הצעה חדשה בימין לשינוי בחירת שופטים גם במחוזי

תחייב רוב של שבעה בדומה לבחירת שופטי העליון. צפויה להחליש את כוחה של ביניש

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הצעת חוק חדשה של הימין צפויה לחדש את העימות על הרכב הוועדה למינוי שופטים ולהקשות על ההרכב הנוכחי בוועדה לקדם שופטים בהם תומכת נשיאת העליון, השופטת דורית ביניש.

על פי הצעת החוק, שאותה מקדם ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי), יורחב הרוב הנדרש לאישור שופטי השלום והמחוזי בוועדה לשבעה מתוך תשעת חבריה, בניגוד לרוב רגיל של חמישה מבין חברי הוועדה, כפי שנדרש לאישור המינויים כיום.

בכך דורשת הצעת החוק להשוות את תנאי בחירתם של כלל השופטים בישראל לתנאי הבחירה המחמירים של שופטי העליון. על פי הצעת החוק, אם לא יתייצבו תשעת חברי הוועדה להצבעה, ניתן יהיה לבחור את השופטים ברוב של לפחות שניים מבין חברי הוועדה.

גורמים פוליטיים אמרו אתמול שהמהלך נועד להחליש את כוחה של ביניש על שר המשפטים, יעקב נאמן. כיום נהנית ביניש, העומדת ממילא בפני פרישה, מרוב של חמישה מבין חברי הוועדה, לעומת ארבעה המזוהים עם נאמן. ביניש זוכה לתמיכת שופטי העליון בוועדה, אשר גרוניס ומרים נאור, ושל נציגי לשכת עורכי הדין, עו"ד רחל בן ארי וחאלד זועבי. נאמן זוכה לתמיכת שלושת הפוליטיקאים בוועדה: השר גלעד ארדן וחברי הכנסת דוד רותם (ישראל ביתנו) ואורי אריאל (האיחוד הלאומי).

הקושי בגיבוש רוב יגרום לכך שחברי הוועדה בהרכבה הנוכחי ייאלצו לגבש "דילים" בין המחנות כדי להביא לבחירת שופטי שלום ומחוזי, כפי שנדרשו עד כה לשם מינוי שופטי העליון. לפיכך עשוי המהלך לפגוע באפשרות למינוי שופטים לערכאות השונות בהיעדר הסכמות בין המחנות.

"מה שטוב במינוי של שופטים בעליון טוב גם למינויים של שופטים בערכאות נמוכות יותר", אמר ח"כ בן ארי. "התיקון לחוק הכרחי ודרוש לוועדה", הוסיף וציין כי הוא "ימנע מחלוקות ומחטפים מכל הצדדים והעובדה כי כל צד יצטרך לבצע פשרות היא הדרך היחידה שתביא לאמון הציבור בוועדה".

כזכור, בחודש שעבר נקלע חוק אחר בנושא למבוי סתום, לאחר שחברי ועדת החוקה של הכנסת דרשו למשוך את החוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים ולא להצביע עליו. החוק אמור היה לשנות את הרכב נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה, באופן שהיה מחזק את כוחו של נאמן. ביקורת על כוונת יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, להחילו רטרואקטיבית ולהביא לשינוי זהות חברי הלשכה, שנבחרו ימים אחדים קודם לכן, הביאה לגניזת ההצעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ