הוריה של תאיר ראדה על הסכם הפיצוי: "אין בכך ניצחון"

על פי ההסכם שהושג היום, ישלמו רשויות המדינה 1.5 מיליון שקל. אילנה ראדה: תאיר תויגה במחיר, 5 שנים אחרי הרצח והלקחים לא נלמדו"

רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

הוריה של תאיר ראדה, שנרצחה בבית ספרה בקצרין לפני כחמש שנים, התייחסו היום (רביעי) להסדר הפשרה לפיו רשויות המדינה ישלמו להם פיצוי בסך כולל בסך 1.5 מיליון שקלים. "כשקוברים ילדה בת 13 - אין בכך ניצחון", אמרה אמה אילנה. מטרת התביעה היתה להעמיד את האנשים האחראים לביטחונה של תאיר בתוך תחום בית הספר על הטעויות שנעשות בהגנה על תלמידים. במשפט כגון זה, תאיר מתויגת במחיר. לצערי, חמש שנים אחרי הרצח והלקחים עדיין לא נלמדים, אני מבקרת בבית הספר ואף אחד לא עורך עליי חיפוש. היה אפשר למנוע את הרצח הזה".

גם לאביה של ראדה, שמואל, יש טענות קשות על התנהלות בית הספר כיום. "ביקשנו מהמנהל שיתקין מצלמות בבית הספר, אבל הוא מסרב בגלל צנעת הפרט. בקניונים אין צנעת הפרט, אבל בבית הספר יש. רומן זדורוב (שהורשע ברצח תאיר, ר"ח) כלל לא היה אזרח המדינה. אסור היה בכלל לעשות עבודות שיפוץ בזמן הלימודים, אבל הם רצו להספיק לפני את התקציב לפני סוף השנה (תאיר נרצחה ב-6 בדצמבר), אחרת הכסף היה מוחזר למשרד החינוך. הם היו צריכים לבדוק מי נכנס לבית הספר לא חסרים רוצחים וסוטים. בבית הספר היו אמורים לפקח ובמקום זה הם סגרו את בית הספר כשתאיר בתוך השירותים ואף אחד לא יודע על כך. כל הוראות הבטיחות קיימים, אבל הם על הנייר".

המשפחה אמנם תקבל פיצוי בגובה מיליון וחצי שקלים, אך המדינה לא הכירה בעצם אחריותה לאסון. אילנה ושמואל ראדה הגיבו על כך וטענו כי "בעצם העובדה שהם מוכנים לשלם פיצוי, ישנה הסכמה לאחריותם". מעבר לזה, מציינים ההורים כי מאז הרצח, עזבו בעלי התפקידים השונים בבית הספר את תפקידם וביניהם מנהל בית הספר, המנהל האדמיניסטרטיבי והמורה לדרמה שלא הבחין בהיעדרותה של תאיר.

מהסכם הפשרה שהושג בין הצדדים היום בבית המשפט בחיפה, תיכון נופי גולן שבו נרצחה תאיר, המועצה המקומית קצרין והמועצה האזורית גולן ישלמו למשפחה - כל גוף בנפרד - פיצוי בגובה 210 אלף שקלים. משרד החינוך ישלם למשפחה 225 אלף שקלים, ואת היתרה ישלמו חברות ביטוח של חברת האבטחה של התיכון ושל קרן "קרב". הקרן היתה אחראית על שיעורי העשרה לאחר שעות הלימודים, כולל שיעור הדרמה שבמהלכו יצאה תאיר לשירותים - שם נרצחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות