1.5 מיליון שקלים פיצויים להורי תאיר ראדה

ההורים תבעו את הרשויות ואת התיכון בו נרצחה תאיר, בטענה שרשלנותם הביאה לרצח; ביהמ"ש אישר היום את הסכם הפשרה בין הצדדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רשויות המדינה ישלמו פיצוי בסך כולל של מיליון וחצי שקלים להוריה של תאיר ראדה ז"ל, הנערה שנרצחה בבית ספרה בקצרין - כך עולה מהסכם הפשרה שהציגו הצדדים היום (רביעי) לבית המשפט המחוזי בחיפה, במסגרת תביעת ההורים נגד המדינה. נשיאת בית המשפט בלהה גילאור, שדנה בתיק, נתנה להסכם תוקף של פסק דין.

לפי ההסכם, תיכון נופי גולן שבו נרצחה תאיר, המועצה המקומית קצרין והמועצה האזורית גולן ישלמו למשפחה - כל גוף בנפרד - פיצוי בגובה 210 אלף שקלים. משרד החינוך ישלם למשפחה 225 אלף שקלים, ואת היתרה ישלמו חברות ביטוח של חברת האבטחה של התיכון ושל קרן "קרב". הקרן היתה אחראית על שיעורי העשרה לאחר שעות הלימודים, כולל שיעור הדרמה שבמהלכו יצאה תאיר לשירותים - שם נרצחה.

תאיר ראדה נרצחה בדצמבר 2006 בבית הספר נופי גולן בקצרין, כשהיתה בת 13. לפני כשנה וחצי הורשע ברצח רומן זדורוב, שהיה פועל בבית הספר, ונידון למאסר עולם. עם זאת, זדורוב אינו כלול בהסכם הפשרה. לעומתו, מי שישא בחלק מהפיצוי - בסך 20 אלף שקלים - הוא המורה לשיעור הדרמה של ראדה בבית הספר, משה אדלר.

הוריה של תאיר ראדה ז"ל בספטמבר 2010צילום: ירון קמינסקי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

במסגרת התביעה - שהגישו ההורים במאי 2008 נגד בית הספר, הרשויות המקומיות, משרד החינוך וזדורוב - נטען כי הרצח נגרם כתוצאה מרשלנותם של הנתבעים. זאת, כיוון שאיש מבית הספר לא שם לב להיעלמותה.

בנוסף, נטען כי בית הספר בחר בחברת קבלן לעבודות שיפוץ מבלי לבדוק את זהות הפועלים, ובהם זדורוב. "אף גוף או אדם לא בדק מי הם אותם פועלים המסתובבים ללא כל פיקוח בשטח בית הספר ובאים במגע עם התלמידים", נטען בכתב התביעה. "לא בנו כל מחיצה אשר תפריד בין אזורי השיפוצים והבנייה לבין האזור הלימודי".

תאיר ראדה ז"לצילום: דרור ארצי - ג'יני

בהסדר הפשרה לעומת זאת נטען כי "הנתבעים כופרים בכל אחריות לאירוע הרצח הנורא, ואולם בנסיבות הטראגיות, ולפי המלצת ביהמ"ש הנכבד, מצאו להגיע להסדר פשרה עם התובעים, וזאת מבלי להודות בכל אחריות לרצח ו\או לנסיבות שהובילו אליו".

פרקליט מחוז חיפה (אזרחי) עו"ד איתן לדרר, התייחס להסכם הפשרה ואמר כי "בנסיבות הרגישות של האירוע הטראגי, המדינה כמו הנתבעים האחרים, חשבה שנכון לחסוך את ההתדיינות בבית המשפט ולתרום לסיום התיק בדרך של פשרה, למרות היעדר אחריות משפטית".

המשפחה טענה: שורה של מחדלים הביאו לרצח

הרצח חשף שורה של מחדלים, שלולא קרו יתכן והרצח היה נמנע. למשל, התברר כי גדר בית הספר היתה נמוכה וניתן היה לטפס עליה, ואף התגלו בה פרצות. בנוסף, לשערי הכניסה בתיכון לא הוצמדה אבטחה, ולא נבדקה כניסת זרים והציוד שלהם. כך, אף אחד לא בדק את רומן זדורוב בעת כניסתו לבית הספר כפועל ריצוף במקלטים. זדורוב היה קבלן משנה של הקבלן אשר עליו הוטלה עבודת הריצוף, והוא שהה בארץ כשבידיו אשרת תייר. בעקבות הרצח התברר כי בית הספר העסיק פועלים מבלי שהמשטרה בדקה ואישרה את זהותם - דבר המנוגד לחוזרי מנכ"ל של משרד החינוך.

מחדל נוסף נוגע להתעלמות מהיעדרה של תאיר משיעור הדרמה בו היתה אמורה להיות נוכחת. תאיר לא שבה לכיתה אחרי ההפסקה, ולמרות שהילקוט שלה נותר מיותם, הדבר לא הדליק "נורה אדומה". רק כעבור מספר שעות החלו בחיפושים אחריה, עד שבשעות הערב המוקדמות נמצאה גופתה בתוך תא השירותים.

בכתב התביעה שהגישה משפחת ראדה נטען גם כי "בית הספר הנהיג מדיניות ליברלית בנוגע לכניסת אנשים, תוך שגילה שאננות והשענות על תרבות 'סמוך', וללא הפרדה נדרשת בין מבני חטיבת הביניים החטיבה לחטיבה העליונה. היתה כאן רשלנות פושעת שהביאה למקרה הטראגי".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ