רק 200 שוטרים מופקדים על משפחות הפשע במרכז

היחידה המרכזית של מחוז מרכז כורעת תחת הנטל. אחוז תיקי הרצח הלא מפוענחים מ-2010 עומד על 50% - אך בכל הנוגע לחיסולי העולם התחתון הוא אפסי

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הרצח הכפול שאירע שלשום בראשון לציון, בו נורו למוות אוהד פרנקו ודניאל סמרה, הוא האחרון בגל החיסולים שמשתולל בשנתיים האחרונות בין משפחות הפשע באזור המרכז. מאז שנת 2010 אירעו באזור המרכז 80 מעשי רצח, מהם פוענחו 40 בלבד.

ואולם, בכל הנוגע למעשי הרצח בעולם התחתון, אחוז הפענוחים שואף לאפס. הסיבה לכך היא התחכום הרב של המחסלים, ועומס הכבד עד הבלתי אפשרי שמונח על כתפיה של היחידה המרכזית של המחוז. כ-200 שוטרים בלבד, כולל עובדי מנהלה, מופקדים על המעקב אחר מרבית המשפחות המסוכנות והאלימות בישראל.

מרבית הנרצחים בגל החיסולים האחרון הם עבריינים מדרג נמוך באופן יחסי במפת הפשיעה בישראל. ואולם, מי שמנצח על מעשי הרצח הם ארגוני הפשיעה הגדולים והמוכרים, שבחלק מהמקרים מנסים להגיע לעבריינים בכירים בהרבה.

כך לדוגמה, במקרה שבו נרצח עבריין בבת ים, ניצל עבריין בכיר המהווה יעד מרכזי של היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (יאחב"ל). אותו עבריין כבר היה בעבר יעד לחיסול ובדומה למקרים אחרים הצליח להימלט ברגע האחרון מהמתנקשים ומהמשטרה.

במקביל לפעילותם של ארגוני הפשיעה המוכרים, במשטרה מבחינים גם בכוחות חדשים בשמי העולם התחתון. בתחילת 2010 הוחלט בימ"ר מרכז בפיקודו של ניצב-משנה יגאל בן שלום לאתר את "כוכבי הפשיעה החדשים" ולפרק אותם מכוחם עוד לפני שהם מקימים ארגוני פשיעה עצמאיים.

אחד השמות שעלו בהקשר זה היה של דוד מויאל, תושב ראשון לציון בן 26. מויאל היה עד לאחרונה אחד החיילים הנאמנים של משפחת אברג'יל, אך מאז התרחבה פעילותו וכיום הוא מנהל את עסקיו בעצמו.

מויאל גייס חיילים, בין השאר את שני הנרצחים האחרונים - פרנקו וסמרה. במאי 2011 הגיע לידי המשטרה מידע מודיעיני כי מויאל מחזיק מטען חבלה בחדר הדוודים שבבניין בו הוא מתגורר. שוטרים שהגיעו למקום החליפו את המטען במטען דמה והתקינו מצלמות נסתרות בהמתנה לטעות של מויאל. עשרה ימים מאוחר יותר לקח מויאל את מטען הדמה ונעצר. הוא הואשם ומעצרו הוארך עד תום ההליכים.

מאבק אחר בין כוחות עולים בעולם התחתון, מתנהל באזור רחובות ויבנה בין משפחת לביא למשפחת שלמה. שמן של המשפחות נקשר למעשי אלימות קשים, מעשי רצח וניסיונות רצח שאירעו לאחרונה באזור. בפתח תקווה פועל העבריין דוד שימול, שבונה קואליציות משלו וכבר הספיק להסתכסך עם ארגונים פשיעה אחרים. אלו, ניסו לפגוע בו ובבני משפחתו באמצעות מטעני חבלה.

אחוז פענוח מעשי הרצח בעולם התחתון שואף לאפס, בין היתר בשל התחכום והמיומנות הרבה של המחסלים. בדרך כלל, מגיעים המחסלים לזירה כשהם רכובים על "אופנועים משוכפלים" (אופנועים גנובים שקיבלו לוחיות של אופנועים קיימים - י"ק). הם מבצעים את הירי, מסתלקים ואז שורפים את האופנוע. המחסלים גם למדו להתמודד עם מצלמות אבטחה ומותירים את הזירות ללא בדל ראיה שתפליל אותם. במשטרה אמנם מתהדרים במעבדת זיהוי פלילי מהטובות והמתקדמות בעולם, אולם כדי שזו תוביל להרשעות יש צורך בראיות, ואלה בדרך כלל לא נותרות בשטח.

סיבה נוספת לקושי בפענוח מעשי הרצח הוא העומס הרב שמוטל על היחידות המבצעיות, ובראשן היחידה המרכזית של מחוז מרכז. באחריותה של יחידה זו נמצאות מרבית משפחות הפשע הגדולות בישראל: אבוטבול, שירזי, רוחן, אלפרון, אוחנינה, אברג'יל, עבד אל-קאדר, גרושי, קראג'ה ועוד.

למרות נפח העבודה העצום, ביחידה המרכזית עובדים רק כ-200 שוטרים, שחלקם מוצבים בתפקידי מנהלה. יעדי הגשת כתבי האישום אינם מושגים, ועל כך יעיד פענוחו של תיק רצח בודד במגזר הערבי ב-2010, אותו הגדיר המחוז כיעד. בעקבות כך, הורה מפקד המחוז, ניצב בנצי סאו, לפתוח את כל התיקים. המהלך הוביל להגשת כתבי אישום בעשרה תיקים נוספים.

זירת הרצח של דניאל סמרה ואוהד פרנקו בראשון לציון, שלשום. הנרצחים היו אנשיו של דוד מויאל, מהעבריינים העולים באזור המרכזצילום: עופר וקנין
ניצב בנצי סאוצילום: ניר קדיר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ