הוארך ב-4 ימים מעצר החשודים בתקיפת החיילים בחיפה

ששת החשודים טוענים כי הותקפו בעצמם על ידי צעירים יהודים, וכי אינם קשורים לתקיפת החיילים. השופט: "המקרה מעלה זיכרונות מהלינץ' ברמאללה"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
רויטל חובל
רויטל חובל

בית משפט שלום בחיפה האריך הבוקר (ראשון) בארבעה ימים את מעצרם של שישה חשודים, שניים מהם בוגרים וארבעה קטינים, בגין חשד שהיו מעורבים בליל שבת, סמוך לבית החולים רמב"ם.

המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם של השישה ב- 12 יום, אולם בית המשפט האריך את מעצרם בארבעה ימים בלבד, בין השאר בשל מעורבות הקטינים בפרשה. בנוסף, עצרה המשטרה חשוד נוסף, השביעי במספר, ומחר יוארך מעצרו.

בתוך כך, הבהיר ל"הארץ" מפקד תחנת חיפה, ניצב משנה משה כהן, כי הרקע לאירוע עדיין נבדק. הבוקר הבהירה המשטרה כי שני הצעירים שהותקפו מעידים כי מדובר באירוע על רקע לאומני, אולם על פי גרסת החשודים באירוע, שמכחישים קשר לאירוע, טוענת המשטרה כי ייתכן בתגובה לאירוע קודם שאירע באזור.

לטענת בא כוחם של החשודים ומשפחותיהם, לאירוע התקיפה שאירע סמוך לשעה שתיים בלילה בליל שבת, קדם אירוע נוסף. אביו של אחד החשודים שהינו קטין, סיפר כי בגינת ביתו שבשכונת בת גלים, בסמוך לבית החולים רמב"ם, התאספו כ- 20 נערים. לדבריו, צעירים יהודים שעברו, ביקשו להשתתף איתם ב"על האש" ולהיכנס לגינה, אולם הם סירבו. לדברי האב, בתגובה לסירוב כעסו הצעירים, שברו את הבית וידו אבנים. בא כוחם של החשודים, עו"ד חמודי מסרי, טוען כי הם הזמינו משטרה, אולם ניידת לא הגיעה למקום.

החשודים בתקיפה בהארכת מעצרצילום: חגי פריד

המשטרה חושדת כי שני הצעירים שהותקפו, שהינם חיילים שהגיעו לבית החולים רמב"ם ללא מדים, הותקפו על ידי החשודים. לטענתם, כשהתקרבו לאזור בית החולים, מכונית ובה למעלה מעשרה ערבים התקרבה אליהם. הנוסעים שאלו אותם אם הם יהודים, ותקפו אותם באמצעות אלה ואבנים. המשטרה בודקת חשד לפיו התוקפים חיפשו לנקום בצעירים שהשליכו לעבר הבתים שלהם אבנים, טעו בזיהוי ותקפו את הצעירים.

שופט בית משפט השלום בחיפה, זאיד פלאח, שהאריך את מעצרם של החשודים השתמש בלשון חריפה בהחלטתו וכתב כי "האירועים שתוארו מתאימים למשטרים אפלים של מדיניות חשוכות ולא למדינה דמוקרטית כמדינת ישראל. על בתי המשפט להבהיר שיש לעקור מן השורש כל אירוע אלים ובמיוחד כאשר מדובר באירוע אלים על רקע לאומני. כאשר קמה מדינת ישראל, היא חרתה במגילת העצמאות את דגל השוויון, לפיו כל התושבים והאזרחים שווים ללא הבדל דת, גזע ומין. החשודים שבפניי וחשודים אחרים שטרם נעצרו, רמסו ככל הנראה את מה שנכתב במגילת העצמאות ורמסו את דגלה הדמוקרטי של מדינת ישראל".

עוד כתב פלאח כי "עיון בחומר הראיות ובתיאור שנמסר על ידי המתלוננים וביתר המסמכים, מעלה זיכרונות של הלינץ' שבוצע בחיילים ברמאללה, ואשר לצערנו אותם חיילים קיפחו את חייהם שם. למרבה המזל, הגיעו לזירת האירוע מאבטחים מבית החולים רמב"ם. אלמלא כן, לא ניתן לשער ולהעלות על הדעת את התוצאות שהיו עלולות להיגרם כאן".

בתגובה להחלטת בית המשפט אמר עו"ד מסרי כי "הסיקור של האירוע יצא מכל פרופורציה נכונה. אני מייצג בני מיעוטים שטוענים שקראו להם להם 'ערבים מלוכלכים'. מי שעשה את זה, יש להענישו במלוא החומרה. אני לא מכיר אדם ובטח שלא שופט במדינת ישראל שלא יגנה אירוע על רקע לאומני. לא יכול להיות שהאירוע הזה תוכנן על רקע לאומני ובלי כל קשר, הפניתי את בית המשפט לאירוע מקדים שעה או שעתיים לפני האירוע, שבו אותם קטינים עשו על האש בבת גלים בביתו של אחד החשודים. לטענתם חבורה של ילדים שניסו להיכנס לבית לאכול עימם ולחגוג, משסירבו ולא הסכימו להשתתפותם, הותקפו וגרמו נזק לבית, יידו אבנים ומיד אותם הקטינים התקשרו למשטרה. המשטרה לא הגיעה ולא באה לעזור. יש כאן הרשעה ציבורית, שאני משוכנע שלא תגיע להרשעה פלילית".

בדיון בהארכת המעצר של החשודים נכחו אביו של אחד החיילים ודודו של החייל השני. הדוד, קצין בדרגת רב פקד במשטרה, אמר בתום הדיון לכל התקשורת כי אין לו דבר נגד המגזר הערבי. "זו הייתה תקיפה המונית ואני מקווה שיוקיעו את העשבים השוטרים האלה. המשטרה הצהירה שמדובר בעבירה על רקע לאומני. החיילים שהותקפו הם שני ילדים נורמטיבים. לא מדובר בעבריינים ולא מדובר בקטטה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ