ביניש בטקס השבעת שופטים: מצרה על עוגמת הנפש שנגרמה לסולברג

נשיאת העליון התייחסה בטקס השבעת השופטים לביקורת על השופט בשל מגוריו בגוש עציון. בנוסף, היא הכחישה כי היא מקורבת לשופט זילברטל

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

השופטים החדשים בבית המשפט העליון הושבעו היום (שלישי) בטקס בבית הנשיא בירושלים. דורית ביניש, שתסיים בשבוע הבא את כהונתה כנשיאת בית המשפט, פנתה בטקס לשופט נועם סולברג ואמרה כי " נועם ומשפחתו – אשתו ובנותיו הם תושבי גוש עציון. זו ההזדמנות שלי לומר, כי צר לי על עוגמת הנפש הרבה שנגרמה לו על רקע זה". מלבד סולברג הושבע לעליון גם השופט צבי זילברטל. בנוסף הושבעו שופט לבית הדין הארצי לעבודה, שני שופטים מחוזיים ושופטת בבית המשפט לנוער במחוז הדרום. 

ביניש התייחסה בדבריה לתהליך המינויים מעורר המחלוקת וההדים שקדם למינוי השופטים לבית המשפט העליון. "דומה כי היום נקרתה בפני גם ההזדמנות להפריך חלק מהגירסאות והסיפורים שקדמו למינויים לבית המשפט העליון. איני יכולה שלא להתייחס למשל, לתיאורים בהם נאמר שהשופט זילברטל הוא מקורבי – ואני אשמח אם כך יהיה – בעתיד", אמרה ביניש, שמנתה את מעלותיהם הרבות של השופטים הממונים.

זמן קצר לאחר ההכרזה על מינויו של השופט סולברג לביהמ"ש העליון עתרה תנועת יש גבול לבג"ץ נגד בחירתו בשל היותו תושב התנחלות אלון שבות. בעתירה נטען כי מגוריו של סולברג בהתנחלות הינה בניגוד לדין הבינלאומי, ולפיכך ההחלטה למנותו הינה "פסולה ודינה להתבטל". בג"ץ דחה את העתירה וקבע כי מקום מגוריו של סולברג אינו מהווה עילה או מניעה לכהונתו של שופט.

פרס, נאמן והשופטים החדשיםצילום: מארק ניימן

מלבד מקום מגוריו, מינוי סולברג לבית המשפט העליון עורר מחלוקת משפטית ופוליטית גם בשל פסיקות שונות שפרסם לאורך השנים, ומנוגדות למגמה בבית המשפט העליון. המקרה הזכור ביותר, שעלה מחדש לכותרות לפני כשבועיים. נוגע לתביעת הדיבה שהגיש סרן ר' נגד תוכנית הטלוויזיה עובדה ומגישתה אילנה דיין.  סולברג קיבל אז את טענותיו של ר' ופסק כי הכתבה הוציאה את דיבתו - בין השאר בכך שהתנהגותו במהלך האירוע הוצגה כ"אכזרית ומרושעת". סולברג דחה את טענת דיין וקבע כי הגנת "אמת הפרסום" ו"הגנת תום הלב" בחוק איסור לשון הרע לא עומדת במקרה זה.

שופטי בית המשפט העליון שדנו בערעורם של דיין והתוכנית ביטלו את פסיקתו של סולברג וקבעו כי "מובן לכל כי תפקידם של העיתונאים בחברה הדמוקרטית אינו מתמצה עוד בהעברת מסרים לידי רשויות המדינה. על העיתונאים לחשוף שחיתויות, להעביר ביקורת על השלטון ועל גופים פרטיים הפועלים במשק. תפקידם הוא להאיר את אותו המידע המגיע אליהם ולהעמידו לעיני הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ