חוקר הגיש מזכר שקרי כדי לסגור תיק תקיפה - בטענת חוסר עניין לציבור

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

תופעת הגניזה הסדרתית של תיקים פליליים, שנחשפה בדו"ח מבקר המשרד לביטחון פנים ופורסמה שלשום ב"הארץ", הולכת ומתבררת כדרך עבודה שגרתית הנהוגה במשטרה. הדו"ח התמקד אמנם במחוזות תל אביב, המרכז ובמחוז הצפוני, אך נראה כי הרגלי העבודה זלגו גם למחוז הדרום. כך, ביום ראשון הקרוב יוקרא כתב האישום שהוגש נגד שמעון אבוטבול, חוקר במשטרת באר שבע, שחיבר תצהיר שקרי במטרה לגנוז תיק תקיפה, בטענה של חוסר עניין לציבור.

המקרה אליו נקשר שמו של אבוטבול אירע ביולי 2009. שתי צעירות שביקשו להיכנס למועדון באופקים הותקפו בידי המבטחים שעמדו בכניסה והגישו תלונה בתחנת המשטרה בעיר. במשטרת אופקים החליטו לאחר מספר שבועות להעביר את התלונה לתחנת באר שבע. אבוטבול, שהביע תמיהה על העברת התלונה מאופקים, עבר על פרטי התיק וחיבר מזכר, בו כתב כי שוחח עם הצעירות שהתלוננו בטלפון, על אף שכלל לא עשה זאת. במזכר אף ציין כי ביקש מהן להופיע בתחנה ולזהות את התוקפים באלבום תמונות, כדי שיוכלו להגיש תלונה, אולם בפועל לא נקט מהלך שכזה. בסיום המסמך המליץ אבוטבול לסגור את התיק בשל "היעדר עדיין ציבורי". הוא העביר את הטיפול לקצין החקירות, שחתם על ההחלטה והביא לגניזתו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בעת שהחליט לגנוז את התיק לא היה אבוטבול מודע לעובדה שהצעירות שהותקפו והתלוננו הן בנותיו של תת-ניצב דוד ביתן, סגן מפקד מחוז הדרום. כך, מספר שבועות לאחר שנפתחה חקירה בעניינן, פנה ביתן למפקד משטרת באר שבע דאז, ניצב-משנה יורם סופר, וביקש לברר היכן היא עומדת. בתום בירור קצר התברר לו כי התיק נגנז. ביתן דרש לבדוק את הסיבה לסגירת התיק וגילה כי אבוטבול כתב מזכר שקרי.

תת-ניצב דוד ביתן, סגן מפקד מחוז הדרום, שבנותיו הותקפו בכניסה למועדון באופקיםצילום: תומר אפלבאום

ביתן העביר את הטיפול בעניין למחלקה לחקירות שוטרים, שהגישה בנובמבר 2010 כתב אישום פלילי נגד אבוטבול. סנגורו של החוקר, עו"ד קובי סודרי, ביקש ללמוד את החומר, וכך הוא יוקרא רק בשבוע הבא. סודרי מסר בתגובה כי "מבחינה ראשונה של החומר אנו מתרשמים שזה סוג מקרים שלא היה מוצדק להגיש במסגרתו כתב אישום פלילי". במשטרה אמרו כי המשך שירותו של אבוטבול נבחן בימים אלה.

קרובי משפחתו של אבוטבול טענו אתמול כי הוא פעל באווירה בה מהלך הגניזה היה מקובל, והביעו תמיהה על כך שהשוטרים האחרים שהיו חתומים על גניזת התיק לא נענשו. לדבריהם, הוא פעל בתום לב וללא כוונה פלילית.

בני המשפחה הוסיפו כי אבוטבול משרת במשטרה זה 16 שנה ונחשב לחוקר שזכה לשבחים רבים עד לעניין המזכר. ניכר כי המקרה התגלה בעיקר בשל דרישתו של תת-ניצב ביתן לקבל באופן מיידי מידע על הרקע לגניזת התיק. אילו היה מדובר באזרח מן השורה ייתכן שהיה עליו להמתין חודשים ארוכים למידע מסוג זה, מכיוון שהאפשרות לבדוק את הנסיבות שהובילו לסגירת תיק מחוסר עניין לציבור כמעט ואינה קיימת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ