סופית: שופט אחד ידון בתיק הולילנד

בקשת הפרקליטות לקיים משפט בהרכב של 3 שופטים נדחתה שוב. דוד רוזן, השופט שנבחר, מוכר כמי שביקר בעבר בחריפות את הפרקליטות

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן, הוא מי שידון בכתב האישום בפרשת הולילנד, כך החליטה היום (שלישי) נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת דבורה ברלינר, שדחתה בקשה שהגישה הפרקליטות לעיין מחדש בהחלטתה הקודמת, לפיה ידון בתיק שופט אחד ולא שלושה.

ברלינר הסבירה כי "במקרה הנוכחי, אין במבט הפרטני הבוחן את התיק שבנדון כעומד בפני עצמו, כאשר המורכבות שלו נובעת בעיקר מהיקפו, והן המבט הכולל הורה את הצורך לתת לתיק זה כמו לתיקים אחרים את המענה היעיל, השוויוני וההוגן ביותר מחייב את השארת הדיון בו בפני דן יחיד וכך אני מחליטה".

לאחר החלטתה הראשונית של ברלינר, לפני כשבועיים, אמר ל"הארץ" אחד משופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב כי אם היה נקבע הרכב של שלושה שופטים לדון בתיק, התוצאה היתה "קטסטרופה ביומן בית המשפט", שהמשמעות שלה היתה דחיית מאות דיונים בתיקים אחרים. לדבריו, "לפנות שלושה שופטים לדון כמעט רק בתיק אחד למשך כמה שנים, זה דבר בלתי אפשרי בעומס שיש היום גם ככה על בית המשפט".

פרויקט הולילנדצילום: דניאל בר און

אם לשפוט מניסיון העבר, רוזן צפוי להיות שופט לא קל עבור הפרקליטות. במסגרת פרשת הלבנת ההון בסניף הירקון בבנק הפועלים בתל אביב, תקף רוזן בחריפות את התנהלות הפרקליטות בכל הנוגע למציאת חומרי חקירה שלא נחשפו בפני הסנגורים. באחד הדיונים אמר רוזן על הפרקליטות: "זה חמור מאוד. אני אומר לכם, אני לא משתמש בשפה הזו, אותי זה פשוט מזעזע, זה פשוט לא נראה לי. זו לא המדינה שאני מכיר וזו לא המדינה שאני רוצה להכיר".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

עוד אמר רוזן: "אין לי ספק שלא פעלתם בזדון, אבל על תקלה צריך לשלם. לפני שנה הוגשו כתבי אישום, ושוכבים אצלכם חומרים בכמויות ואתם לא עיינתם בהם". בהזדמנות אחרת הוסיף: "מה פתאום אתם יכולים להגביל אותם? איך אתם יכולים להגיש כתב אישום? אתם יכולים לגרום לי להאשים אותם כשהם לא אשמים בגלל שלא עברו על חומר חקירה".

רוזן, יליד 1950, התמחה בפרקליטות הצבאית ובפרקליטות מחוז מרכז. בתפקידו האחרון שימש כראש מחלקה משפטית בנציבות קבילות חיילים. ב-1994 מונה כשופט שלום וכעבור עשור מונה לשופט מחוזי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ