המדינה נגד זיכוי כומר שהכה אדם שירק לעברו

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

פרקליטות מחוז ירושלים החליטה באחרונה לערער על זיכויו של כומר ארמני שהכה חרדי באגרוף לאחר שירק לעברו. הכומר, היוונני מארטרסיאן, עזב את הארץ בינתיים אך יעוכב אם ישוב כדי לקיים את הדיון בערעור. בינתיים הוחלט לדחות את המשך הערעור עד לחודש ספטמבר, על מנת שאולי עד אז ישוב וניתן יהיה להביא אותו לבית המשפט. אם לא ישוב עד אז - יימחק הערעור.

לפני כארבעה חודשים פסק שופט בית משפט השלום בירושלים, דב פולוק, כי יש לבטל את כתב האישום נגד מארטרסיאן משיקולים של הגנה מן הצדק. בפני בית המשפט הוצגה תמונה שלפיה במשך שנים סובלים אנשי כמורה בירושלים מהתנכלויות קבועות בעיקר על ידי יריקות לעברם או עליהם. המשטרה לרוב לא מצליחה לתפוס את היורקים.

"בנסיבות אלו יש בהעמדת הנאשם לדין בשל מכה בודדת שנתן לאדם שירק בפניו, כשהוא סובל שנים את הביזוי של יריקות בעת שהוא מסתובב בגלימה של הכנסייה, כשהוא לא זכה לכל מענה של הרשויות למצוקתו, משום סתירה מהותית לעקרונות של הצדק והגינות משפטית", כתב פולוק.

ואולם, בפרקליטות החליטו כי לא ניתן להותיר החלטה כזו על כנה מחשש שתוביל להרחבת הטענה על "הגנה מן הצדק" במקרים של תגובות אלימות של אזרחים. על כן הוגש לפני כחודשיים ערעור על ההחלטה. הפרקליטות טוענת שהמתלונן היורק סובל מבעיה רפואית, ועל כן הוא ירק - ולא כדי לפגוע במארטרסיאן. כן טוענת הפרקליטות כי ההחלטה לא עומדת במבחנים שקבע בית המשפט העליון ל"הגנה מן הצדק" ובהם הוכחת פגמים מהותיים בהליך הפלילי.

אתמול התקיים הדיון הראשון בבית המשפט המחוזי בירושלים. עורך דינה של הפטריארכיה הארמנית, יוסי אבנרי - המייצג את מארטרסיאן מטעם הסנגוריה הציבורית - מסר שלא הצליח ליצור עם מארטרסיאן קשר. השופטת אורית אפעל-גבאי רמזה שהיא מסכימה עם עמדת הפרקליטות שלפיה יש לנתק בין בעיית היריקות לבין תגובת הכומר. "זו התנהגות מכוערת גסה ומשפילה", אמרה ביחס ליריקות, "אבל אם זה מצמיח בוקס, פה אנחנו צריכים לחצוץ". נציגת הפרקליטות, עו"ד שלומית בן יצחק, הוסיפה כי באחרונה עצרה המשטרה שני חשודים ביריקות.

תגובות