פלסטינים נעצרו לשלושה חודשים בגין זריקת בקבוק תבערה - שלא היתה

הפלסטינים הקטינים משועפט שוחררו ללא תנאים מגבילים גם בגלל העובדה שקצין המג"ב, שנתן את העדות שהפלילה את השניים, לא היה במשמרת באותה העת

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון

שני נערים פלסטינים שהואשמו בגין זריקת בקבוק תבערה ונעצרו למשך שלושה חודשים שוחררו השבוע ללא תנאים מגבילים. זאת, לאחר שהתברר כי כלל לא הושלך בקבוק תבערה באותו היום, וכי קצין המג"ב שנתן את העדות שהפלילה את השניים לא היה במשמרת באותה העת.

השניים - מ. ש, בן 16, ומ. ר., בן 17, תושבי מחנה הפליטים שועפט שבמזרח ירושלים - נעצרו ב-22 בנובמבר. לאחר כמה שעות חקירה, שלטענתם היתה קשוחה מאוד, הודו השניים בזריקת בקבוק תבערה ביום שישי ה-21 באוקטובר לעבר שוטרי מג"ב במחסום שועפט. שלושה ימים לאחר מעצרם הוגש נגדם כתב אישום חמור, והם הועברו למעצר עד תום ההליכים באגף הביטחוני בבית הסוהר מגידו.

הראיות נגדם לכאורה מבוססות מאוד. בחקירתם הודו שניהם בזריקת הבקבוק. בנוסף, בחומר החקירה מופיעות גם כמה עדויות מפי שוטרים. קצין מג"ב מילא בינואר 2012 - חודשיים וחצי אחרי האירוע - דו"ח פעולה על המקרה. גם שוטר העיד חודש לאחר האירוע שבאותו תאריך הוא היה במחסום וראה את הבקבוק מתנפץ, ואף נפגע ממנו.

צילום: דודו בכר

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

אלא שכבר בדיוני המעצר הראשונים הציגו הסנגורים של הנערים - עו"ד רמי עותמאן, המייצג את מ.ש ועו"ד יחיא מוסטפא, המייצג את מ.ר מטעם הסנגוריה הציבורית - קשיים בתיק החקירה. עותמאן הצביע על העובדה שאירוע זריקת הבקבוק לא מופיעה במזכר, דו"ח פעולה או יומן מבצעי מהתאריך הרלוונטי. גם חיפוש ברשת הקשר של מג"ב מאותו תאריך לא העלה שום ראיה לאירוע באותו היום.

אבל גם בית המשפט המחוזי וגם בית המשפט העליון דחו את הטענות ואישרו את בקשת המדינה להמשיך את המעצר עד תום ההליכים. השופט אשר גרוניס, שמונה באחרונה לנשיאות בית המשפט העליון כתב לפני חודשיים: "נטען... שבידי כוחות הביטחון לא הייתה כל תלונה לגבי האירוע... אך לא ניתן להתעלם מן האופי המסוכן של המעשה".

דו"ח על אירוע שלא היה. לחצו להגדלה

השבוע הסתבר שהקצין שהעיד על האירוע כלל לא היה במשמרת בתאריך ובשעה של זריקת הבקבוק. בפרקליטות החליטו לשחרר את השניים ולדחות את הדיון. במכתב ששלח עו"ד דותן דניאלי, עוזר לפרקליט מחוז ירושלים, לעו"ד מוסטפא, טען כי חל בלבול וכי האירוע המתואר בעדותיהם של השוטרים התרחש ב- 26 באוקטובר ולא ב-21. במכתב מודה דניאלי כי השוטרים קיבלו את התאריך מהיחידה החוקרת.

"בשיחה חוזרת עם השוטר מסר לי העד כי נזכר שהחוקרים מסרו לו את תאריך האירוע והוא לא זכר אותו במדויק, אך כן זכר במדויק את האירוע עצמו", כתב דניאלי. בהודאתם הדגישו הנערים שהמקרה היה ביום שישי, יום חופש במערכת החינוך הפלסטינית. לטענת עו"ד עותמאן, אין ספק שמדובר בהודאת שווא שניתנה תחת לחץ.

במשטרה הפנו לקבלת תגובה מהפרקליטות. מדוברות משרד המשפטים, בשם פרקליטות מחוז ירושלים נמסר בתגובה: "בשלב זה הסכימה הפרקליטות לשחרור הנאשמים. שהטענות בפניה מוכרות לנו ושבימים אלה נערכת בדיקה של הנושא והחלטה סופית לגבי המשך ניהול התיק הפלילי תתקבל רק בסיום בדיקה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ