית משפט כדי לקיים הליכים תקינים ברשות השידור. האגודה תמשיך בניסיונותיה להידבר עם הנהלת הרשות בכל העניינים כדי להימנע ככל שניתן מנקיטת צעדים ארגוניים".

במכתב שהעביר היועץ המשפטי של אגודת העיתונאים בתל אביב ליו"ר רשות השידור ביולי, נכתב כי בפעולת הוועדה "היתה הטיה מכוונת של מכרז, תוך הפעלת כוחנות וניסיון נואל להכניס פוליטיקה ושיקולים זרים לרשות השידור". היועץ המשפטי של האגודה כתב כי "לאגודת העיתונאים ידוע על מעורבותם של חברים מרכזיים במרכז הליכוד שבחשו ובוחשים בלשכת ראש הממשלה כדי להביא לבחירתם של מועמדים לתפקידי מנהלי הרדיו והטלוויזיה, וכן לבחירת מועמד מטעמם במכרז הקרוב של מנכ"ל רשות השידור".

מירו מכהן כשדר בקול ישראל מאז 1978. בעבר שימש גם מנהל חטיבת החדשות ברדיו, אך ב-2006 פוטר מתפקידו זה לאחר שלוש שנים וחצי, כנראה על רקע אי-הסכמות עם המנכ"ל שקלאר. בתחילת דצמבר הוחלט ברשות השידור שלא להאריך את תקופת כהונתו של מוטי אמיר, מנהל רשת ב'. אמיר נחשב לאחד מיריביו של מירו ברשות השידור. עימות ביניהם, על רקע ניסיונו של מירו לבטל שידור נרחב על המחאה החברתית בקיץ האחרון, דווח בהרחבה בתקשורת. השניים התעמתו שוב גם בישיבת מועצת העיתונות שנערכה לפני כמה חודשים.

מיקי מירו (במרכז). בתגובתו הדגיש כי לפי קביעת בית הדין במכרז נפל פגם טכני בלבד, וכי הוא נערך למכרז הבאצילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ