שנת מאסר לנער שדרס ודקר צעירים ערבים על רקע גזעני

המורשע, שהיה בן 17 בעת ביצוע המעשה, דקר, דרס ותקף קבוצת נערים מהכפר ואדי חמאם שבצפון בעודו קורא לאחד מהם: "תמות, יא ערבי"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בית המשפט המחוזי בנצרת גזר היום (ראשון) שנת מאסר בפועל על נער שהורשע בתקיפת קבוצת נערים ערבית, וזאת בשל מוצאם הערבי. על פי הרשעתו, הנער דקר את חלק מהקורבנות ואף דרס אותם. המורשע מכחיש את המיוחס לו.

הנער, שהיה בן 17 בעת ביצוע העבירה באפריל 2011, הורשע בגרימת פציעה בנסיבות מחמירות, בחבלה ברשלנות וכן בעבירה של החזקת סכין. המורשע ואדם נוסף, שזהותו לא ידועה עד היום, תקפו נערים מהכפר ואדי חמאם שבצפון, בעת שהבחינו בהם באחד מחופי הכנרת. תחילה ניסו הנאשם וחברו לדרוס שניים מתוך קבוצת הנערים. לאחר מכן, הנאשם וחברו פגעו באחד הנערים באמצעות הרכב בו נסעו וגרמו לו לחבלות בגופו. לאחר מכן הנאשם יצא מהרכב כשהוא אוחז בסכין, וניסה לדקור נער, שהצליח להימלט.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

על פי כתב האישום שהוגש נגדו, המורשע חזר למכונית ויחד עם חברו רדפו הפעם אחרי נער נוסף, בן 15, פגעו בו במכוניתם והפילו אותו. כאשר היה שרוע על הארץ, השניים יצאו לקראתו כאשר הנאשם אחז בסכין וחברו אחז באלה. לאחר מכן, הנאשם דקר את הנער בירכו, וחברו הכה בו באלה בראשו. תוך כדי כך, צעקו השניים לעברו: "תמות יא ערבי".

הנער המותקף התחנן על נפשו וביקש מהשניים להפסיק להכותו, ואולם, אלו המשיכו להכותו וגרמו לחבלה חמורה באוזנו. הוא פונה לבסוף לבית החולים פוריה בטבריה ולאחר מכן הועבר להמשך טיפול בבית החולים רמב"ם בחיפה.

השופט קבע כי "כל העבירות בוצעו באופן מכוער ביותר, תוך שהנאשם מוסיף חטא על פשע וקורא לעבר המתלונן ילד כבן 15 "תמות יא ערבי". הילד התחנן על נפשו, אך הנאשם והאחר המשיכו להכותו, ואטמו אוזניים לשמע שוועתו. התנהגות מעין זו, אחת דינה - הרשעה. ויצא הקול מקצה הארץ ועד קצה - קטין המכה את האחר, באמצעות אלה, דוקר אותו באמצעות סכין, מנסה לדרוס אותו ואף פוגע בו באמצעות רכב. כל זה בליווי קריאות גזעניות - לא ינקה, יורשע הוא, למען יירתע הוא ויירתעו אחרים מביצוע מעשים כגון אלו".

השופט הבהיר כי קשה להשתחרר מן התחושה שסדרת העבירות החמורה, שבוצעה בצוותא עם אחרים, בוצעה על רקע גזעני של ממש. הוא ציין כי הנאשם אמנם היה קטין בעת מעשיו, אך למעלה מגיל 17, "כך שקטינותו זו, קטינות על פי חוק היא, ואולם, אין היא קטינות של ממש, באופן המשבש שיקול דעתו של בר דעת".

נימוקים נוספים אשר נשקלו להקלת העונש היו העובדה שמשפחתו של הקטין חוותה אירוע טרגי, עת בנם הבכור קיפח את חייו בתאונה; מצבה הרפואי הקשה של אמו וכן שליחתו של הנאשם אל מאחורי סורג ובריח לתקופה ארוכה, עלולה לגרום, סופו של יום, להמשך התדרדרותו של הנאשם לעולם הפשע.

את המורשע ייצג עורך הדין חאלד אבו אחמד, שאמר ל"הארץ" כי יגיש ערעור על ההחלטה. עוד ציין כי לא היתה לו כל בעיה לייצג את הנאשם בהתקפה על רקע גזעני, משום שמרשו מכחיש את כל המיוחס לו והוסיף כי משפחתו מכובדת ומתנגדת לכל ביטוי של גזענות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ