שר המשפטים נאמן חשוד בהעלמות מס

זה יותר משנתיים מתנהלת חקירה חשאית בחשד שיעקב נאמן העלים הכנסות רבות ורכוש בשנים שקדמו למינויו לשר המשפטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רשות המסים מנהלת, זה יותר משנתיים, חקירה חשאית בחשד שיעקב נאמן העלים הכנסות רבות ורכוש מרשויות המס, בשנים שקדמו למינויו לשר המשפטים.

באחרונה פנתה הרשות ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כדי לקבל את אישורו לזמן את השר נאמן לבדיקה בחשדות אלה. טרם התקבלה תשובת היועץ המשפטי.

לרשות המסים הגיע, לפני יותר משנתיים, מידע ממקור הנחשב מהימן, שבמרוצת השנים העלים לכאורה עו"ד יעקב נאמן, סכומים ניכרים מהכנסותיו מרשויות המס, כשעמד בראש משרד עורכי הדין הגדול הרצוג-פוקס-נאמן, וגם בעת ששימש עורך דין פעיל במשרד.

נאמן בפתח משרד עורכי הדין שלו בת"א. מומחה למסים שמשרדו נחשב אחד הגדולים והחשובים בתחום זהצילום: אייל טואג

לפי החשדות, נאמן גם לא דיווח כחוק על נכסים שבבעלותו. ברשות המסים בדקו את המידע בדיסקרטיות רבה, בדרכים שונות, כולל חקירה סמויה.

בסיום הבדיקה הוחלט שיש לחשדות בסיס. באותו שלב הוחלט כנראה לערב בחקירה את מי שהיה אז היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ובהסכמתו הוחלט להעמיק את החקירה. החקירה נעשתה תחת מעטה כבד של סודיות. היו מעורבים בה חוקרים בכירים ברשות המסים.

באחרונה הצטברו ראיות, עם חשד ממשי לעבירות מס לכאורה של נאמן. בשלב זה פנו ראשי רשות המסים ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, והציגו לפניו את החומר שבידיהם, תוך שהם מדגישים שיש מקום להזמין את נאמן לבדיקה, כדי לשמוע את תשובותיו לחומרים ולמידע שהצטברו נגדו.

ברשות המסים סירבו אתמול להתייחס לידיעה, וטענו כי "איננו מוסרים מידע על חקירות". ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "היועץ המשפטי לממשלה אינו נוהג לשתף את הציבור בהתייעצויותיו עם רשות האכיפה, אלא במקום שנמצאת הצדקה לכך. מדיניות זו ננקטת הן במקרים שיש לפנייה בסיס כזה או אחר, והן במקרים שבהם אין לפנייה אחיזה במציאות. אין בתגובה זו כדי לאשר או להכחיש את הנטען בפנייה".

נאמן, בן 72, הקים ביולי 1972 את משרד עורכי הדין הרצוג-פוקס-נאמן ושות', ממשרדי עורכי הדין הגדולים והחשובים בישראל. נאמן נחשב מומחה למסים, ומשרדו נחשב אחד הגדולים והחשובים בישראל בתחום זה.

ביוני 1996 מונה נאמן לשר המשפטים בממשלת בנימין נתניהו הראשונה. שעות לפני המינוי הגיש העיתונאי יואב יצחק עתירה לבג"ץ, שבה טען שנאמן אינו יכול לכהן כשר בממשלה, בשל הודעות כוזבות שמסר לבית המשפט ומעשים פליליים שביצע לכאורה. באוגוסט 1996 הודיע לבג"ץ היועץ המשפטי לממשלה דאז, מיכאל בן יאיר, שהחליט להגיש כתב אישום נגד נאמן. באותו יום הגיש נאמן את התפטרותו מהממשלה.

כתב האישום כלל אישומים בהגשת תצהיר כוזב לבית המשפט העליון, כתשובה לעתירה, ומסירת עדות שקר בחקירתו במשטרה. נאמן זוכה זיכוי מלא בבית משפט השלום בתל אביב במאי 1997, בתום משפט מהיר, לאחר שנמצא כי פעל בתום לב. בית המשפט קבע שנאמן אכן מסר בתצהיר שמילא פרטים לא נכונים ומטעים בשלבי חקירתו הפלילית, אך ציין כי התיקונים שביצע מאוחר יותר מעידים שהדבר נעשה ללא כוונה פלילית.

שנים ארוכות טען נאמן שכתב האישום, שממנו זוכה, הוגש נגדו כדי לסלקו מתפקידו. "זו עלילה שנועדה למנוע ממני מלשמש כשר משפטים", אמר בחקירתו במשטרה בקיץ 96'.

בשבוע שעבר חשף "הארץ" שאנשי משרד מבקר המדינה גבו באחרונה את עדותו של נאמן, בחקירה מקיפה העוסקת בחריגות שכר ובאי-סדרים כספיים לכאורה, בצמרת אוניברסיטת בר-אילן. נאמן היה, עד למינויו בממשלה, יו"ר הוועד המנהל באוניברסיטה. לפי הפרסום, הממונה על השכר במשרד האוצר פנה באחרונה לאוניברסיטה וביקש הבהרות המתייחסות לתוספות השכר לבכירים המנוגדות לכאורה לחוק.

אנשי משרד מבקר המדינה פגשו את נאמן כדי לקבל את הסבריו לחריגות השכר בצמרת אוניברסיטת בר-אילן בשנים שכיהן בתפקיד בכיר. בין השאר אחראי יו"ר הוועד המנהל על הפיקוח הציבורי על פעולות האוניברסיטה, שהיא גוף שנתמך כספית על ידי המדינה.

נאמן מקורב מאוד לראש הממשלה בנימין נתניהו. בין השאר תיווך בינו לבין אשתו, שרה נתניהו, בעת משבר הקלטת הלוהטת ביניהם ב-1993. עם הקמת הממשלה הנוכחית, לפני כשלוש שנים, מינה נתניהו את נאמן לשר המשפטים. גם כשמונה לשר ב-1996 וב-1997 וגם כשמונה לשר משפטים ב-2009, נאמן לא היה חבר כנסת ולא חבר ליכוד, ומינויו נחשב מינוי מקצועי. נאמן נחשב השר המקורב ביותר לראש הממשלה בקדנציה הנוכחית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ