לראשונה בישראל |

אישום נגד אדם שנטש את כלבתו

במחלקת התביעות במשרד החקלאות אומרים כי מתגבשים כתבי אישום נוספים נגד נוטשי חיות מחמד; לפי ההערכה, כמאה אלף כלבים ננטשים בשנה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

מחלקת התביעות במשרד החקלאות הגישה הבוקר (חמישי) לבית משפט השלום כתב אישום נגד אדם שנטש את כלבו. כתב האישום, הראשון שהוגש לישראל בגין עבירה כזו, הוגש נגד סקר מיימון, תושב עוספיה בן 44. מכתב האישום עולה כי מיימון נטש בספטמבר 2011 את כלבת הפינצ'ר המעורבת שקנה ב-400 שקלים באזור בית אורן. הכלבה שוטטה עד שנלכדה במלכודת תנים. באמצע חודש אוקטובר חולצה מהמלכודת והועברה לעמותת "תנו לחיות לחיות – חיפה".

אנשי העמותה העידו כי איתרו את בעל הכלבה באמצעות השבב שלה, אך הוא סירב לקבלה בחזרה. "הם בכלל לא הבינו שהם עשו מעשה פלילי. זה מאוד הרגיז אותנו", סיפרה אשת העמותה החיפאית, מיכל שרבק. במשרד החקלאות אומרים כי על אף שהאיש הכחיש את המיוחס לו, יש ראיות המספיקות להעמדתו לדין. העונש המרבי הקבוע בחוק צער בעלי חיים בגין נטישת כלב הוא שנת מאסר או קנס בסך 76 אלף שקלים.

על פי נתונים רשמיים של משרד החקלאות, בישראל ננטשים מדי שנה כ-50 אלף כלבים אולם במשרד מעריכים כי המספר כפול. רוב הכלבים הננטשים אינם שורדים זמן רב. על פי חוק, מרגע שאדם מאמץ לביתו חיית מחמד, מוטלת עליו האחריות המלאה לטפל בה. במשרד החקלאות אומרים כי תופעת נטישת כלבים בולטת בין השאר באזור נמל התעופה בן גוריון במהלך חגים, בפנסיונים המיועדים לכלבים ובתקופות של מתיחות ביטחונית.

כלב נטוש בכלביית אפיקיםצילום: דרור ארצי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

עו"ד ג'ריס גנטוס ממחלקת התביעות של משרד החקלאות, אומר כי בימים אלה מתגבשים כתבי אישום נוספים בגין נטישת כלבים. לדבריו, "יוגשו עוד כתבי אישום, ככל שיהיו לנו תלונות שיש בהן ראיות טובות לאשמה". גנטוס מספר כי בעת האחרונה יש עלייה במספר התלונות המוגשות בנושא. הוא מציין כי במקרים רבים יש קושי להעמיד לדין כיוון שלא ניתן לאתר את בעליו של הכלב או להוכיח בעלות.

לעתים, מעידים בעלי כלבים כי איבדו אותם ומסכימים לקבלם בחזרה, חרף החשד שנטשו אותם בכוונה תחילה. "נכון, אני יכול להרים גבה, אבל אם הוא קיבל אותו בחזרה ואין לי ראיות אחרות, אני לא בטוח באשמתו הפלילית", מסביר גנטוס. באשר לתיק הנוכחי, הוא אומר כי המשרד טרם גיבש את עמדתו באשר לעונש שיבקש להטיל על הנאשם בבית המשפט, אם יורשע.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ