הג'יהאדיסט שגילה את כוח המאבק הלא-אלים

חאדר עדנאן ודאי הופתע לגלות שהישראלים שהטיף להרוג הפגינו למען שחרורו. הוא הבין שאת הממסד הביטחוני הישראלי יש להכניע בהסברה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף

חאדר עדנאן, בן 34, אינו מחבל. אם היה מעורב ברצח או בניסיונות לרצח, ישראל היתה משאירה אותו בכלא. אין לו דם על הידיים וספק אם ניתן ליחס לו תכנון פיגוע. אבל האיש שהצליח להכניע את מערכת הביטחון להסכים לשחרורו רחוק מלהיות קדוש מעונה או צדיק.

מדובר באיש שנחשב אחד מבכירי הג'יהאד האיסלאמי בצפון הגדה. הוא אישיות בולטת בג'יהאד והדובר הרשמי שלה, שביטא יותר מפעם אחת את תמיכתו הרבה בפיגועי ההתאבדות ובהרג אזרחים ישראלים. באוקטובר 2007, בהלוויית איש ג'יהאד שנהרג בחילופי אש עם צה"ל, פנה לקהל וקרא לרמקול: "יא גדודי אל-קודס (הזרוע הצבאית של הג'יהאד) הכו מכה, זעזעו את האדמה... מיהו המתאבד הבא? מי יהיה מוכן לשאת את חגורת הנפץ הבאה? מי מכם יירה את היריות הבאות? מי מוכן שגופתו תהפוך לחלקים?".

עדנאן, שיצא ונכנס מבתי הכלא בישראל וברשות, הצליח להבין את החולשות של שתי המערכות. כשנעצר שוב ושוב בידי המנגנונים הפלסטיניים, שהיו מודעים לסכנה שבפעילותו, הבין שאם יצליח לעורר את דעת הקהל הפלסטינית ימצא עצמו מחוץ לכלא. אז גם גילה את "חיבתו" לשביתות רעב. המנגנונים מיהרו לשחררו אחרי שהבינו את פוטנציאל הפגיעה בתדמיתם אם ימות בכלא.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הפגנה בג'נין למען שחרורו של חאדר עדנאן צילום: אי-אף-פי

אפשר לשער שעדנאן, שהטיף להרג אזרחים, הופתע ששביתת הרעב שלו דחפה ישראלים - אלה שהוא קרא להורגם - להפגין למענו.

מה סוד הצלחתו של האיש לעורר את הרחוב הפלסטיני הרדום ולהוציא מאות אנשים להפגנות, ולסחוט ממערכת המשפט בישראל הסכמה לשחררו? למרבה הפרדוקס, הסוד הוא דווקא נקיטת אמצעי התנגדות לא-אלים. במקום לקרוא לרצח, בחר עדנאן דרך שהופכת אותו לקורבן ולא לתוקפן. הוא הבין את מה שמשתתפי ההפגנות בבלעין ונעלין הבינו מזמן: כדי לנצח את הממסד הביטחוני הישראלי צריך להכריעם בהסברה. כך הפך המטיף לפיגועים ל"לוחם חירות אמיץ".

המוטיב השני, המסביר את ההתגייסות הפלסטינים למען עדנאן, טמון ברחוב הפלסטיני הצמא לסמלי מאבק. את הנקודה הזו מפספס הציבור הישראלי. נדמה שבשבועות האחרונים, לנוכח הקיפאון המדיני והאפשרות של הקמת ממשלת אחדות פלסטינית, תושבי הגדה נהיים אדישים פחות כלפי האירועים וההתפתחויות המדיניות. כך הצליח אסיר רעב אחד לחולל סערה והפגנות בקרב הפלסטינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ