העציר המינהלי עדנאן ישוחרר; הפסיק לשבות רעב

הפרקליטות הסכימה לא להאריך את מעצרו של עדנאן והוא ישוחרר ב-17 באפריל. הוא מוזן דרך הווריד בביה"ח בצפת

ג'קי חורי
חיים לוינסון ואלי אשכנזי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'קי חורי
חיים לוינסון ואלי אשכנזי

העציר המינהלי חאדר עדנאן הפסיק אתמול את שביתת הרעב שלו, שנמשכה 67 ימים וסיכנה את חייו, והחל לקבל הזנה תוך-ורידית וטיפול בבית החולים בצפת, שם הוא מאושפז בשבועיים האחרונים. זאת, בעקבות הסכמה בין סנגורו, עו"ד ג'ואד בולוס, לנציגת הפרקליטות, עו"ד ורד חלואה, שמעצרו המינהלי לא יוארך עוד, ושהוא ישוחרר ב-17 באפריל. הודעה על כך נמסרה לבג"ץ, שעה קלה לפני תחילת הדיון בעתירתו של עדנאן נגד המעצר המינהלי.

בהודעת המדינה נמסר, כי לאחר שהעניין הובא ליועץ המשפטי לממשלה, מסכימה המדינה לקיזוז הימים שבהם היה עדנאן עצור לחקירה פלילית ממעצרו המינהלי, ומוסיפה שאם לא יתווסף חומר חדש ומשמעותי בעניינו, לא יוארך מעצרו המינהלי.

צו המעצר המינהלי לארבעה חודשים הוצא לעדנאן, פעיל בגיהאד האיסלאמי, ב-8 בינואר. 22 ימים קודם לכן הוא נעצר בביתו בעראבה, בצפון הגדה, "בגין היותו פעיל בג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני המסכן את ביטחון האזור". עדנאן הודיע על שביתת רעב בחקירתו, בטענה שהושפל על ידי חוקריו. הוא טען שאין הצדקה למעצרו ואין ראיה להגשת כתב אישום נגדו.

בעקבות ההסכם עם הפרקליטות, משך אתמול עו"ד בולוס את העתירה לבג"ץ ושוחח עם עדנאן כדי שיפסיק את שביתת הרעב לאלתר. "מדובר בהישג לא מבוטל, לא במובן של ניצחון, אלא הישג של השכל הישר", אמר בולוס. "אני מקווה שבהחלטה אנו מצילים חיי אדם שנאבק מאבק צודק והכתיב תקדים חשוב בעניין המעצרים המינהליים".

שחרורו ממעצר מינהלי לאחר תקופת המעצר הראשונה הוא נדיר וקורה רק לעתים רחוקות, עקב עתירות לבג"ץ. בבית המשפט אין סטטיסטיקות על מעצר מינהלי, אך מדי חודש מתנהלים עשרות דיונים על כך. עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, אמר ל"הארץ" כי "אני מכיר פסק דין אחד ויחיד של בג"ץ, של השופט ברק מלפני 20 שנה, שבו קוצר מעצר מינהלי של פלסטיני".

בביתו של עדנאן בעראבה התאספו אתמול רבים מתושבי הכפר, שחלקם שבתו בימים האחרונים רעב לאות הזדהות. גם בכירים ברשות הפלסטינית באו לבית, בירכו את בני המשפחה והגדירו את ההחלטה "ניצחון מוחץ של עדנאן, שקיבתו הריקה עמדה מול מדינת ישראל". אביו, מוסא עדנאן, אמר בראיון לרדיו א-אשמס המשדר מנצרת: "הבן שלי הביא ניצחון לכל האסירים הפלסטינים והוכיח שאין כוח שגובר על כוח הרצון. רציתי לראות אותו מיד אתי בבית, עם אשתו וילדיו. מה שחשוב עכשיו זה שהוא יתגבר ויחזור אלינו בהקדם ונעשה לו חגיגה גדולה".

ההחלטת עדנאן להפסיק את השביתה הביא לרגיעה יחסית ברחוב הפלסטיני, לאחר שבשבועיים האחרונים התקיימו הפגנות רבות בגדה למענו. פעילים למען האסירים הביטחוניים קיימו הפגנות גם בישראל. ארגוני זכויות אדם וארגונים למען האסירים הביטחוניים בשטחי הרשות בירכו על ההחלטה והגדירו אותה הישג חשוב לעצירים המינהליים בישראל, שמספרם יותר מ-300. גם באגודה לזכויות האזרח בירכו על ההחלטה.

מאבקו של עדנאן זכה להדים ותגובות בינלאומיות. שליח האו"ם המיוחד למצב זכויות האדם בשטחים הפלסטיניים, ריצ'רד פאלק, מסר השבוע הצהרה וכתב כי "ממידע שקיבלתי עולה כי עדנאן נלקח באלימות מביתו, ועבר התעללות והשפלות מילוליות ופיזיות במעצר... נודע לי שבריאותו של מר עדנאן כבר נפגעה באופן בלתי ניתן לתיקון, והוא עשוי למות בכל רגע...סירובה של ישראל לשחרר מיד את עדנאן מהווה התעלמות מזעזעת מהאינסטינקט ההומניטרי הבסיסי".

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, פרסמה בשבת הצהרה שבה הביעה דאגה רבה ביחס לדיווחים על מצבו הבריאותי המידרדר של עדנאן, ו"הביעה דאגה מהשימוש הנרחב שעושה ישראל במעצר המינהלי".

אמש החל הצוות הרפואי בבית החולים זיו בצפת בהזנה תוך-ורידית של עדנאן. הד"ר ריימונד פרח, מנהל מחלקה פנימית ב', שבה מאושפז עדנאן, אמר שההזנה תיעשה באופן הדרגתי. הטיפול יכול להימשך כמה ימים עד שבוע-שבועיים.

הפגנה בשכם למען שחרורו של עדנאן, שלשום. החלטת העציר להפסיק את שביתת הרעב הרגיעה את הרחוב הפלסטיניצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ