נתן אשל יצא לחופשה כפויה, לאחר שנרמז לו שאם לא יעשה זאת יושעה

גורמים משפטיים: לא סביר שיפתחו נגד ר' בהליכים אם תשתוק; אתמול נודע שהיא תזומן לתת עדות בנציבות שירות המדינה, שתחקור את הפרשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, החליט שלא להעביר את חקירת פרשת נתן אשל למשטרה. בעקבות עדות נוספת שהתקבלה בימים האחרונים מפי גורם בלשכה, אשר עדותו הוגדרה כ"משמעותית", החליט וינשטיין להורות על פתיחה בחקירה משמעתית בנציבות שירות המדינה בפרשה, אשר עד היום הוגדרה "בדיקה".

במקביל הודיע אמש (ראשון) אשל על יציאתו לחופשה של 10 ימים. פרקליטו של אשל, עו"ד יעקב וינרוט, מסר היום כי הוא שמח שהחקירה נשארה במישור המשמעתי. "אנו בטוחים שגם במישור זה ינוקה שמו של אשל, שלקח חופשה מעיסוקיו".

מי שדרש מאשל לצאת לחופשה הוא ראש אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה, אסף רוזנברג. לדברי פקיד בכיר שמעורה בעבודת הנציבות, רוזנברג אף רמז לאשל כי אם לא ייצא חופשה תישקל האפשרות לפתוח נגדו בהליך השעיה.

בנציבות שירות המדינה ובלשכת היועץ המשפטי לממשלה סבורים כי 10 ימים הם זמן מספיק כדי סיים את החקירה ולהחליט האם התגבש תיק שמצדיק כתב אישום משמעתי או לא. בימים הקרובים יזומנו אשל והעובדת ר' לחקירה וייתכן אף שיעומתו זה עם זו.בינתיים, נותרה היום האווירה בלשכת ראש הממשלה מתוחה מאד; מתוחה היתה גם האווירה בישיבת הממשלה, ממנה נעדר אשל.

במסגרת החקירה בנציבות שירות המדינה, תזומן השבוע ר' להתייצב למסור עדות, למרות סרובה. אתמול הבהיר וינשטיין לפרקליטיה כי "כעובדת מדינה עליה להתייצב כמקובל בפני חוקרי נציבות שירות המדינה", וכי "בהתייצבות זו אין כדי לפגוע לא בפרטיותה ולא בכבודה ובזכויות היסוד שלה".

פרקליטיה הבהירו כי היא שוקלת לעתור לבג"ץ אם תחוייב להתייצב בנציבות.
יחד עם זה, הבהירו אמש גורמים משפטיים המצויים בפרטים, כי ברור כי אם ר' תמלא פיה מים לא סביר כי ייפתחו נגדה בהליך משמעתי בנציבות שירות המדינה, אולם יחד עם זה, כעובדת מדינה חובה עליה להתייצב על פי זימון צוות החקירה.

גורמים משפטיים הבהירו שלשום כי ככל שייאספו די ראיות כדי לבסס הגשת תובענה לבית הדין למשמעת של הנציבות, לא בהכרח יהיה צורך בעדותה של ר'. יחד עם זה הערכה הרווחת כי בהיעדר עדות חופשית ומרצון מצידה של ר' על המעשים שאשל לכאורה ביצע, יהיה צורך בראיות כבדות משקל כדי להגיש תובענה נגדו.

יוצא לחופשה. אשלצילום: ניר קידר

במקביל לזימונה של ר', ימשיכו להתייצב בנציבות גורמים נוספים בלשכה ומחוצה לה שיוכלו לשפוך אור על הפרשה.

בהתייעצויות של וינשטיין בנוגע למהלכי החקירה הבאים עורב גם עו"ד אסף רוזנברג, הממונה על המשמעת בנציבות שירות המדינה. רוזנברג לא שותף במהלך הבדיקה עליה החליט וינשטיין וגורמים משפטיים הסבירו זאת בכך שוינשטיין ביקש לצמצם בשלב הבדיקה הראשונית את מעגל המעורבים בה ולכן עבד ישירות מול מנהל אגף החקירות בנציבות נתי לויט, ולא עם רוזנברג, שנחשב לבעל תפקיד מוערך ומיומן בתחום חקירות המשמעת. שהיא תשובה סופית בעניין זה ניתנה בתחילת חודש ינואר.

אנשי אקדמיה ורוח: וינשטיין מחזק את הגל האנטי-דמוקרטי

נוכח התפתחות זו, ולאור האופי הכללי של החשדות המדוברים, החליט וינשטיין להעביר
עוד נמסר כי בעקבות ההחלטה להעביר את הבדיקה לנציבות המדינה, התבקשו מוסרי המידע להעביר לידיעת וינשטיין שם של גורם שיוכל לאמת את החשדות. כמה ימים לאחר מכן, הועבר שמה של עדה פוטנציאלית, ובנקודה זו נמסרו באופן מיידי פרטי המקרה ופרטיה של העדה הפוטנציאלית לראש אגף החקירות של נציבות שירות המדינה, שהתבקש לקיים בדיקה ראשונית של אמינות המידע.

ממשרד המשפטים נמסר כי שמות מוסרי המידע לא הועברו לאגף החקירות בנציבות בהתאם להבטחת הסודיות שניתנה להם. במהלך הבירור התקבלו כמה עדויות שלדעתו של וינשטיין לא הצדיקו חקירה, אך מידע נוסף שהתקבל בימים האחרונים הביא לשינוי ההחלטה.

בתוך כך, שורת אנשי אקדמיה ורוח, בהם הפרופסורים ירון אזרחי, יהודה באואר, חיים בן שחר וכן יאיר גרבוז, ספי רכלבסקי ויהושע סובול, פנתה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר המשפטים יעקב נאמן וטענה כי פרשת אשל מוכיחה כי וינשטיין מחזק את הגל האנטי-דמוקרטי ומעמיד את השלטון ואישיו מעל לחוק.

"בניגוד גמור לנוהגי העבר, לשכל הישר ולחובתו, וינשטיין בחר - מול נתן אשל המקורב לזוג נתניהו - להשתהות שבועות, להימנע מלאפשר חקירה משטרתית מהירה וחשאית, ולעזור בכך בטיוח המקרה החמור. במעשים אלו פעל לכאורה וינשטיין כסנגור המשפחתי של ראש הממשלה, אשתו וחוגם - תפקיד בו התמחה בעבר - עזר לכאורה בטשטוש ראיות, הפקיר את הקורבן לכאורה ללחצים להחשות ולכבוש את תלונתה - ובכך מעל בתפקידו. נראה שוינשטיין התבלבל והפך עצמו מיועץ משפטי לפרקליט משפחתי.", כתבו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ