דו"ח חמור: שוטרים סוגרים תיקים בניגוד לחוק

סגירת תיקים שלא כדין, ויתור על איתור חשודים ועבירות על החוק עולים מדו"ח מבקר המשרד לביטחון פנים. המשטרה: המחוזות הונחו ליישם ההמלצות

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ממצאים קשים עולים מדו"ח הביקורת של מבקר המשרד לביטחון פנים שפורסם היום (שלישי) בנושא סגירת תיקי חקירה פליליים במשטרת ישראל. מהדו"ח, שהעביר המבקר יצחק שגב לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ',  עולה כי במקרים רבים נסגרו תיקים שלא כדין, ללא בדיקה יסודית או ניסיון בסיסי לאתר חשודים ואף בוצעו עבירות על החוק מצד המשטרה עצמה.

הביקורת, שהחלה בפברואר 2009 בעקבות ריבוי תלונות הציבור על תפקוד המשטרה, נעשתה במחוזות תל אביב, מרכז ובמחוז הצפוני במשטרה, ובחנה 630 תיקים שנגנזו ב-2007-8 מ"חוסר עניין לציבור", חוסר ראיות", "עבריין לא נודע" ו-"כללי". מהדו"ח עולה תמונה מדאיגה של היעדר עדכון נהלים והתאמתם לתקופה. כך עולה כי פקודות המשטרה העוסקות בנהלי סגירת תיקים לא עודכנו מ-1994. רק ב-2009 החלו לעדכן אותן, ועל פי המבקר מדובר "בפגם בסיס במערכת הנורמטיבית המתווה את הטיפול בתיקי חקירה ועלולה להביא לשיבושים ואי הבנות".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

המטה הארצי במשטרת ישראלצילום: אוריה תדמור / ג'יני

בבדיקה נמצאו כשלים חמורים באופן הטיפול של המשטרה בנוהל "חובת בדיקת טביעת אצבע ברכב חשוד". בבדיקה נמצא כי בשעות הלילה לא מבצעת המשטרה בדיקות טביעות אצבע בטענה שתנאי הלילה והלחות פוגעות בתוצאותיה. עוד מצא המבקר שהבדיקות במחוזות, למעט מחוז מרכז, לא מבוצעות בלילות בשל סידור עבודה של אנשי הזיהוי הפלילי המשרתים בשתי משמרות, ולא בשבתות או בחגים אז סגורים משרדי המז"פ.

על כך מסרה המשטרה בתגובה כי "היא פועלת לפי המלצת הדו"ח עוד בטרם פרסומו הן בהצבתם של חוקרי זירה ותורנים במשמרות לילה במידת האפשר והן בפריסתם של כונני בית. כמו כן, התבצע מיפוי אמצעים הנדרשים לביצוען של הבדיקות בלילה במסגרת המגבלות התקציביות".

תיקים נסגרים ללא ניסיון לזהות חשודים

עוד מצא המבקר כי תיקים רבים נגנזים ללא כל ניסיון בסיסי לזהות את החשודים באמצעות דפדוף באלבום התמונות. מי שאחראי על דפדוף תמונות עבריינים הם אנשי הזיהוי הפלילי. במקרים רבים עובדים מטעמם לא נמצאים בתחנה, ולכן המשטרה לא מבצעת מסדר זיהוי מצולם ומקטינה בכך את הסיכוי של העבריין להיתפס. במז"פ טענו שניתן להכשיר חוקר ביחידה שיבצע את מסדר הזיהוי בתמונות, אולם עד לביצוע הבדיקה לא נעשה דבר וכך למעשה נוצר מצב שבלילות, בשבתות ובחגים לא מבוצעים מסדרי הזיהוי.

המבקר מצא כי תיקים רבים של עבירות פשיעה חמורה, עבירות רכוש, אלימות ותקיפה - נגנזים ללא כל ניסיון להתחקות אחר החשודים במעשה. בדו"ח צוין כי תיקים נסגרים מחוסר עניין לציבור במקרים בהם המשטרה לא ביצעה למעשה שום פעולת חקירה. באחד המקרים מצא המבקר תלונה של בעלת חנות תכשיטים שנגנבו ממנה כספים וסחורה. המשטרה סגרה את התיק מחוסר עניין, אולם בדיקה של אותה בעלת חנות בבנק ממנו משך כסף השודד העלתה את תמונתו. במקרה הזה קבע המבקר שהמשטרה לא ביצעה אפילו חקירה בסיסית לפני שהחליטה לסגור את התיק.

מקרה נוסף שהציג המבקר הוא אזרח שדיווח על אופנוע שנגנב וידע לספק רק חלק מהספרות של מספר הרישוי. במשטרה סגרו את התיק למרות שבדיקה פשוטה הצליחה לאתר את פרטי האופנוע והביאה לתפיסתו של הגנב. המבקר טוען כי דרך התנהלות המשטרה דומה גם במקרים של עבירות אלימות.

עוד עולה כי שוטרים סגרו תיקים גם כאשר לא היו מוסמכים לכך ולא סיפקו את אישור מפכ"ל המשטרה שהוא היחיד שיכול להורות על סגירת תיק. מה עוד שבתחנות המשטרה ראשון לציון, רחובות נסגרו תיקים על ידי שוטרות המשרתות במרכז שירות לציבור (מש"ל) - שכמובן אינן מוסמכות לכך. המבקר המליץ להפעיל סנקציות שליליות נגד אותם שוטרים וקצינים שסגרו את התיקים ללא הסמכה ואישור. על כך נמסר בתגובה מהמשטרה כי "השיקולים למתן הסמכה לגניזת תיקים לקצין "מרכז שירות לאזרח" זהים לשיקולים למתן הסמכה לכל קצין חקירות ונגזרים מדרגתו של הקצין, מהכשרתו המקצועית ומניסיונו".

הפגמים שנמצאו. לחצו להגדלה

המבקר מצא שתלונות חשודים שטענו כי הותקפו על ידי השוטרים לא הועברו למחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) במקרים בהם נסגרו החקירות. הוא קבע כי "אי העברת התלונה היא פגיעה בחוק ופגיעה באמון הציבור ובתדמית המשטרה", והמליץ לפתוח בהליכים משמעתיים נגד כל אותם שוטרים שלא העבירו את התלונות למח"ש.

עוד עולה כי תלונות של אזרחים על הטרדה טלפונית או באמצעי תקשורת אחרים נסגרים ללא בדיקה וחקירה. המבקר מצא תלונות של אזרחים שטענו שיש חשש ממשי לחייהם ולא נעשה דבר כדי להבין מי המאיים מצידו האחר של הקו.

המבקר: לא מתרשם שהמשטרה מתכוונת לתקן הליקויים

לאחר שהמבקר קיבל את תגובת המשטרה לדו"ח הוא כתב כי לא התרשם מתגובתה כי בכוונתה לעשות משהו בנידון, הוא התרשם שהמשטרה מעוניינת לבצע טיפול קוסמטי בלבד ולא טיפול מערכתי מעמיק. "הביקורת לא זיהתה בהתייחסויות המשטרה ניסיון לתת מענה מערכתי יסודי למחדלים ולכשלים שנמצאו עקב פערים מקצועיים והפרות משמעת בכל הדרגים במערך החקירות", כתב המבקר בדו"ח.

המבקר הוסיף כי הביקורת מצאה כי "המערכת מסתפקת בתיקון נקודתי של ליקויים שהתגלו בביקורת, אך אינה מטפלת כלל בעבירות המשמעת שבשורשי הליקויים. על כן בהיעדר אכיפה הולמת, חוזרים ומתגלים ליקויים דומים חדשות לבקרים. כלל הליקויים שנמצאו כמפורט לעיל מעידים על שחיקת ערכים בתחום המשמעת המקצועית. עד היום לא ננקטו כלל אמצעי משמעת כלפי האחראים על עבירות משמעות בניהול חקירות כגון רשלנות והפרת הוראות. ככל שהדברים אמורים באותן עבירות שכיחות המטרידות במשך כל השנה את כלל הציבור דהיינו עבירות אלימות ורכוש התפרצויות לדירות ,תקיפות למיניהן, גניבות מרכב מעשי שוד וגניבות אחרות - אירועים שאין להם פרופיל גבוה בתקשורת, אך יוצרים פגיעה כרונית בביטחון האישי של האזרחים ובתחושת הביטחון הכללית, על כן דרוש וחיוני ביצוע שינוי מהותי ויסודי בתרבות הארגונית בנושא החקירות", לשון הדו"ח.

המשטרה מסרה בתגובה לדו"ח כי "מפקדי המחוזות הונחו לפעול ליישומן של ההמלצות שבדו"ח ולנקוט את האמצעים המתבקשים בהתאם להמלצות אלו".

לטענות הדו"ח על סגירת תיקים ללא הצדקה נמסר בתגובה כי "מדיניות פיקוד המשטרה נקבעת בפקודות, בנהלים ובהנחיות כתובות המופצות ליחידות באופן שוטף. למרות האמור לעיל, אגף החקירות מתווה מדיניות כללית אך מותיר מרווח של שיקול דעת לקציני החקירות".

בנוגע למידע על סגירת תיקי חקירה בנושא של הטרדה טלפונית נמסר: "כל קצין חקירות מחויב לערוך איזונים שונים הלוקחים בחשבון את חומרת העבירה ונסיבותיה מול העלויות הכרוכות בה והתרומה של השקעה לקידום החקירה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ