התנאי להסגרת עבריין לארה"ב: שמירה על אוכל כשר בכלא

בית המשפט כלל לא בדק אם לורנס סת ויין, שהורשע בפלורידה בדריסת אדם למוות בעת נהיגה בשכרות ונמלט, הוא בכלל שומר מצוות

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

כבר יותר מעשר שנים שמדינת פלורידה בארצות הברית מבקשת לשים ידה על לורנס סת ויין. הוא הועמד לדין והורשע בנהיגה בשכרות ובהריגת אזרח אמריקאי בתאונת דרכים, שלאחריה ברח מהמקום מבלי שהושיט לנפגע עזרה. ב-1999 הוא נדון בפלורידה ל-19 שנות מאסר וערעור שהגיש נדחה. ב-2000 ברח לישראל, שבה הקים בינתיים משפחה. רק בשנה שעברה הוא אותר על ידי סוכן של האף-בי-איי.

ואולם, גם כעת חזרתו לארצות הברית לצורך ריצוי עונשו מוטלת בספק. הסיבה לכך היא ששופט בית המשפט המחוזי בירושלים, בן ציון גרינברגר, החליט שלשום להתנות את הסגרתו של ויין בכך שפלורידה - שהיא בין המדינות שאינן מספקות אוכל כשר לאסירים בתחומה - תתחייב לספק לו אוכל כשר. לחלופין, היא נדרשת להתחייב להעבירו למדינה אחרת שבה מסופק אוכל מסוג זה לאסירים, בשם חופש הדת והפולחן הדתי.

אתמול התברר כי השופט גרינברגר, שהוסמך בעבר לרבנות, כלל לא נדרש בהליך ההסגרה לשאלה אם ויין שומר על אורח חיים דתי ואם כן, ממתי עושה זאת. הוא אף לא דן בשאלה אם עניין השמירה על כשרות עלה רק כדי לבסס את סירובו לעבור לידי רשויות האכיפה האמריקאיות. סנגורו של ויין, עו"ד אריק בוקטמן, מהסנגוריה הציבורית, אמר אתמול כי אינו יודע אם כשגר בארצות הברית שמר ויין תורה ומצוות, אך ציין כי בשנה האחרונה שבה הוא מייצג אותו התרשם כי ויין הוא דתי כיוון שהוא חובש כיפה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

מפסק הדין נגד ויין עולה כי לאחר האירוע, הוא ניסה להסתיר את רכבו בין השיחים ולא הושיט עזרה לנהג שנפגע. אולם לאחר שערעורו נדחה, לא התייצב ויין לריצוי העונש, ובשנת 2000 נכנס לישראל בזהות בדויה - תוך שימוש בדרכון מזויף - ורק בשנה שעברה אותר על ידי הסוכן הפדרלי, ומכאן הדרך לבקשת ההסגרה היתה קצרה.

השופט בן ציון גרינברגר צילום: אתר בתי המשפט

בהליך ההסגרה טען ויין בפני גרינברגר כי אם יוסגר, הוא לא יוכל לאכול אוכל כשר בכלא בפלורידה, וכי הדבר מנוגד לעקרונות הבסיסיים של חופש הדת והפולחן.

ויין נתלה בסעיף בחוק ההסגרה הישראלי, שבו נקבע כי לא יוסגר אדם למדינה זרה, אם היענות לבקשת ההסגרה עלולה "לפגוע בתקנת הציבור או באינטרס חיוני של מדינת ישראל". גרינברגר שביקש לבדוק את הפסיקה בפלורידה ביחס לאספקת אוכל כשר לאסירים, מצא כי בית המשפט הפדרלי קבע ב-2009 שאין לאסירים בפלורידה זכות לדרוש אוכל כשר. זאת מאחר שחופש הדת והפולחן הוא אמנם זכות חוקתית מהמדרגה הראשונה, אך הזכות לחופש דת בכלל והזכות לקבלת אוכל כשר בפרט הן זכויות יחסיות.

לפני כחודשיים הודיעה הפרקליטות כי האמריקאים הבהירו כי ויין לא יזכה באוכל כשר, גם אם ירצה להסדירו בתשלום. לכל היותר, הם הבהירו, אפשר יהיה לספק לו אוכל צמחוני, אולם השופט גרינברגר דחה את האפשרות. לאחר שנסיונות אלה כשלו, הציעו האמריקאים כי ויין יוכל להגיש בקשה לעבור לרצות את עונשו במדינה אחרת בארה"ב, מבין 35 המדינות שכן מספקות אוכל כשר לאסירים. אולם גרינברגר דחה את האפשרות הזו, שכן היא מחייבת את התייצבותו של ויין תחילה לריצוי עונשו בפלורידה, ורק אחר כך יגיש בקשה לרצות את העונש במדינה אחרת.

כמה פסקי דין של בית המשפט העליון בתחום ההסגרה הכירו בזכות של מוסגר לחופש דת ופולחן במדינה הזרה אליה הוא מוסגר מישראל. במקרים אלה שוכנע בית המשפט העליון כי המדינות אליהן תתבצע הסגרה יספקו להם אוכל כשר, יאפשרו להם להתפלל ולחבוש כיפה. לפני כשנתיים התנה שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין הסגרה של נאשם לאוקראינה, בהבטחת הרשיות שם שיינתן לו חופש דת ופולחן, וכך עשו האוקראינים .

"בנסיבות אלו", כתב השבוע גרינברגר, "מתחייבת המסקנה...כי ייפגע חופש הפולחן של המבקש וכי מדובר בפגיעה חמורה בתקנת הציבור הישראלית". הוא קבע כי ללא הבטחה לאספקת אוכל כשר לוויין תיגרם "פגיעה חמורה בזכויותיו הבסיסיות ביותר של חופש הדת והפולחן".

ודים שוב, סגן הסנגור הציבורי בירושלים, שטיפל בתיק ההסגרה לאוקראינה, אמר כי באותו תיק המוסגר לא היה יהודי, שכן רק אביו היה יהודי. אולם למרות זאת ההסגרה הותנתה, על פי בקשתו לחופש פולחן. "רק אחרי שהנאשם הוסגר לאוקראינה הוא עבר גיור אורתודקסי והצטרף שם לקהילה האורתודקסית, למרות זאת, האוקראינים חוייבו לאפשר לו לחיות כיהודי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ