הוונדליזם בבירה מחריף: 9 מקרים ב-3 חודשים

רק בשבועיים האחרונים הותקפו ביה"ס הדו-לשוני בדרום העיר ושתי כנסיות. במשטרת ירושלים מצביעים על כמה חקירות שהסתיימו בתפיסת חשודים

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

כתובות תג מחיר רוססו שלשום בלילה על מבנה כנסייה במרכז ירושלים. המקרה מצטרף לגל של התנכלויות וכתובות נאצה נגד מוסדות נוצריים, מוסלמיים או מוסדות שנתפשים כ"שמאליים" בחודשיים האחרונים בבירה. במשטרה מעריכים כי במרבית המקרים לא מדובר בגוף מאורגן המוציא לפועל את ההתקפות, אלא ביוזמות פרטיות.

בחודשים האחרונים הוצתו כלי רכב של תושבים ערבים בשכונת קרית משה; רוססו כתובות על קירות בית עלמין נוצרי בהר ציון; רוססו כתובות על משרדי שלום עכשיו במושבה הגרמנית ועל ביתה של פעילת שלום עכשיו, וכן התקבלו איומים על מזכ"ל התנועה; כמו כן נעשה ניסיון הצתה וריסוס כתובות על המסגד העתיק בשכונת גאולה ועוד.

רק בשבועיים האחרונים הותקפו בית הספר הדו-לשוני שבין שכונת פת לשכונת בית צפפה בדרום העיר ושתי כנסיות: במנזר עמק המצלבה ושלשום בכנסייה הבפטיסטית שבמרכז ירושלים. בשני המקרים רוססו כתובות בגנות הנצרות, בגנות ישו ומריה וכן הושחתו כלי רכב שחנו בסמוך. בין הכתובות שרוססו אתמול היו: "ישו מת", "מוות לנצרות", "מריה זונה" ו"תג מחיר".

ונדליזם במנזר עמק המצלבה בירושלים, לפני כשבועיים צילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

במשטרת ירושלים מצביעים על כמה חקירות שהסתיימו בתפיסת חשודים. כך, במקרה של ההתקפות נגד המשרדים ופעילי שלום עכשיו, וכן במקרה של ריסוס הכתובות על קירות בית הספר הדו-לשוני. בשבוע שעבר נתפס צעיר ירושלמי שחשוד במעשה. לדבריו, הוא עשה זאת כפעולת נקם על תבוסתה של קבוצת בית"ר ירושלים לשתי קבוצות ערביות לפני כשבועיים. בדומה למקרה הזה, במשטרה מאמינים שחלק מהמקרים אינם נובעים מאידיאולוגיה סדורה אלא מוונדליזם או בריונות לשמה. "זו קלות בלתי נסבלת, כל ילד יכול לקחת ספריי ולרסס, אנשים יודעים שישדרו את זה, לא בכל מקרה זה פרופר לאומני", אומר גורם בכיר במשטרת ירושלים.

אבל בעיני קורבנות התופעה אין זה משנה מה המניע. הקהילות הנוצריות בעיר, במיוחד אלו המתגוררות בשכונות היהודיות, חשות יותר ויותר תחת מתקפה. אנשי הכמורה בעיר העתיקה, בעיקר הכמרים הארמנים שעוברים ברובע היהודי, אך גם אנשי כהונה מכל העדות, מעידים על תופעה יום יומית של יריקות לעברם. "כמעט אי אפשר לעבור בשער יפו מבלי לספוג את זה", סיפר איש כהונה בכיר באחת מהכנסיות בעיר. התופעה כל כך נרחבת עד שחלקם מדירים את רגלם מאזורים מסוימים בעיר העתיקה.

אנשי הכנסייה הבפטיסטית שהותקפה שלשום למודי התקפות. כבר פעמיים, ב-1982 וב-2007, הוצתה הכנסייה. "אנחנו בעיקר מרגישים עצובים", אומר ראש הקהילה, צ'רלס קופ, "הם לא מכירים אותנו, אבל הם כנראה מתנגדים לכל מי שלא מזדהה איתם. אני מאחל להם טוב, אין לי שום רצון לנקמה".

"הם מרגישים במצור", אמר אתמול יועץ ראש העיר לעדות נוצריות, יעקב אברהמי, שבאה אתמול לכנסייה כדי לגנות את התופעה. לדבריו, תופעת "תג המחיר" היא לעתים קרובות "לבוש חדש לתופעה ישנה" של התנכלויות לנוצרים. "החשש שלי הוא שיום אחד הם יפגעו במסגד או בכנסייה עם אנשים בפנים ותהיה פה תבערה נוראית", אומר ד"ר גדי גבריהו, רכז ברית חושך לגרש. "בשנתיים האחרונות הוצתו עשרה מסגדים והיום ברור שזה לא רק נגד פלסטינים או מוסלמים, זה נגד זרים בכלל. בסופו של דבר יצטרכו לשים מצלמות בכל המקומות האלו ולשמור עליהם כאילו הם מתקנים רגישים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ