בהוראת בית המשפט: המשטרה תפצה פעילי ימין שעוכבו שלא כחוק

הפעילים, בהם איתמר בן גביר ונועם פדרמן, עוכבו בדרך לבית אלוף פיקוד המרכז כדי למחות נגד צווים מנהליים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המשטרה תפצה קבוצה של פעילי ימין ובהם איתמר בן גביר, נועם פדרמן, דניאלה וייס, נדיה מטר ויהודית קצובר. זאת, לאחר שעוכבו על ידי המשטרה כשהתכוונו להפגין מול ביתו של אלוף פיקוד המרכז, גדי שמני, בחודש ספטמבר 2008. הפעילים עשו את דרכם אל ביתו של האלוף דאז כדי למחות נגד צווים מנהליים שהוציא נגד דמויות בימין.

המשטרה עיכבה את אנשי הימין עוד לפני שהגיעו כלל לביתו של שמני. הפעילים הגישו תביעה בטענה כי חירותם נשללה מהם לשווא ואילו המדינה טענה כי חל איסור להפגין מול בתים של אישי ציבור, ועיכובם של הפעילים היה מתבקש, היות ועברו עבירה של התקהלות אסורה.

שופטת בית משפט השלום בירושלים תמר בר אשר צבן קבעה כי אין מחלוקת שאיש מבין התובעים לא נכנס אל היישוב שבו מתגורר שמני ואף לא השתתף במשמרת המחאה, כך שאיש מבין התובעים לא עבר עבירה של התקהלות אסורה. השופטת גם הזכירה שבסופו של דבר אפשרה המשטרה תפילה של פעילי ימין אחרים מול ביתו של האלוף בו בזמן שהתובעים עוכבו.

בפסק דינה מתחה השופטת ביקורת קשה על טענות הפרקליטות שלפיהן לתובעים לא נגרם נזק ממשי כתוצאה מפעולת המשטרה, תוך קביעה כי שלילת חירותו של אדם ללא הצדקה בניגוד לחוק היא הפגיעה בזכות היסודית ביותר של האדם ודי בעצם שלילתה כדי לגרום נזק. נוכח טענות הפרקליטות כי מדובר בתובעים אשר לא מהססים להגיש תביעות נגד המשטרה קבעה השופטת כי אכן יש לחשוש מפני הרתעת יתר שתפגע בפעילותה השוטפת של המשטרה, אך גם יש לחשוש מעיכובים ומעצרים מיותרים הנעשים ללא הצדקה חוקית. השופטת הורתה לשלם לכל אחד מהתובעים פיצוי בסך 4,700 שקל ובעניינו של בן גביר, שנכלא למשך 24 שעות, הורתה על פיצוי של 14 אלף שקל. נועם פדרמן מסר בתגובה כי "אני מקווה שבפרקליטות יפנימו את המסר ויפסיקו את ההתנכלות לפעילי ימין".

נדיה מטרצילום: טס שפלן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ