הותר לפרסום |

החשוד בהזמנת רצח יו"ר האגודה הנוצרית אורתודוקסית ביפו: קודמו בתפקיד

לפי החשד, טלאל אבו מאנה גייס שניים מבני משפחתו לרצוח את גבי קדיס בתהלוכת חג המולד, כדי למנוע פינויו מנכס בבעלות האגודה

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

היחידה המרכזית של מחוז תל אביב פיענחה את רצח גבי קדיס, יו"ר האגודה הנוצרית האורתודוקסית ביפו, כך הותר היום (שלישי) לפרסום. על פי החשד קדיס נרצח בשל מחלוקות בתוך העמותה בשל רצונה של אחת המשפחות החברות בארגון להחזיק בנכס השייך לה.

טלאל אבו מענה שהיה בעברו יו"ר הארגון חשוד בהזמנת הרצח בעוד החשודים ברצח הם תאופיק תותו דאלו ופואד אבו-מענה. בתקופה האחרונה ניהל קדיס מאבק משפטי בשם הארגון נגד אבו מאנה. קדיס, שהיה להגדרת המשטרה "ללא עבר פלילי ונקי כפיים", דרש להחזיר לארגון את הנכסים ששייכים לו בהם, בית צרי ביפו, הנמצא בקרבת הים ושוויו מוערך ב-10 מיליון שקלים.

כמה ימים לפני הרצח התקיים דיון בבית המשפט במהלכו הבין אבו מענה כי קדיס הפעיל חברת חקירות ואסף נגדו חומר שעשוי לגרום להוצאתו מהבית. במשטרה חושדים שאבו מענה סבר שרק הרצח של קדיס יוכל לאפשר לו להמשיך ולהחזיק בנכס.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

גבי קדיסצילום: אתר פאנט

הוא פנה לשני החשודים ברצח, שניהם בני משפחתו, והבהיר להם שברצונו לפגוע בקדיס. השלושה הניחו כי בשל המחלוקת המשפטית הם יהיו החשודים המרכזיים, והחליטו להיערך בהתאם. הם בחרו את יום תהלוכת חג המולד לביצוע הרצח, מתוך הנחה שבתוך הקהל הרב בו אנשים מחופשים יהיה קל יותר לבצע את המעשה.

בשעות הערב הגיעו השלושה לכנסייה. תחילה ניסו לבצע את הרצח במהלך התהלוכה, אך לא מצאו את התזמון הנכון. בסיום התהלוכה נכנסו כל הנוכחים לכנסייה. באותו הזמן כיבו השלושה את האור בכנסייה ותואפיק דלו התקדם לכיוונו של קדיס עם סכין. הוא הגיע מטרים ספורים ממנו אך לא הצליח להתקרב מספיק בשל גדר שהפריעה לו. השלושה לא התייאשו  והמתינו לשעת הפיזור.

דלו, שלבש בגדים של סנטה קלאוס, ואבו מענה נטמעו בקהל בחוץ ועקבו אחרי קדיס. כשהגיעו לגשר ברחוב יפת פינת יהודה הימית דקר גאלו את קדיס כמה פעמים והרג אותו.
אבו מענה פתח בריצה לכיוון רחוב יהודה הימית, שם זרק את הכפפות שעטה. לאחר מכן חזר למקום הרצח ויחד עם אבו מענה ברח לכיוון השני - כל זאת במטרה להטעות את החוקרים בנוגע לכיוון הבריחה.

כמה שעות לאחר מכן, הגיעו השוטרים לבית משפחת אבו מענה, שם מצאו את כל החשודים יושבים מסביב לשולחן ואוכלים. הם נעצרו ונלקחו למשטרה שם הכחישו כל קשר לאירוע.

בידי המשטרה לא היתה בשלב הראשון שום ראיה שקשרה את החשודים למקרה. השוטרים שיחזרו את נתיב התהלוכה ובצעד נדיר גם זכו לשיתוף פעולה מצד הקהילה הנוצרית ביפו, שמחבריה נאספו כל מספרי הטלפון הניידים של מי שנכח בכנסייה ובתהלוכה. בעזרת עשרות סרטונים קצרים יצרו השוטרים סרט שממנו ניתן ללמוד מה התרחש בשעות ובדקות שלפני הרצח ולאחריו. בנוסף הצליחו החוקרים לאסוף ראיות נוספות שהספיקו לפרקליטות להגיש כתב אישום נגד השלושה, שעדיין מכחישים כל קשר לרצח.

Read this article in English:  Jaffa Christian leader murdered over real-estate dispute, Israel Police say

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ