המועמד למשרת מבקר המדינה: "איש נעים, אך חסר שיניים"

יוסף שפירא, עו"ד פרטי במשך 30 שנה שהפך לשופט שלום ומחוזי, והכריע בפסיקות שנויות במחלוקת. עורך דין בכיר: "הוא עוד עשוי להפתיע"

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה אידלמן

עם פתיחת בורסת השמות לתפקיד מבקר המדינה הבא מעניין לבדוק כיצד סוקרה מועמדותו של השופט מיכה לינדנשטראוס לתפקיד ב-2005. עלעול בכתבות מהתקופה מגלה כי אחד ממבקרי המדינה הנשכניים שידעה ישראל זכה בזמנו לכמה שמות תואר מפתיעים במיוחד. קראו לו "מבקר פרווה", "נוח", "ממסדי", צפו שהוא לא ירצה להרגיז אף אחד. היו כאלה שחזו את מאבקו בשחיתות השלטונית, אך נראה שאיש לא צפה איזו צמרמורת יעביר רק אזכור שמו בגבם של ראשי המדינה.

על רקע דברים אלה מעניין לבחון, בזהירות המתבקשת, את מועמדותו של יוסף שפירא, שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, המסתמן לעת עתה כמועמד המוביל לתפקיד המבקר הבא. בסוף השבוע שעבר פורסם בערוץ 2 כי חברי הכנסת זאב אלקין ויריב לוין מהליכוד ודליה איציק ורוני בר-און מקדימה מנסים לגבש הסכמה חוצת מפלגות על מועמדותו. השאלה אם יצליחו עודנה פתוחה, אך מכיוון ששמו של שפירא אינו שגור בפי כל ופועלו לא זכה לחשיפה רבה, מעניין לגלות מיהו השופט שדווקא הח"כים הללו מעוניינים להשיג לו תמיכה רחבה.

שפירא, יליד 1945, סיים ב-1971 את לימודי המשפטים באוניברסיטה העברית. הוא התמחה במשך שנתיים במשרד עורכי דין ובבית המשפט המחוזי בירושלים, הוסמך לעריכת דין ב-1972 ועבד כעורך דין עד 2003. בשנים 1995-1999 כיהן כיו"ר ועד מחוז ירושלים בלשכת עורכי הדין, ולאחר מכן, במסגרת שירות המילואים שלו, כיהן כשופט בית הדין הצבאי לערעורים. ב-2000 סיים תואר שני בקרימינולוגיה, ובין 2001 ל-2003 שימש כסגן יו"ר בית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין. ב-2003 החל לכהן כשופט שלום וכ"שופט בפועל" בבית המשפט המחוזי בירושלים, וב-2005 מונה לשופט מחוזי.

השופט שפירא. חברי הכנסת התומכים במועמדותו אינם בקיאים בפסיקתוצילום: תומר אפלבאום

שיחה עם חברי הכנסת המקדמים את מועמדותו של שפירא העלתה כי איש מהם לא בקי בפסיקתו. לפיכך, חלקם ודאי יתעניין בכמה מן ההחלטות שקיבל שפירא במרוצת הקריירה שלו. בין היתר הוא אישר לפתוח בשבתות את חניון קרתא, הסמוך לשער יפו בירושלים, לשימוש הציבור למרות התנגדות החרדים למהלך. מלבד זאת, אישר מינוי דירקטור ערבי בקק"ל וקבע כי יש להחיל בקרן את עקרונות השוויון. שפירא אף התיר ליהודי לאמץ את בתה של אשתו המנוחה, שלא היתה יהודייה, ולא חייב את הבת להתגייר כנדרש. בנוסף, הוא התיר לאשה לעבור טיפולי הפרייה באמצעות זרעו של גבר נשוי, שניהל עמה רומן ללא ידיעת אשתו.

כעורך דין במשפטים צבאיים ייצג שפירא את סמ"ר אריה שוורץ, שהואשם בהברחת אמצעי לחימה לרוצח ראש הממשלה יגאל עמיר ולאחיו חגי. כשופט צבאי הוא הורה לשחרר למעצר בית את אמו של יחיא עיאש, שכונה "המהנדס", לאחר שהוחזקה במעצר 38 ימים. מלבד זאת, חייב את המדינה לפצות בכ-1.55 מיליון שקלים את משפחתו של פלסטיני שנהרג מירי כדור גומי של שוטר מג"ב. הרכב שופטים בו ישב אף זיכה מחמת הספק את אחד הנאשמים בחוליית בת עין, שתכננה לפגוע בבית ספר לבנות בשכונת א-טור בירושלים. מלבד כל זאת, שפירא סירב לדחות על הסף תביעה שהגישה חברת תקשורת פלסטינית נגד המדינה, בשל נזקים שצה"ל גרם לה במבצע "חומת מגן".

שפירא עסק במהלך פעילותו בתחום המסחרי בהסדר הנושים של החברה שבנתה את מתחם כרמיה, בהם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט ואשתו עליזה. הוא אף אישר את מכירת מתחם הולילנד, לאחר שבעליו, חברת "נידר", נקלעה לקשיים כספיים, וכן אישר את מכירת בית החולים ביקור חולים לאיש העסקים ארקדי גאידמק. בתחום זכויות היוצרים קיבל שפירא לאחרונה את תביעתה של הסופרת שרה שפירו נגד הסופרת נעמי רגן, על הפרת זכויות יוצרים. מלבד זאת, הורה לחברת שטראוס להפסיק להשתמש בתמונת אחד הילדים על קופסאות "שוקולית".

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס צילום: אוליבייה פיטוסי

תומכיו של שפירא ודאי ימצאו בין פסיקות אלה כמה נושאים שנויים במחלוקת, אולם כמה ממכריו מעריכים כי הוא לא צפוי להיות מבקר נשכני. עורך דין שהכיר את שפירא מימיו בלשכת עורכי הדין העיד כי מדובר ב"איש מאוד נעים, אך לא אדם של שיניים חדות". עורך הדין הוסיף כי לשפירא תפישת עולם רחבה העשויה להביא לתיקון המערכת. "הוא לא צמח וגדל כשופט במשך 30 שנה", הסביר, "לכן אני מעריך שהוא יהיה עסוק פחות בתקשורת ויותר בביקורת".

עורך דין ירושלמי בכיר, שביקש שלא להזדהות, סיפר השבוע ל"הארץ" כי בתקופת עבודתו של שפירא בעיר הוא לא בלט ביכולות יוצאות דופן, וכי הידיעה על אפשרויות מינויו למבקר המדינה התקבלה בהפתעה בקרב מקורביו. "במילייה הירושלמי הוא ידוע עד היום כאדם חביב, לא מזיק, חסר כריזמה, שלא ברור איך הגיע להיות גם ראש ועד מחוז ירושלים של לשכת עורכי הדין וגם שופט". עורך הדין הדגיש כי שפירא הפתיע לטובה בעת כהונתו כשופט. "אין עליו טענות כשופט: הוא יעיל, לא מתנשא ונעים הליכות", ציין, "הוא כתב החלטות ופסקי דין מעמיקים וראויים. מצד אחד הוא נחשב נוח, ומצד שני קיבל החלטות מאוזנות וראויות, אבל זה הכל. ייתכן שבגלל זה רוצים אותו".

יוסף שפירא - פסקי דין בולטים. לחצו להגדלה

שר המשפטים לשעבר, פרופ' דוד ליבאי, ששמו הועלה כמועמד פוטנציאלי לתפקיד המבקר, הרבה בשבחים על שפירא. "אני מכיר אותו שנים רבות, והוא הצליח בכל תפקיד שמילא: בצבא, כיו"ר ועד המחוז בלשכת עורכי הדין, בעבודתו כעו"ד וכשופט בבתי משפט השלום והמחוזי", סיפר ליבאי, "הוא גדוש בתבונת השכל והלב, אדם מצפוני, אנושי הגון וענו. שיקול הדעת שלו מאוזן והוא יודע להחמיר או להקל לפי העניין הנדון". ליבאי העריך כי אם שפירא ייבחר לתפקיד המבקר הוא יפעל לפי מצפונו הבלתי מתפשר ובהתאם לסגנון עבודתו הייחודי.

עורך הדין הירושלמי העריך כי "דווקא משום שמצפים משפירא להיות מין יס-מן, שלא יעשה מהומות כמו לינדנשטראוס, הוא יכול להפתיע. הוא תופש את עצמו בצורה שונה ממה שתופשים אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ