השר לשעבר בניזרי שוחרר מהכלא: "איך אדמונד לוי שילש את עונשי?"

השר לשעבר, השוטר שחר מזרחי ומאות אסירים נוספים שוחררו הבוקר מהכלא בשל עומס במתקני הכליאה. ש"ס: מתפללים שבניזרי ימשיך במעשיו הגדולים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השר לשעבר שלמה בניזרי שוחרר הבוקר (חמישי) מכלא מעשיהו לאחר שנוכה שליש מתקופת מאסרו. עמו שוחרר גם השוטר שחר מזרחי שהורשע בהריגת גנב מכונית וכן 600 אסירים נוספים, מאחר שלטענת שירות בתי הסוהר (שב"ס), מתקני הכליאה נמצאים בתפוסה מלאה. בשב"ס טענו כי השחרור לא הושפע מלחצים שהפעילו פוליטיקאים המקורבים לבניזרי.

עם שחרורו ביקר בניזרי בחריפות את מערכת המשפט וטען כי היא לא נהגה בו בהגינות. "תפרו לי תיק", טען השר לשעבר והוסיף כי הוא "נקי לחלוטין". "איך אדמונד לוי שילש את עונשי"? תהה בניזרי לאחר שבית המשפט העליון האריך את עונש כשהגיש ערעור עליו, "מסיימת אחת העוולות הקשות ביותר שנעשו במדינה". עונשו של בניזרי קוצר בחודש שעבר על ידי ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר שהחליטה לנכות שליש מעונשו. השר לשעבר הורשע בקבלת שוחד והפרת אמונים ונגזרו עליו בשעתו ארבע שנות מאסר.

מתנועת ש"ס נמסר בתגובה לשחרורו של נציגה לשעבר כי היא "שמחה ומברכת על שחרורו של הרב שלמה בניזרי, שהקדיש והקריב את כל חייו למען הציבור, ותרם רבות לחברה הישראלית". עוד נמסר כי התנועה "מתפללת שימשיך במעשיו הגדולים למען הכלל".

שלמה בניזרי מחוץ לאחר שחרורו מכלא מעשיהו, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

נציב שירות בתי הסוהר, רב גונדר אהרון פרנקו, חתם אתמול על צו שחרור מנהלי המאפשר את שחרורם של מאות האסירים. זאת על סמך פקודת בתי הסוהר הקובעת כי אם תפוסת האסירים עלתה על תקן הכליאה שנקבע, רשאי הנציב "לפי שיקול דעתו במועד שימצא לנכון" להורות על שחרור אסירים טרם זמנם, בתנאי שהגיעו "לתקופת המנהלי שלהם, תקופה הנקבעת ביחס לתקופת מאסרם". הקיצורים באים לידי ביטוי בשבועות, כך שמי שנשפט לחצי שנה, ישוחרר שבועיים מוקדם יותר וכל חצי שנה נוספת תקוצר בשבוע נוסף, עד למקסימום של חצי שנה למי שריצה תקופת מאסר של 11 שנה ומעלה.

ביום שני האחרון אישרה הכנסת תיקון לחוק השחרור המנהלי ולפיו בניגוד לשחרור הגורף שהיה נהוג עד כה, ישוחרר רק מי שנגזרו עליו עד 4 שנות מאסר או לחלופין מי שנשפט לתקופה ארוכה יותר ובתנאי שקיבל קיצור של שליש על ידי ועדת השחרורים. חברי ועדת הפנים של הכנסת, שבה קודם התיקון, דחו היום בתוקף את הטענות לפיהן היוזמה לשחרור האסירים מבתי הכלא נועדה להביא לשחרורו המוקדם של בניזרי. יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), אמר כי "אף אחד לא יכול היה לצפות את זה שבניזרי יהיה בין האסירים שישוחררו במסגרת שינוי תקן הכליאה. מדובר בפלט של מחשב שמציג את שמות האסירים שעומדים בקריטריונים. התברר שגם בניזרי ביניהם. אבל כלי התקשורת לוקחים את הנושא הזה לאיזה כיוון שהם רוצים".

לדברי כהן, "בעקבות עסקת שליט נדחה שחרורם של אסירים רבים סביב הנושא של צפיפות בתי הכלא. מאז, הורים של אסירים, נשים שלהם וגם האסירים עצמם התקשרו למנהלת הוועדה ואלי הביתה כדי לבדוק מתי יהיה השחרור הבא. פנינו לשב"ס וביקשנו שיערכו בדיקה נוספת בנושא לאחר עסקת שליט. הם ביצעו עבודת מטה והודיעו לנו השבוע שניתן לשחרר אסירים נוספים. אף אחד לא צפה מי יכול להשתחרר במסגרת הבדיקה. אפילו השר לא קובע מי נכנס לתקן הזה".

גם ח"כ דב חנין מחד"ש, החבר בוועדה שתמך במהלך, דחה את הטענות לפיהן מדובר במהלך פרסונלי שיזמה ש"ס כדי לקדם את שחרורו של בניזרי. "זאת ראייה שמייחסת תחכום נורא גדול לאנשי ש"ס. גם בשחרורים קודמים הוועדה לחצה להנמיך את תקן הכליאה ולשחרר אסירים. אין ספק שבפעמים הקודמות בניזרי לא עמד במוקד הסיפור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ