היום: שלמה בניזרי משתחרר מהכלא במפתיע

נציב השב"ס משחרר 600 אסירים ובהם גם שחר מזרחי מכיוון שמתקני הכליאה נמצאים בתפוסה מלאה. בניזרי היה אמור להשתחרר באפריל

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

השר לשעבר מש"ס, שלמה בניזרי, שאמור היה להשתחרר מהכלא באפריל לאחר ניכוי שליש מתקופת מאסרו ישוחרר כבר היום (חמישי). יחד עמו ישוחרר גם השוטר שחר מזרחי וכן 600 אסירים נוספים. נציב שירות בתי הסוהר, רב גונדר אהרון פרנקו, חתם היום על צו שחרור מנהלי המאפשר את שחרורם של האסירים.

ההחלטה לחתום על השחרור התקבלה מאחר שלטענת שב"ס, מתקני הכליאה נמצאים בתפוסה מלאה. בשב"ס טוענים עוד כי השחרור לא הושפע מהלחץ שהפעילו פוליטיקאים המקורבים לבניזרי.

פקודת בתי הסוהר קובעת כי אם תפוסת האסירים עלתה על תקן הכליאה שנקבע, רשאי הנציב "לפי שיקול דעתו במועד שימצא לנכון" להורות על שחרור אסירים טרם זמנם, בתנאי  שהגיעו "לתקופת המנהלי שלהם, תקופה הנקבעת ביחס לתקופת מאסרם". הקיצורים באים לידי ביטוי בשבועות, כך שמי שנשפט לחצי שנה, ישוחרר שבועיים מוקדם יותר וכל חצי שנה נוספת תקוצר בשבוע נוסף, עד למקסימום של חצי שנה למי שריצה תקופת מאסר של 11 שנה ומעלה.

ביום שני האחרון אישרה הכנסת תיקון לחוק השחרור המנהלי ולפיו בניגוד לשחרור הגורף שהיה נהוג עד כה, ישוחרר רק מי שנגזרו עליו עד 4 שנות מאסר או לחלופין מי שנשפט לתקופה ארוכה יותר ובתנאי שקיבל קיצור של שליש על ידי ועדת השחרורים. מהלך, שיוזמו היה ח"כ אמנון כהן מש"ס, אך אין לו קשר לשחרורו של בניזרי.

עונשו של בניזרי קוצר בחודש שעבר על ידי ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר שהחליטה לנכות שליש מעונשו. השר לשעבר הורשע בקבלת שוחד והפרת אמונים ונגזרו עליו בשעתו ארבע שנות מאסר.

מאז שהחל נשיא המדינה לשעבר, משה קצב לרצות את עונשו, בניזרי הפך להיות הכתובת של השב"ס לסיוע במלאכת קליטתו, ואף הפך לשותפו בתא. בראשית 2010 הגיש בניזרי בקשת חנינה לנשיא שמעון פרס ולשר המשפטים יעקב נאמן, וציין כי הוא עושה זאת "ממקום של כאב ומצוקה". בבקשת החנינה שנדחתה לבסוף נאמר עוד כי "השנים הארוכות ועינוי הדין שעבר עד לגזר הדין, יחד עם העונש הכבד שכבר ספג, הם כבר בבחינת 'עונש כבד מאוד ומרתיע".

בניזרי נכנס לכלא מעשיהו ברמלה, ב-2009צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ