ביניש נפרדה בפסיקה: החזקת רכב אינה עילה לשלילת הבטחת הכנסה

הנשיאה היוצאת בחרה להציג בטקס פרידתה פסיקה בעלת משמעות חברתית: הסעיף בחוק בוטל כי הוא פוגע בזכות למינימום קיום בכבוד

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים31
תומר זרחין

נשיאת דורית ביניש נפרדה הבוקר (שלישי) מתפקידה בהקראת תמצית הדין בעתירה נגד סעיף בחוק הבטחת הכנסה, השולל קצבה ממי שבבעלותו רכב. קבעה כי הסעיף אינו חוקתי ופוגע בזכות למינימום קיום בכבוד. לדבריה, על המדינה לקבוע תנאי מינימום לקיום בכבוד. ההחלטה התקבלה פה אחד בהרכב של שבעה שופטים. "הזרוע השיפוטית נשענת על אמון הציבור אך לא על פופולאריות", אמרה ביניש בנאום הפרידה שלה.

ביניש בחרה בעתירה חברתית נגד סעיף בחוק הבטחת הכנסה, השולל קצבה ממי שבבעלותו רכב - הסדר שלטענת העותרים פוגע באוכלוסיות מוחלשות. בניגוד לפסיקות דרמטיות קודמות פרי עטה, הקפידה הפעם הנשיאה הפורשת שלא להרגיז אף אחד: לא יהודים ולא ערבים, לא חילונים ולא חרדים. אולי חוץ מאשר את משרד האוצר והמוסד לביטוח לאומי.

בטקס סיום כהונתה, הקריאה הנשיאה היוצאת תמצית מפסק דין בשלוש עתירות שדרשו לבטל את הסעיף בחוק. העתירה הראשונה הוגשה ב-2004 על ידי ארגון עדאלה, והשתיים הנוספות הוגשו שנה מאוחר יותר, על ידי עמותת איתך-מעכי - משפטניות למען צדק חברתי ונשים שנפגעו מהחוק, ועל ידי האגף לסיוע המשפטי במשפטי המשפטים. בעתירות שהוגשו נטען כי הוראות החוק אינן סבירות באופן קיצוני, משום שהן לא עושות כל אבחנה לעניין סוג הרכב ושוויו, הצורך ברכב ובשימוש בו, ואינן נותנות כל משקל לנסיבות האישיות של תובעי הבטחת הכנסה.

בשלושת החודשים הקרובים שלאחר פרישתה מכס הנשיאות, תפרסם דורית ביניש שורת פסקי דין בעתירות עקרוניות. בין התיקים בהם היא צפויה להכריע - אלא אם לא תספיק ותעביר אותם לשופטים אחרים - נמצאות העתירות נגד חוק נתוני תקשורת, המכונה חוק "האח הגדול". העותרים, בהם האגודה לזכויות האזרח, טענו כי החוק, המאפשר למשטרה ולרשויות נוספות לקבל בחברות הסלולר ומספקיות אינטרנט מידע אישי על כל אדם, עומד בסתירה לזכות החוקתית לפרטיות.

עתירות נוספות הממתינות לביניש הן עתירות נגד שירות שדות התעופה, השב"כ ומשרד התחבורה בדרישה להפסיק להשתמש בלאום הערבי כקריטריון בביצוע בדיקות ביטחוניות בשדות התעופה; תיקון עתירות נגד פקודת מס הכנסה שמפלה יישובים ערביים בקבלת הטבות מס; ועתירה ותיקה שמונחת על מדפי הארכיב בבית המשפט העליון מ-1999, הדורשת לבטל את ההכרזה על מצב חירום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ