פרשת סרן ר' והילדה |

התקבל ערעורה של דיין, גובה פיצוי הזכיינית יופחת; "יום חשוב לחופש הביטוי"

העליון ביטל את גובה הפיצוי שנפסק לסרן ר' בתביעת הדיבה נגד העיתונאית ו"טלעד", וקבע כי הזכיינית תשלם סכום של 100 אלף שקלים במקום 300 אלף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט העליון קיבל הבוקר (רביעי) את ערעורה של העיתונאית אילנה דיין, אך קיבל רק בחלקו את ערעורה של זכיינית ערוץ 2 לשעבר טלעד, נגד פסק הדין בתביעת הדיבה שהגיש סרן ר'. ערעורה של דיין הוגש בעקבות תביעה שהגיש הקצין על שידור תוכנית "עובדה" בעניינו, בעוד שערעורה של טלעד נגע לקדימון (פרומו) ששודר לפני שידורה של התוכנית.

כמו כן, דחה בית המשפט את הערעור שהגיש מנגד סרן ר' על גובה הפיצוי שנפסק לו, וקבע כי פסק הדין של בית המשפט המחוזי בירושלים מבוטל, ובהתחשב במשקלו של הקדימון (פרומו) לתחקיר בלבד, נקבע כי הפיצוי יעמוד על 100 אלף שקלים במקום 300 אלף שקלים. בנוגע לכתבה, ציין בית המשפט כי היא היתה מאוזנת.

המשנה לנשיאה, השופט אליעזר ריבלין, קבע כי אמירות מסוימות בכתבה אינן מוצגות כאמירת דעה אלא מוצגות כעובדות. "אכן חלק מאמירותיה של דיין היו מיותרות אם לומר את המעט. ראוי היה לה כי תנקוט מידה רבה יותר של ריסון עצמי ושל צניעות לנוכח הקושי המובנה בראיית התמונה המלאה", קבע.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

סרן ר' פרץ לתודעת הציבור בנובמבר 2004, בעקבות תקרית ליד מוצב גירית בעיר רפיח, שבה נהרגה הילדה אימאן אל-האמס בת ה-13. בכתבה ששודרה חודש לאחר מכן והתבססה על תצלומים והקלטות מתוך המוצב, ניתן היה להבין כי סרן ר' ביצע וידוא הריגה בילדה וכן כי הורה לחייליו להרוג "כל מי שנע, זז במרחב, גם אם הוא בן שלוש", כפי שנשמע אומר בכתבה.

מאז שידור הכתבה זוכה סרן ר' בבית דין צבאי, ולאחר הזיכוי הגיש תביעת דיבה נגד דיין ונגד חברת טלעד, שהיתה הזכיינית ששידרה את התוכנית בערוץ 2. בפסק דין ארוך ומפורט קבע אז השופט נועם סולברג, שמונה לאחרונה לבית המשפט העליון, כי עריכת החומרים והצגתם גרמה עוול לר'. "בכמה וכמה מן העניינים העקרוניים, המרכזיים והמהותיים בכתבה, הוצגו עובדות האירוע בדרך שנטתה מן האמת, והביאה אל תודעתו של הצופה רשמים, עובדות ומסקנות שאינם אמת, ואשר יצרו בעיני רוחם של הצופים תדמית שלילית על התובע", כתב השופט.

בערעור שהגישה דיין לבית המשפט העליון נכתב כי אם יעמוד פסק דינו של סולברג בתוקפו, תונחת מכה אנושה על העיתונות החושפת ותונחת מכה אנושה על העיתונות המעוררת פולמוס ושיח ציבורי, המעזה והחושפת אל אור השמש סיפורים שראוי לספר.

פרקליטיה של דיין, עורכי הדין גיורא ארדינסט, רן שפרינצק, ומיטל טוויסטר, מסרו היום בתגובה כי הם מברכים על קבלת הערעור. "זהו יום חשוב לחופש הביטוי ועיתונות החוקרת. בית המשפט העליון קיבל למעשה את כל טענותיה של דיין, וקבע כי כתבתה חוסה הן תחת הגנת האמת בפרסום, והן תחת הגנת תום הלב. בית המשפט קבע כי בפרסום הכתבה היה "עניין ציבורי משמעותי", וכי היא "עומדת באמת המידה של 'עיתונות אחראית' שכן היא משקפת נאמנה תמונת המציאות כפי שנחזתה בעיני דיין, בהסתמך על מקורות רבים ומגוונים ולאחר שזו נקטה אמצעים סבירים לוודא עובדות הפרסום".

עוד מסרו כי "פסק הדין מוכיח כי תחקיר עיתונאי הוא חשוב והוא לב ליבה של העיתונות החופשית. הוא מעניק לתחקיר עיתונאי מרווח נשימה, וקובע כי מעיתונאי אין דרישה לדייק בפרטים כפי שנדרש מבית המשפט. בית המשפט קבע כי לעיתונאי עומדת חובת חוקית מוסרית וערכית לפרסם מידע, לא רק במקרים של סכנה מידית, אלא גם במקרים שיש בהם עניין לציבור. כמו כן, הליכים משפטיים לא שוללים את חובת הדיווח העיתונאי אשר יכול להסתמך על אותו הליך משפטי".

עורך עובדה, אייל גונן, מסר ל"הארץ" בתגובה כי "פסק הדין מחזיר את האוויר לריאות של העיתונות החופשית". לדבריו, "נעשה צדק עם הכתבה וצדק עם אילנה. ומבחינת העיתונות יש כאן הכרה בכך שזו לא רק הזכות שלנו לעשות כתבות מסוג הזה – אלא החובה שלנו". גונן הוסיף: "לא מדובר בכתבת רכילות או סכסוך שכנים, אלא כתבה שעסקה באירוע בטחוני מהמעלה הראשונה ובית המשפט קובע כי העיסוק והבאת חומרים מתחקירים שיש בהם כדי לשפוך אור על מה שקרה זאת כתבה שיש חובה מוסרית בשידור שלה וכי אין בקיומו של הליך פלילי כדי להוות משתיק קול לפרסום הזה".

ממערכת התוכנית נמסר: "אנו שמחים כי בית המשפט העליון קיבל במלואו את ערעורה של דיין ודחה את הטענות הנוגעות לכתבה. יותר מכך, אנו מברכים על שבית המשפט שב ועיגן בפסיקתו עקרונות יסוד בכל הנוגע לחופש הביטוי - עקרונות שהתעלמות מהן היתה מהווה פגיעה אנושה בתפקודה החיוני של העיתונות החוקרת בישראל. אילנה דיין ביקשה להודות מקרב לב לפרקליטים שייצגו אותה לאורך הדרך - עורכי הדין גיורא ארדינסט, יוסי עבאדי וטל ליבליך".

Read this article in English: Israel High Court accepts journalist Ilana Dayan’s appeal against libel verdict

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ