כתובות שנאה על בי"ס ערבי-יהודי ועל מנזר בירושלים: "מוות לערבים"

על מגרש בית הספר, שבו לומדים יהודים וערבים, רוססו הכתובות "מוות לערבים" וכהנא צדק". על קירות מנזר ריססו אלמונים: "ישו תתפגר"

טלילה נשר
עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר
עוז רוזנברג

אלמונים ריססו הלילה (שלישי) כתובות נאצה על קירות בית הספר הדו לשוני סמוך לשכונת בית צפאפא בירושלים, וכן על קירות מנזר הכנסייה היוונית שבעמק המצלבה, שם נוקבו גם צמיגי שתי מכוניות. משטרת ירושלים חוקרת את שני המקרים. לא ידוע אם יש קשר בין האירועים.

על קיר במגרש החיצוני של בית הספר הדו לשוני רוססו כתובות הגרפיטי "מוות לערבים" ו"כהנא צדק". בית הספר הדו לשוני ממוקם בין שכונת פת לבית צפאפא ומהווה סמל של דו קיום בירושלים. חצי מתלמידיו יהודים ומחציתם ערבים, ולומדים יחד בשתי השפות. צוות בית הספר מעורב גם הוא.

נאדיה כנאני, מנהלת בית הספר היסודי במקום, אמרה כי "זה לא סתם נכתב כאן, במוקד שבו צעירים מגיל 3 עד 18 לומדים יחד בדו קיום. אנחנו מנסים לעכל את הכתובות המזעזעות האלו. אני בפעם הראשונה רואה כתובות בגודל כזה, זה ללא ספק מעצים את התחושות".

כתובות הנאצה בבית הספר בירושלים, הבוקרצילום: שירן גרנות

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לדברי כנאני, "הילדים בהחלט נכנסו לפאניקה כי הם מאוד מודעים למילים. אנחנו מאוד מעוררים ומעודדים אותם להגיב, להתייחס ולא לקבל את הדברים. נכנסנו לכיתות ושמענו את התחושות. מעניין שהילדים היהודים אפילו אמרו שהם נפגעים יותר מהערבים מהמעשה הזה. הילדים כבר מתכננים לכתוב שלטים בכניסה לבית הספר שמעודדים חיים משותפים, דיאלוג לגיטימי ונגד גדענות מאוד ברורה. הם אמרו בכיתה שהם מרחמים על האנשים שעשו את זה".

אריק ספורטא, מנהל התיכון הדו לשוני, סיפר כי "אנחנו מייצרים אלטרנטיבה בבית הספר שמבחינתי, כיהודי, היא השפויה ביותר שקיימת היום. מצליחים לייצר כאן שיח לא גזעני, עם הרבה סובלנות. מכאיב מאוד להגיע לכאן הבוקר ולראות את האמירות האלה, בתוך המרחב שלנו, היו לי דמעות בעיניים. עצוב לדעת שמה שקורה פה מתרגש עם דברים אחרים שקורים בחברה הישרלאים מחוץ לכותלי בית הספר". הוא הוסיף: "זו המציאות שעוטפת אותנו ואיתה אנחנו מתמודדים באמצעות שיחות עם התלמידים. אין ספק שברגע הזה יותר קשה לאוכלוסייה הערבית בבית הספר".

"הפגיעה היא בכל אחד מאיתנו, בלי קשר למוצאו, כי בית הספר מציע אלטרנטיבה למציאות אחרת", אמר לפני זמן קצר פז כהן, יו"ר וועד ההורים בבית הספר, "אנחנו מזועזעים. הכתובת על הקיר ואני קורא לרשויות החוק לנקוט בכל הצעדים כדי להגן על תלמידי בית הספר ובכלל על האזרחים".

בארגון יוזמות קרן אברהם, שמפעיל פרויקטים חינוכיים לחיים משותפים בין יהודים לערבים,  קראו למשרד החינוך לנקוט בצעדים מיידים נגד התופעה. "האלימות הפוליטית נגד אזרחים ערבים, שמכונה 'תג מחיר', מכוונת נגד הניסיון לחנך לחיים משותפים בין יהודים לערבים בישראל. זוהי פגיעה במקום שמייצג את הרצון של יהודים וערבים לבנות עתיד טוב יותר לילדיהם".

כתובות על מכונית סמוך למנזר הכנסיה היוונית בירושלים, הבוקרצילום: אמיל סלמן

גם במנזר הכנסייה היוונית שבעמק המצלבה בעיר נמצאו הבוקר כתובות נאצה. על קירות המנזר וכן על שתי מכוניות רוססו הכתובות "ישו תתפגר", "תג מחיר" ו"להסתלק מכאן". צמיגי כלי הרכב, שאחד מהם נושא לוחית זיהוי דיפלומטית, נוקבו.

האב קלאוויוס מהמנזר סיפר: "קמתי הבוקר, הלכתי להתפלל ואז ראיתי את הוונדליזם על הקירות והמכוניות נגד הכנסייה ונגד היוונים". הוא ציין כי הוא יודע היטב כי רק קומץ קטן מהאוכלוסייה אחראי למעשים מהסוג הזה. "אני בטוח שאלה לא כל הישראלים. אנחנו רואים אותם פה רצים כל הזמן (רבים נוהגים לבצע ג'וגינג במקום - ט.נ, ע.ר), תמיד מברכים אותנו לשלום. לטענת הכומר הוא יודע מי ביצע את המעשה אך הוא לא יודע את שמו. "אני חושב שכולם יודעים מי עשה את זה", אמר, "אבל אני סולח להם כי אני מאמין בישו".

Read this article in English: Jerusalem monastery, Jewish-Arab school defaced in suspected 'price tag' attack

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ