תומר זרחין

"שופטים חשופים באווירה הקיימת להסתה ולאיומים", כך אמרה הבוקר (שני) נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, בפגישה עם כתבים לקראת פרישתה בסוף החודש. ביניש דיברה לראשונה על הנעל שהושלכה לעברה בשעת דיון על ידי פיני כהן, ואמרה כי "האיש הזה עם בעיות נפשיות לא מבוטלות, הוא מעולם לא נשפט על ידי. הוא אפילו הסתובב ושאל במשך שבועיים מי זאת ביניש. הוא ידע שבכל אשמה ביניש".

היא הוסיפה כי היא עצמה לא הרגישה מאוימת לאחר תקרית הנעל וחזרה מיד לאולם בית המשפט. ביניש ציינה עוד כי היא אינה מקבלת את הנתונים לפיהם אמון הציבור בבתי המשפט בשחיקה גדולה, ואמרה: "אם נשפוט לפי מספר האנשים שפונים לבית המשפט, אז זו לא ירידה באמון. פניות לבית המשפט נעשות גם על ידי חוגים שתוקפים את בג"ץ. בשעת צרה כולם באים לבית המשפט".

בנוסף דיברה ביניש במהלך המפגש על "המסע המכוון" לפגוע בבית המשפט וליצור דה-לגיטימציה נגדו. "יש מסע הסתה", ציינה הנשיאה היוצאת, "כשאני רואה את הניירות שמחולקים לבתי כנסת (נגד בתי המשפט, ת"ז) יש לכך אפקט".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

על חוסנה של הדמוקרטיה הישראלית אמרה: "הדמוקרטיה שלנו יותר חזקה ממה שחושבים, אני מאמינה שתישמר. אני חושבת שבית המשפט העליון יהיה חזק וימשיך להיות חזק, על פי מהותו הוא יישאר עצמאי". היא הוסיפה כי ייתכן ויהיו ניסיונות של גורמים פוליטיים להחליש אותו, אך היא חושבת שהמערכת הציבורית ובית המשפט עצמו יעמדו מול ניסיונות אלה.

ביניש גם נשאלה על מערכת היחסים שלה עם שר המשפטים לשעבר, דניאל פרידמן, איתו התעמתה פעמים רבות, ואמרה שיחסיה איתו היו קורקטיים אם כי היא "לא מתגעגעת אליו". "לא הכל הולך בניצוצות", אמרה, "שום נשיא לא כפוף לשום שר. המערכת עצמאית מאוד במהותה".

ביניש, שתסיים כהונה של כחמש וחצי שנים, הוסיפה שנשיא בית המשפט העליון הוא מי שצריך לעמוד בראשות הוועדה לבחירת שופטים ולא שר המשפטים. יחד עם זה, היא אמרה שלא היתה לה אמביציה גבוהה במציאות הפוליטית הקיימת לפעול לשינוי המצב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ