חמישה חודשים במעצר שווא בשל צבע החולצה

שופט השלום בירושלים תקף בחריפות את המשטרה והפרקליטות ושחרר את וואיל עליאן, תושב העיר שהוחזק במעצר בחשד לביצוע מעשים מגונים

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

כמעט חמישה חודשים ישב וואיל עליאן, תושב בית צפאפא בן 32, בבית המעצר. חטאו, קבע לפני שבועיים בפסק הדין בית משפט השלום בירושלים, רגע לפני ששחרר אותו, היה שלבש חולצה בצבע לא נכון, במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון. כך קרה ששלוש בחורות אשר הותקפו באחד הלילות של אוקטובר האחרון בשכונת תלפיות שבירושלים טענו כי הוא תקף אותן, מאחר ונקלע לזירה זמן קצר לאחר מכן כשלגופו חולצה ירוקה, הצבע שזכרו כי התוקף לבש.

העובדה ששכונת בית צפאפא, בה הוא מתגורר, צמודה לאזור התקיפות, וכן כי כל פרט זיהוי אחר שלו, מלבד החולצה שלבש, היה מוטל בספק קשה בעדות המתלוננות, לא הפריעה לפרקליטות להגיש נגדו כתב אישום בגין עבירות של מעשים מגונים בפומבי, איומים ותקיפה. "נהרסו לי החיים", אמר אתמול. "חמישה חודשים ישבתי בבית סוהר על כלום. עברתי במקום, עצרו אותי וכל מה שיכלו להגיד זה שזה כי לבשתי חולצה ירוקה". לדבריו הוא מתכוון כעת להגיש תביעה נגד המדינה בגין העוול שלדבריו נעשה לו.

המקרה המתואר בכתב האישום אירע באזור המועדונים של רחוב האומן בבירה. מ"ש ו-ר"ש, אחיות תושבות ירושלים, המתינו בשעת לילה בתחנת אוטובוס, כשאחת מהן הבחינה כי בצדו השני של הרחוב, בתוך חורשת עצים חשוכה, צופה בהן גבר. בעדותן סיפרו כי למרות החושך הצליחו לראות כי הוא מפשיל את מכנסיו ומתחיל לגעת בעצמו מולן. אלא שבשלב זה הגיע האוטובוס, והשתיים עזבו את המקום.

כשעה וחצי לאחר מכן הגיעה י"ע לבילוי במועדון 'האומן 17' הסמוך. רגע לפני שנכנסה פנימה, פנתה אל קצה סמטה חשוכה סמוכה כדי להטיל את מימיה. על פי כתב האישום, בזמן שעשתה זאת, הופיע מולה גבר שלא הכירה. לדבריה, הוא איים עליה כי יכה אותה ואז הצמיד אותה לקיר בחוזקה. י"ע נמלטה ממנו והזעיקה מיד משטרה.

זמן קצר לאחר מכן התהלך עליאן בקרבת מקום. י"ע הבחינה בו והצביעה עליו בתור האיש שתקף אותה. הוא נעצר במקום. בחקירתו כפר במיוחס לו וסיפר כי בכלל היה בדרך לביתו. לו היה התוקף, טען, היה בוחר להימלט ולא להישאר בסביבה.  מאוחר יותר הודתה י"ע כי בזמן התקיפה היתה שיכורה, מה שערער את אמינות דבריה.

בנוסף, שתי המתלוננות האחרות לא זיהו באופן חד משמעי את עליאן כתוקף. אחת מהן אף סיפרה כי בחקירתה במשטרה, גילתה בפניה החוקרת את החשדות נגד עליאן באשר לתקיפתה של י"ע. מדובר במעשה חמור, שכן שיש בכוחו להטות את עדות המתלוננת נגד החשוד. "בתחנת המשטרה טרחו משום מה להביא לידיעתה שייתכן וביצע החשוד עבירת מין נוספת", הזדעק השופט אלכסנדר רון בפסק הדין בו זוכה הנאשם. "הובאו לידיעת המתלוננת פרטים שלא ראוי שיובאו". החוקרת מצדה הכחישה בבית המשפט את הטענות הללו.

"קשה לקבוע איזה מבין הזיהויים ירוד יותר מבחינת איכותו הראייתית", עקץ השופט את המשטרה והפרקליטות בהחלטתו. לכל היותר, קבע, מוכן בית המשפט להאמין כי בשני המקרים מדובר באותו אדם, "אך מי הוא זה ואיזה הוא?!", שאל (סימני הקריאה במקור) ושחרר אותו במקום.

סנגורו של וואיל עליאן מטעם הסנגוריה הציבורית, עו"ד וואסין דכוואר, אמר בתגובה כי "חבל שהמערכת גרמה לאדם לשבת חודשים במעצר על לא עוול בכפו. בית המשפט מתח ביקורת קשה על המשטרה והטיית החקירה לכאורה. אני מקווה שילמדו ויתקנו מה שצריך תיקון, וכן כי הפרקליטות תפעל כנגד השוטרות שביצעו מעשים לא תקינים כפי שבאו לידי ביטוי בהכרעת הדין. כבוד השופט רון קיבל את בקשתי לקבוע תיק זה בלוח זמנים דחוף על סמך הסברה שלי כי אדם זכאי יושב במעצר, ובהגינות ויושר ניהל מספר ישיבות בתוך כחודש וחצי למרות יומנו העמוס לעייפה, והתוצאה ידועה".

מהפרקליטות נמסר בתגובה כי "ההחלטה על הגשת כתב אישום בתיק זה התקבלה לאחר שקלול מכלול הראיות. שתי ערכאות שיפוט סברו כי יש די ראיות כדי לעצור את הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים ומכאן שוודאי היה מקום להגשת כתב אישום. הפרקליטות תלמד את פסק הדין ותשקול את צעדיה בהתאם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ