מבקר הפרקליטות יבדוק גם טיפול פרטני בתיקים - בניגוד לדעת לדור

לדור רצה הקמת אגף ביקורת ייעודי לתביעה במשרד מבקר המדינה, וינשטיין עמד על מינוי משפטן בכיר בעל שם, שיכהן כיועץ חיצוני לביקורת

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

גוף הביקורת על הפרקליטות קורם עוד וגידים: היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, צפוי להציג מחר בפני הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת את הדגם של גוף הפיקוח על הפרקליטות. לפי המתגבש, מבקר הפרקליטות יהיה משפטן בעל שיעור קומה והכרה ציבורית, שימונה על ידי היועץ המשפטי לממשלה והוא ישמש לו מעין יועץ חיצוני.

עוד מסתמן כי מבקר הפרקליטות יהיה עצמאי לבחור את נושאי הביקורת על הפרקליטות, אך עם זאת, היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה יהיו מוסמכים לבקש ממנו לבדוק עניינים רוחביים בעבודת הפרקליטות, כמו סחבת בטיפול בתיקים, דרך גיבוש הסדרי טיעון ומדיניות הגשת כתבי אישום בעבירות מסוימות.

עיקר עיסוקו של מבקר הפרקליטות יהיה לבדוק נושאים רוחביים, כשבשלב ראשון יבקר את עבודת הפרקליטות בלבד כניסוי. בשלב מאוחר יותר, יבקר גם את גופי התביעה האחרים ובראשם התביעה המשטרתית, המנהלת כ-80% מההליכים הפליליים בישראל.

פרקליט המדינה לדור (מימין) והיועץ המשפטי לממשלה ויינשטיין. לדור סבור כי המבקר שימנה היועץ יפגע באמון הציבור בפרקליטותצילום: אמיל סלמן

עוד צפוי המבקר לבדוק ליקויים בתיק ספציפי, וזאת על פי בקשה מהיועץ המשפטי לממשלה. כך שהוא לא ישמש כתובת להגשת תלונות פרטניות של בעלי דין, קורבנות עבירה, עורכי דין או כל אזרח אחר, נגד התנהלות של פרקליטים בתיקים ספציפיים. היועץ ימנה את אותו משפטן והוא יהיה רשאי לקבל על עצמו את מסקנותיו, אך הוא לא יהיה כפוף לו.

במשרד המשפטים החליטו שתקנות יעגנו את סמכויותיו של המבקר הפנימי. זאת, כדי למנוע הליך חקיקה ארוך בכנסת. לדברי מקור משפטי המצוי בפרטים, קיים חשש שעיגון הקמת מבקר הפרקליטות בחוק, יעורר התנגדות של גופי הביקורת על עבודת הפרקליטות הקיימים היום, כמו מבקר המדינה ולשכת עורכי הדין.

מקורות משפטיים העריכו אתמול כי לתפקיד ייבחר כנראה שופט בדימוס בעל שם, ולא משפטן מתוך משרד המשפטים, כדוגמת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה מייק בלאס, שצפוי לפרוש מתפקידו בחודשים קרובים, או המשנה הפורש לפרקליט המדינה, שי ניצן.

במסמך שהגיע ל"הארץ" נחשפים חילוקי הדיעות העמוקים בחודשים האחרונים בין בכירי הפרקליטות שוקי למברגר, יהודה שפר, אלעד רוזנטל ועמית אופק - שייצגו את עמדתו של פרקליט המדינה, משה לדור - לבין המשנים ליועץ המשפטי לממשלה, אורית קורן, מייק בלאס ורז נזרי - שייצגו את עמדתו של וינשטיין. המחלוקת הראשונה נגעה בגופים המבוקרים. עמדת הפרקליטות היתה שעל כל גוף ביקורת חדש לקיים ביקורת גם על התביעה המשטרתית, מיידית.

מחלוקת נוספת נגעה לשאלה אם המבקר יבדוק סוגיות כלליות בעבודת הפרקליטות או יברר תלונות בתיקים ספציפיים. בכך הכריע וינשטיין. נקודה נוספת שבה היו חלוקים הצדדים נגעה לשאלה אם ביקורת תתבצע בזמן אמת או רק בדיעבד. עמדת אנשיו של לדור היתה כי אין לאפשר ביקורת על תיק מתנהל כדי שלא לפגוע בעצמאות התביעה. עמדת אנשיו של וינשטיין היתה כי במקרים מסוימים, על פי החלטת היועץ המשפטי לממשלה, יש לאפשר גם ביקורת בזמן אמת.

בעוד לדור רצה הקמת אגף ביקורת ייעודי לתביעה במשרד מבקר המדינה, וינשטיין עמד על מינוי משפטן בכיר בעל שם, שיכהן כיועץ חיצוני לביקורת. אנשיו של לדור הביעו חשש שהפתרון שגיבש וינשטיין "אינו תורם לאמון הציבור בפרקליטות, שכן מדובר באדם הכפוף ליועץ המשפטי לממשלה וייתפס בציבור כפנימי. לכן, כדי לזכות באמון הציבור, ציינו, קיים חשש שאותו משפטן יהפוך לעומתי לפרקליטות ויחמיר ככל שניתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ