ראיון נדיר של נשיא העליון לשעבר |

אהרן ברק: אף פעם לא טענתי שהכל שפיט

בראיון לערוץ הכנסת הוסיף ברק כי הוא רוחש כבוד רב לכנסת אך הבהיר כי "היא לא עליונה. העם הוא הריבון, החוקה עליונה"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט אהרן ברק, התייחס היום (שני) בראיון שהעניק לערוץ הכנסת לכמה מהסוגיות שעומדות במחלוקת ציבורית, בין השאר למעמדו וסמכותו של בג"ץ להתערב בחקיקת הכנסת. "אני לא חושב שהכל שפיט, אף פעם לא אמרתי את זה... יש עתירות שאינן שפיטות, שלמרות שיש טענה של אי חוקתיות, כלומר נורמה מסוימת הופרה, יחד עם זה אתה אומר 'זה לא כל כך נורא, גם אם הופרה שהם יטפלו בזה, לא בית משפט צריך לטפל בזה", אמר ברק.

השופט בדימוס התייחס בראיון שהעניק למרדכי קרמניצר לפסק הדין שניתן לאחרונה בהרכב שופטים מורחב בעתירות נגד חוקתיות חוק האזרחות. לדברי ברק, הוא קרא בעיתונים דיווחים על פסק הדין, שבהם ההתמקדות היתה בשאלת הדמוגרפיה. "כשאני ישבתי בתיק הראשון (בעתירות הראשונות שהוגשו נגד החוק, ת.ז) אף אחד לא דיבר אתי על דמוגרפיה. המדינה אמרה לי 'זה לא דמוגרפיה, הנה תצהיר של זה, הנה תצהיר של זה, הנה תצהיר של זה, זה ביטחון נטו'. אתה שואל אם אז שיקרו לי - אני לא יודע. יכול להיות שאז היו תוכניות מסוג א' ואחר כך מסוג ב'. תוכניות פוליטיות הולכות ומשתנות מיום ליום משעה לשעה, זה חולשתן וזה כוחן".

ברק הדגיש בדבריו כי המשפט במדינת ישראל חל על כוחות צבא, ולכן יש לקיים את החוק.
"אתם חושבים שהמשפט הבינלאומי ההומניטרי אוסר על הריסת בתים ובית המשפט מתיר או להיפך - תשנו את החוק. לזכותה של הכנסת יאמר שלא שינתה כמעט כלום", אמר ברק, שהוסיף כי "נכון שלפי המשפט הזה ההתנחלות היא בלתי חוקית, אך העובדה שהתנחלות מסוימת היא בלתי חוקית לא אומר שאנשים שנמצאים שם הם הפקר. אך כל עוד מדובר בביטחון מי שנמצא באזור, בין אם זה תושב ערבי או יהודי, הוא זכאי להגנתו של המשפט הבינלאומי ההומניטרי".

בראיון הבהיר ברק, שמצא עצמו לא אחת עומד במרכז התקפותיהם של חברי הכנסת, בעיקר בשל "המהפכה החוקתית" שהוביל ועל רקע נקיטתו לאקטיוויזם שיפוטי - מוגזם לטענת המחוקקים, כי הוא רוכש לכנסת כבוד רב. "אני מלא כבוד לכנסת, יותר מאשר שמרבית חברי הכנסת נותנים לה", אמר.

לדבריו, "הכנסת הוא אחי הבכור. אני מכיר בכך שהיא לא ריבון, העם הוא הריבון. היא לא עליונה, החוקה עליונה. מתוך השלוש (שלושת הרשויות, ת.ז) הם נמצאים שם, הם אחי הבכור וצריך לתת להם את כל הכבוד אבל עד כאן, אי חוקתיות – לא", אמר ברק.

ביחס לחשדות בפלילים נגד שרים, שממשיכים בכהונתם, אמר ברק כי "שר פלוני שיש נגדו ראיות לכאורה שלקח שוחד... עולה השאלה אם הוא יכול להמשיך ולתפקד כשר. במדינות דמוקרטיות הגישה המקובלת שהוא לא יכול. באנגליה - אם יש רק חשש - הוא מתפטר. אצלנו, אין תרבות שלטונית מהסוג הזה. כל עוד אין ברירה לומר במצבים כאלה, בית המשפט צריך לומר 'אתה זכאי להוכיח זכאותך, אך אינך רשאי להמשיך בסמכותך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ