טלילה נשר

משרד האוצר דורש הבהרות בנוגע לחריגות שכר והסדרי העסקה בניגוד לחוק, לכאורה, של מנכ"ל אוניברסיטת בר-אילן חיים גליק. במכתב ששיגר השבוע לגליק הסגן הבכיר לממונה על השכר במשרד האוצר, שמואל נחמני, נדרש מנכ"ל האוניברסיטה להבהיר בתוך 30 ימים את עמדתו בסוגיות שהתגלו בבדיקת חוזה העסקתו ותלושי שכרו. אוניברסיטת בר-אילן התבקשה להגיב בנפרד לדברים.

"הממונה על השכר סבור כי קיים חשש שהסדרי העסקתך ותנאי שכרך, כולם או חלקם, בטלים בשל היותם נוגדים את סעיף 29(א) לחוק", נכתב לגליק. הסעיף המדובר מסדיר את סוגיית שינויי השכר וההטבות הכספיות הנוגעות לגוף המתוקצב או הנתמך על ידי המדינה, לרבות, כמובן, אוניברסיטת בר-אילן.

במכתב למנכ"ל בר-אילן נחשף כי כבר לפני יותר מ-3 שנים פנה הממונה על השכר אליו ואל שר המשפטים יעקב נאמן, שאז כיהן כיו"ר הוועד המנהל של האוניברסיטה, והבהיר כי יש לשלם את שכרו בהתאם להוראות הממונה על השכר. "על אף האמור לא תוקנו החריגות לכאורה המפורטות בשכרך", כתב נחמני. גליק נדרש גם להתייחס לאפשרות שיידרש להחזיר את הכספים שהתקבלו שלא כדין לכאורה.

מנכ"ל אוניברסיטת בר-אילן, חיים גליקצילום: דודו בכר

ממצאי הבדיקה מעלים, בין היתר, כי בניגוד להחלטת הממונה על השכר לפיה שכרו של מנכ"ל אוניברסיטה יעמוד על 52,079 שקלים, משכורתו של גליק בחודש יולי האחרון עמדה על 59,000 שקלים, וחריגות דומות נמצאו גם בשנים קודמות.

במכתבו מציין סגן הממונה על השכר באוצר: "מבדיקת חוזה העסקתך ותלושי שכרך עולה, כי האוניברסיטה מעסיקה אותך בחוזה אישי... שלא על פי הכללים התואמים את הנהוג במדינה... אבקש את הסברך הן לעניין רמת שכרך והן לשיטת ההצמדה, החורגות לכאורה מהחלטות הממונה על השכר". בנוסף, הוא זכאי לתשלום של 66 אלף שקלים בשנה מקרן קשרי מדע, הטבה שהיא זכות בלעדית של הסגל האקדמי, ולהטבה נוספת שעל פי האוצר המנכ"ל אינו זכאי לה: מימון ביקורים בחו"ל של עד 30 יום בשנה, בשווי 8,991 דולר.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

עוד עולה מהמכתב כי בניגוד לחוק, זכאי גליק לכאורה ל-70 אלף שקלים בתמורה ל"הצלחת הפרויקט לבנייה והטמעה של מערכות מוכללות באוניברסיטה".

חוזה העסקתו של גליק כולל עוד סעיף שלכאורה אינו חוקי, שלפיו במקרה של התערבות הממונה על השכר יינתן שיפוי של האוניברסיטה. על סעיף זה נכתב כי הוא בלתי חוקי לכאורה ויוצר סתירה פנימית שכן "אם התשלומים מכוח ההסכם אינם חוקיים, הרי שהאוניברסיטה לא תוכל לשפות אותך בגינם, ואם ההסכם אינו בלתי חוקי הרי שלא יהיה כל צורך בשיפוי".

בימים אלה גם מבקר המדינה בודק את התנהלות אוניברסיטת בר-אילן וממצאי הבדיקה צפוים לכלול שורת נושאים, בהם חריגות לכאורה בשכר הבכירים, כמו גם נושאים אקדמים.

מאוניברסיטת בר אילן נמסר בתגובה: "נושא שכרם של הבכירים באוניברסיטאות נמצא במשא ומתן בין ועד ראשי האוניברסיטאות לבין הממונה על השכר. לצורך כך אף הוקמה ועדה משותפת לאוניברסיטאות ולאוצר. המשא ומתן נמצא כעת בעיצומו. הנושא יוסדר במסגרת ההסדרים עם האוניברסיטאות על שכרם של הבכירים".

החשדות:

חריגות של עד 7,800 שקלים בשכר החודשי החל משנת 2008

סעיף בלתי חוקי בחוזה של מימון ביקורים בחו"ל על סך כ-9,000 דולר

הטבה בסך 70 אלף שקלים בשנה תמורת הצלחת פרויקטים באוניברסיטה

קבלת תשלום של 66 אלף שקלים בשנה מקרן קשרי מדע בניגוד לחוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ