בוטל קיצור עונשו של קצין בדרגת אלוף משנה שהורשע באונס

בג"ץ הפך את החלטת ועדת השחרורים הצבאית לאחר שזו החליטה לשחרר את אלוף משנה עאטף זאהר, שהורד לדרגת טוראי, לאחר 4 שנים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

בג"ץ ביטל היום (חמישי) את החלטת ועדת השחרורים הצבאית לקצר את עונשו של טוראי עאטף זאהר, שהיה אלוף משנה בצה"ל ועמד בראש ראש מינהל האוכלוסיות המיוחדות בצה"ל, ואשר הורשע בביצוע עבירות אינוס במי שהיתה פקידה בלשכתו.

זאהר הורשע ב-2007 באונס חיילת ונידון לשש שנות מאסר. בנוסף לעונש המאסר, הורד זאהר מדרגת אל"מ לטוראי. ועדת השחרורים הצבאית החליטה לקצר את עונשו, ולשחררו לאחר ארבע שנים, אולם הן הקורבן והן המרכז לסיוע נפגעות תקיפה מינית עתרו לבג"ץ נגד החלטה.

השופטים אליעזר ריבלין, אליקים רובינשטיין וחנן מלצר, קיבלו את העתירה וקבעו כי ועדת השחרורים לא העמידה אל מול רצונו של זאהר לצאת לחופשי ולהשתקם את רצונה של הנפגעת לשקם את חייה. עוד קבעו השופטים כי לא מצאו בהחלטת ועדת השחרורים התייחסות של ממש לשאלה של "הפגיעה החמורה באמון הציבור במערכת המשפט, באכיפת החוק ובהרתעת הרבים".

לדעתם, אין בהחלטת ועדת השחרורים התייחסות לעובדה שמפקד בצבא, שאנס את פקודתו פעמים רבות וביצע בה מעשים מגונים, ייצא לחופשי כעבור ארבע שנים בלבד מתחילת מאסרו. השופטים כתבו כי "הוועדה לא נדרשה למסר הקשה שהיא שולחת לציבור ככלל, ולעברייני המין בפרט, כי עברייני המין יוכלו לזכות באופן אוטומטי כמעט בהקלה בעונשם, חמורים מעשיהם ככל שיהיו, גם אם לא יודו במעשיהם ויכו על חטא, ובלבד שיציגו תוכנית שיקום פרטית".

טוראי זאהר ממשיך להכחיש את מעשיו, וטוען כי הוא חטא רק "ברומן אסור", וכי הרשעתו היא תוצאה של עלילה. בנוסף הוא מסרב לקבל טיפול שיקום, לאור הכחשותיו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ