עידן חדש בעליון |

גרוניס הושבע לנשיא ה-10

השופט גרוניס הוא הנשיא העשירי של העליון. רה"מ נתניהו לגרוניס: "אני יכול להבטיח שלא תהיה שום סכנה לעצמאותו של ביהמ"ש העליון בישראל"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

השופט אשר גרוניס הושבע אחר הצהריים (שלישי) בבית הנשיא בירושלים לתפקיד הנשיא העשירי של בית המשפט העליון. גרוניס יחליף את הנשיאה הקודמת, דורית ביניש, שנפרדה הבוקר בנאום בבית המשפט העליון. ביניש החמיאה למחליפה ואמרה כי "אשר גרוניס הוא שופט בכל רמ"ח איבריו ונמנע מכל השפעות חיצוניות. הצלחתך היא הצלחת בית המשפט העליון והחברה בישראל. עבדנו שנים ביחסים מצוינים וחברות טובה. אין זה סוד שגישותינו לעולם המשפט שונות לעיתים. כשעמדו על הפרק שאלות קשות נהגנו להיוועץ".

בטקס ההשבעה בבית הנשיא, בירך ראש הממשלה בנימין נתניהו את הנשיאה היוצאת ואת הנשיא הנכנס. נתניהו התייחס למעמדו של בית המשפט והיחס בין בית המשפט לכנסת. "אני יכול להבטיח שלא תהיה שום סכנה לעצמאותו של בית המשפט העליון בישראל", הצהיר ראש הממשלה. "זה יימשך גם תחת כהונתך, הנשיא גרוניס. אני מברך אותך בשמי ובשם ממשלת ישראל, מאחל לך הצלחה ומבטיח לך כל סיוע שיידרש לסייע בביורוקרטיה עד גבולות יכולתינו. תחת הנהגתך בית המשפט העליון בישראל ימשיך להיראות בעולם כמגדלור של חירות בו כולנו יכולים להתגאות".

הנשיא הנכנס אשר גרוניס אמר בטקס: "היתה לי זכות גדולה לשבת לצידם של ענקי משפט. התחלופה הגדולה של שופטים בבית המשפט העליון תוך תקופה קצרה יחסית מטילה אחריות כבדה עלינו המשרתים", אמר גרוניס. "עלינו לשמור על המסורת המפוארת של בית המשפט. מדינת ישראל הינה מדינה יהודית ודמוקרטית, עליה לשמר את הערכים היהודיים ולשמור על הדמוקרטיה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

"בשנים האחרונות נעשו ניסיונות שונים מכיוונים שונים לפגוע בסמכויות בית המשפט", המשיך גרוניס. "הנשיאה ביניש עמדה בפרץ והגנה על בית המשפט ועל כך אני מודה לה. כל מי שהדמוקרטיה הישראלית יקרה לו, חייב להגן על הרשות השופטת. הרשות הינה הערובה הטובה ביותר לשמירה על זכויות האדם והאזרח. דמוקרטיה אמיתית לא יכולה להתקיים ללא רשות שופטת עצמאית וחזקה. יש להבטיח את עצמאותה המוסדית של מערכת המשפט. השופטות והשופטים מבצעים מלאכת קודש, הם פועלים מתוך שליחות גדולה", אמר הנשיא הנכנס.

נשיא המדינה שמעון פרס את גרוניס עם כניסתו לתפקיד. "בידיך הופקד היום שרביט הנשיאות של בית המשפט העליון ועמו מלוא כובד האחריות להנהגת המערכת השיפוטית של מדינת-ישראל", אמר פרס. "בטוחני שמכוח אישיותך, חוכמתך, ניסיונך הרב, עמדותיך העקרוניות, ובקיאותך ברזי-המשפט, תוסיף נדבך חשוב בדמותך, לביצור מעמדו של בית המשפט ולחיזוק שלטון החוק בישראל. אתה כבוד השופט גרוניס, מביא עימך לכהונתך הרמה השקפה משלך".

פרס התייחס להבדלי התפישות בין הנשיא הנכנס לנשיאה היוצאת. "ההיסטוריה של בית-המשפט העליון מעידה כי נשיאיו לאורך השנים נבדלו זה מזה. חלקם הוגדרו 'ליברלים' יותר, וחלקם נחשבו 'שמרנים'. ההגדרות הגורפות הללו לעולם אינן מדויקות. מכל מקום, כפי שנאמר על המחלוקות בין בית הלל לבית שמאי: 'אלו ואלו דברי אלוהים חיים'. חותמם של נשיאי בית-המשפט העליון ותרומתם לפסקי-הדין העקרוניים והיצירתיים ביותר אינם נגזרים בהכרח מהגדרתם הפשטנית, אלא מחוכמתם".

גם בנאומה אחר הצהריים בבית הנשיא החמיאה הנשיאה היוצאת ביניש למחליפה. "אני פורשת ממערכת מצוינת שמכהנים בה שופטים מקצועיים, חדורי תחושת שליחות והכרה בחשיבות התפקיד השיפוטי", אמרה ביניש. "ממחר יכהן כנשיא בית המשפט העליון השופט אשר גרוניס. אשר הוא שופט מקצועי, המכהן על כס השיפוט למעלה מ-20 שנה. הוא מכיר את המערכת מקרוב. לבד מכישוריו המשפטיים, הנשיא גרוניס מגלה עניין רב בצרכיה הניהוליים של מערכת המשפט. אין ספק בליבי שהשופט גרוניס יהיה נשיא שיתרום לפיתוח המערכת השיפוטית ולשמירה על עצמאותה ואי-תלותה. אני מאחלת לך, אשר, שתצליח להגשים את שאיפותיך-שאיפותינו בהובלת מערכת המשפט".

נשיאת העליון היוצאת התייחסה למתח בין הרשות המחוקקת לזו השופטת. "מערכת המשפט ניצבת בין הישגיה החשובים של מדינת ישראל, יש לנו במה להתגאות‬. ‫זוהי מערכת שהגנה על זכויות אדם בתנאי לחימה, ללא חוקה כתובה, ובלי מסורת שיפוטית ארוכה. מערכת שזוכה להערכה רבה בקרב הקהילה המשפטית בעולם ונודעת במחויבות העמוקה שלה לערכי היסוד של השיטה הדמוקרטית".‬

ביניש המשיכה ואמרה כי "‫בית המשפט הוא מבצרו של האדם. הוא מגן הדמוקרטיה, הוא נותן ביטוי לערכיה היהודים האוניברסליים של החברה בישראל, הוא פועל מכוח העקרונות החוקתיים של המדינה – עקרון הפרדת הרשויות‬".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ