המועמד המוביל לתפקיד המבקר: יוסף שפירא

שפירא, כיום שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, זוכה להסכמה הרחבה ביותר בכנסת; בין המועמדים הנוספים: יעקב טירקל, איילה פרוקצ'יה ואביחי מנדלבליט

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
אופיר בר-זהר

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, יוסף שפירא, הוא המועמד המוביל לתפקיד מבקר המדינה. גורמים בכנסת אמרו הערב (חמישי) כי שפירא נחשב למועמד שזוכה להסכמה הרבה ביותר בקרב חברי הכנסת ולפיכך בעל הסיכויים הטובים ביותר להתמנות לתפקיד. יחד עם זאת, ההצבעה בעניין עתידה להיערך רק במאי ועדיין מוקדם לקבוע כי שפירא הוא זה שיזכה לאמונם של חברי הכנסת.

עד כה נחשבו השופטים אליעזר ריבלין ויעקב טירקל למועמדים המובילים להחליף את מבקר המדינה הנוכחי, מיכה לינדנשטראוס, לאחר שיפרוש בתחילת יולי. שמות נוספים שהוזכרו עד כה הם הפרופסור יפה זילברשץ, אמנון סטרשנוב, איילה פרוקצ'יה וכן שמותיהם של דוד ליבאי, דוד עברי ואביחי מנדלבליט. גורמים בכנסת טענו כי טירקל כלל לא מעוניין בתפקיד, וחברי כנסת שונים דחו את האפשרות שפרוקצ'ה תקבל את התפקיד. טירקל סירב להתייחס לדברים.

ההצבעה על זהותו של המבקר הבא צפויה להתקיים בשבועיים הראשונים של מאי, כשהתאריך המדויק ייקבע בקרוב על ידי יו"ר הכנסת רובי ריבלין. בחירת מחליפו של לינדנשטראוס צריכה להיערך בין חודש לשלושה חודשים לפני סיום כהונתו בשלושה ביולי, וחלק מטווח זמן זה מתרחש בעת פגרת הכנסת הקרובה. ריבלין הבהיר שאין בכוונתו לכנס את הכנסת בפגרה לטובת העניין, אלא אם כן יהיה מדובר בנסיבות דרמטיות. על מנת ששמו של מועמד יעלה להצבעה עליו לזכות לתמיכה של עשרה חברי כנסת אשר יגישו את שמו כמועמד. ההצבעה בעניין חשאית.

יוסף שפיראצילום: תומר אפלבאום

שמו של יוסף שפירא עלה בצוות המשותף לליכוד ולקדימה בהשתתפות יריב לוין, זאב אלקין, דליה איציק ורוני בר און, כאשר במסגרת הצוות הצדדים מקווים להגיע למועמד מוסכם. בכנסת מסייגים את הקביעה כי שפירא ימונה בוודאות למבקר, ואומרים כי עדיין אין הסכמה ולא מן הנמנע כי שמות נוספות יועלו עד להכרעה בעניין.

לפני מספר שבועות פנו אנשי ראש הממשלה ליו"ר הכנסת רובי ריבלין וביקשו לדעת מה ההליך הקיים להחלפת מבקר המדינה עם סיום כהונתו. נראה כי בלשכת ראש הממשלה היו להוטים להתחיל עם תהליך החלפתו של לינדנשטראוס. לפי ההערכות הרצון היה להציג את השם החדש עוד במושב החורף הנוכחי שיסתיים בסוף מארס - מהלך של הכרזה על מבקר חדש עוד בטרם יגיש לינדנשטראוס את הדו"חות שלו בענייני ובפרשת ביבי טורס. הדבר יוכל להביא לכך שבעת שלינדנשטראוס יגיש את הדוחות, מעמדו כבר יהיה פחות חזק, כמי שנמצא עם רגל אחת בחוץ וכאשר תשומת הלב כבר מרוכזת במחליפו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ