10 שנות מאסר לצעיר שהרג אדם בעת שנהג בפראות במהלך מרוץ בצפון

ב-2009 התחרה מוחמד הינדאוי עם מכונית נוספת באופן חסר רסן, פגע ברכבו של דרור פניאס, והביא למותו ולפציעת אדם נוסף אנושות

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בית משפט המחוזי בנצרת גזר היום (ראשון) עשר שנות מאסר בפועל על מוחמד הינדאוי, בן 23 מכפר ריינה, שבמארס 2009 נהג באופן פרוע וחסר רסן במרוץ בין כלי רכב, וגרם למותו של נהג מכונית שנסע ממול, דרור פניאס, ופציעתם של אחרים, ביניהם אחד באורח אנוש. בנוסף נגזרו עליו שלוש שנות מאסר על תנאי, ופסילת רשיון ל-20 שנה מיום שחרורו ממאסר.

מכתב האישום עולה כי במארס 2009 נהג הינדאוי בכלי רכב מסוג מיצובישי השייך לחברו שישב לצידו, על כביש מספר 79, מכיוון כפר ריינה לכיוון צומת המוביל. הינדאוי המתין לנהג אחר על הכביש, וכשזה הגיע למקום פתחו שניהם בנסיעה פרועה וחסרת רסן תוך שהם מסכנים חייהם של נהגים אחרים בכביש. השניים עקפו כלי רכב בצורה מסוכנת וגרמו להם לסטות מנתיבם וכן עקפו מכונית, כאשר אחד מהם נוסע מימינו על שול הכביש מעבר לפס הצהוב, והאחר משמאלו. כך עקפו כלי רכב נוסף שנסע באותו כיוון, למרות שבכיוון הנגדי נסעה באותה עת משאית אשר נאלצה, בעקבות נהיגתם הפרועה, לסטות לשוליים כדי להימנע מתאונה.

בשלב מסוים של המרוץ הפרוע, כשהוא במהירות שלא פחותה מ-96 קמ"ש, פגע הינדאוי בחלקו האחורי של כלי רכב מסוג יונדאי בו נהג פניאס, שנסע באותו כיוון. כתוצאה מן הפגיעה נזרקה מכונית זו רכב היונדאי לנתיב הנגדי, שם פגע בו רכב מסוג מאזדה. פניאס נהרג בתאונה ונהג המזדה נפצע אנושות. הינדאוי איבד שליטה במכוניתו, הסתחרר וסטה אל הנתיב הנגדי, שם פגע ברכב נוסף שנהגו נפצע קל.

זירת התאונה בכביש 79, 2009צילום: גיל אליהו /ג'יני

הינדאוי הורשע בעבירות הריגה, סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה, חבלה חמורה, מעשה פזיזות תוך נהיגת רכב, נהיגה בקלות ראש ובחוסר זהירות, גרימת חבלה לאדם ולרכוש ברשלנות ונהיגה במהירות מעל למותר.

בתסקיר שירות המבחן צוין כי הינדאוי הכחיש מעורבות באירוע, וטען כי נפל קורבן למעשי גזענות ואפליה על רקע לאומני. קצינת המבחן התרשמה כי הנאשם מתקשה לעמוד מול מעשיו ולקבל עליהם אחריות, וכן כי דבק בעמדה "קורבנית". לפיכך העריכה כי קיים סיכוי נמוך להפיק תועלת כלשהי מהליך טיפולי, והמליצה על עונש מרתיע.

סגן נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, תאופיק כתילי, ציין כי הינדאוי הורשע בעבירות חמורות ביותר ומעשיו גרמו לנזק עצום ובלתי הפיך, אשר בא לידי ביטוי בטרגדיה כפולה, הן במותו של דרור פניאס ובגרימת כאב וסבל רבים לבני משפחתו, והן בגרימת נזקים חמורים ופגיעה קשה לנהג המאזדה, עבדאללה ח'טיב, ולנפגעים האחרים אשר השתמשו בנתיב התחבורה.

עוד עמד השופט על כך שמיוחסת לנאשם התנהגות פרועה ומסוכנת, אשר סיכנה את חייהם של נוסעים אחרים בכביש, ואילצה אותם לנסוע מנתיב נסיעתם. השופט קבע כי בנסיבות האמורות, התנהגותו של הנאשם אינה רק בגדר "רשלנות", אלא יש בה יסוד נפשי חמור יותר. עוד הוסיף השופט כי בצד השיקולים לחומרה יש להביא בחשבון את העובדה כי הנאשם בחר שלא למסור את זהותו של הנהג האחר, אשר נהג לצדו בדרך פרועה ומסוכנת.

השופט הבהיר כי חובה על בתי המשפט לצאת במסר חד, ברור וצלול לפיו הכבישים לא נועדו לפורקן יצרים של נהגים כדוגמתו של הנאשם, ושנתיבי התחבורה אינם זירה לפורענות ולעריכת תחרויות בין כלי רכב, אלא נועדו לרווחתם וביטחונם של המשתמשים בהם. הוא הדגיש כי המשתמשים בכבישים זכאים לתחושת בטחון, ולכך שבסופו של יום יזכו לחזור לבתיהם בריאים ושלמים ולא יהיו קורבנות להתנהגות פושעת של נהגים אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ