השרים אישרו: צרכני זנות יהיו חשופים לעונש

על פי הצעת החוק, צרכני שירותי זנות יהיו חשופים לעונש של עד חצי שנת מאסר. אזרחים שנעצרו לראשונה, יעברו תוכנית הדרכה מיוחדת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק לפיה צרכני זנות יהיו חשופים לעונש של עד חצי שנת מאסר. הצעת החוק, שיזמה ח"כ אורית זוארץ (קדימה) – יו"ר ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים, תעבור כעת להצבעה טרומית במליאת הכנסת.

הצעת החוק הוגשה ב-2009, אולם קידומה התעכב בשל בקשת משרד המשפטים להתייעץ בעניין עם גורמים שונים בעולם. כעת, עם מתן אישור משפטי, הובאה היום ההצעה לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה. לפי הצעת החוק, יש להקים תוכנית הדרכה שאליה יישלחו אזרחים שנעצרו לראשונה על שימוש בשירותי זנות.

התוכנית תכלול הסברים שונים בתחומי בריאות הציבור, החוק והמשפט, וכן הרצאות של נשים שעסקו בזנות. צרכן זנות שיסיים את התוכנית ויעמוד בדרישותיה - לא יוגש נגדו כתב אישום. ואולם, צרכני זנות שייעצרו שוב, לא יוכלו לקחת חלק בתוכנית פעם נוספת ויוענשו. התוכנית תופעל בידי ארגונים לא ממשלתיים ובשיתוף משרד הרווחה.

נקודת המוצא של יוזמת ההצעה, ח"כ זוארץ, היא שכדי להביא לצמצום הזנות, אסור להסתפק במאבק אקטיבי בסרסורים וסוחרי הנשים, אלא יש לפעול גם נגד הלקוחות. "הצעת החוק הנוכחית היא חלק מסדרה של הצעות שנועדו לשנות את המציאות, שבה נשים מנוצלות לזנות", מסבירה זוארץ. לדבריה, חוקים דומים אומצו בהצלחה במדינות אחרות והצליחו להוביל לצמצום היקף הזנות. "הדאגה של הקהילה הבינלאומית מתופעת הסחר בנשים לצורכי זנות והבאתן לישראל, הביאה אותנו לקיים הפגנות מקבילות בכמה מקומות. אנו רוצים להבהיר שיש צורך בהחלטה ברורה בעניין".

תעשיית הזנות בישראל מגלגלת, על פי הערכות שונות, לפחות 2.4 מיליארד שקל בשנה. ממחקר שנערך ב-2007 והתבסס על עדויות של זונות, עולה כי מדי חודש נרשמים בבתי הבושת כמיליון ביקורים וכי כל זונה מקבלת בממוצע 10 לקוחות ביום. מדובר בגברים מכל שכבות האוכלוסייה, ובהם גם נערים בני 13-14. על פי נתוני המשטרה, באזור תל אביב לבדו פועלות כיום 250-400 דירות המשמשות כבתי בושת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ