חייל הואשם בשני מעשי שוד מזוינים, אך הורשע בגניבת נשק

החייל החרדי, נשוי ואב לילדה קטנה, השתחרר זמן קצר לפני הגשת כתב האישום נגדו משירות, הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בית הדין הצבאי ביפו גזר בחודש שעבר 45 חודשי מאסר בפועל, על חייל שהורשע במסגרת הסדר טיעון בגניבת נשק והתנהגות בלתי הולמת. זאת, לאחר שהואשם בשני מעשי שוד מזויינים. כתב האישום מתאר בדיקות שמבצעת מצ"ח לחיילים החשודים בגניבת נשק, כדי לברר את מצבם הכלכלי.

שאול כהן, חייל צה"ל ששירת כנהג, הואשם בגניבת נשק מסוג אם-16 בשנת 2009, אותו נשק בו בוצע שוד מזויין בסניף "ילו" בירושלים באוגוסט 2010. בצילומי האבטחה של המקום, נראה השודד לוקח באיומי רובה 3,500 שקלים.

בעדותו אמר החוקר המרכזי בתיק, רב-פקד ידידיה יעקב, כי שלושה חודשים אחרי השוד, בחודש נובמבר, בוצע שוד נוסף באיומי רובה אם-16 בסניף דואר בירושלים. מצלמות האבטחה תיעדו את השודד כשהוא לובש מכנסיים ונעליים צבאיות, אך פניו היו מכוסות. לכן, עלה חשד כי מדובר באותו שודד. שלושה שבועות לאחר מכן, נמצא הנשק בתוך מזוודה בחדר מדרגות בירושלים, ובה נמצאו גם פריטי הלבוש.

משפטו של כהן נחשב ליוצא דופן בבתי הדין הצבאיים. במהלך הדיונים התברר כי במצ"ח ביקשו להוציא דו"חות מבנקים, במטרה לעמוד על מצבם הכלכלי של חיילים שונים שנחשדו בגניבת הנשק. המשטרה אף ביצעה האזנת סתר לטלפון הסלולרי של כהן במשך שבוע, במהלכה הוא הוקלט מדבר עם אחד מחבריו, חייל בשירות סדיר, ושואל מדוע לא עודכן כי הנשק הגנוב נמצא. במהלך חקירתו נלקחה מכהן גם דגימת ד-נ-א ללא ידיעתו, כאשר שתה מים מכוס פלסטיק, וזו תאמה דגימה שנלקחה מהנשק.

כהן, חייל חרדי, נשוי ואב לילדה קטנה, השתחרר זמן קצר לפני הגשת כתב האישום נגדו משירות. הוא הכחיש במשך תקופה ארוכה את החשדות נגדו, אך בחודש שעבר הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון, בגניבת הנשק בלבד ובהתנהגות בלתי הולמת. בית הדין גזר עליו 45 חודשי מאסר.

בצה"ל מנהלים מלחמה עיקשת נגד תופעת גניבות הנשק. בשנה שעברה נגנבו 80 כלי נשק ובשנת 2010 נגנבו 137 כלי נשק. לא אחת משמשים כלי הנשק ארגוני פשיעה, המוכנים לשלם כספים רבים בעבור נשק צה"לי, שנחשב לאיכותי ואמין יותר מכלי נשק מוברחים או כאלה הנגנבים מאזרחים האוחזים נשק ברישיון.

הענישה בבתי הדין הצבאיים בגין הוצאת נשק מרשות הצבא נחשבת למחמירה יותר מזו במישור האזרחי, ויכולה להגיע ל-15 שנות מאסר. אל"מ אורלי ירון, נשיאת בית הדין הצבאי ביפו, ציינה במהלך כי "הסיכון הטמון בהתגלגלות נשק לידיים בלתי מוסמכות - פליליות או עוינות - הוא סיכון חמור". מדובר צה"ל נמסר כי בתיקו של כהן "נשקלו כלל השיקולים הרלוונטים, ביניהם חומרת המעשים בהם הודה הנאשם ונסיבותיו האישיות. סעיף האישום בגין השוד הוסר מכתב האישום המתוקן, בין היתר בשל קשיים בראיות".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ