תומר זרחין
יאיר אטינגר

הפרקליטות הודיעה היום (חמישי) לרב הראשי לשעבר אליהו בקשי דורון על הכוונה להעמידו לדין, בכפוף לשימוע, על חלקו בפרשת "תיק הרבנים". במסגרת הפרשה הוסמכו לרבנות כ-1,500 מאנשי כוחות הביטחון במטרה לקבל תוספת שכר, למרות שלכאורה לא עמדו בקריטריונים להסמכה. עקב כך התקבלו במרמה מהמדינה מאות מיליוני שקלים כתוספות השכר. כתב האישום בפרשה הוגש בנובמבר 2007 כנגד 10 נאשמים, והתיק עודנו מתנהל.

פרשת "תיק הרבנים" אירעה במהלך כהונתו של הרב בקשי דורון, בין השנים 2003-1999, במסגרתה אפשרו כוחות הביטחון (צה"ל, משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר) לקצינים ונגדים לקבל תוספת שכר משמעותית בגין הסמכה לרבנות. לצורך ההכרה בהסמכה ומתן תוספת השכר, דרשו כוחות הביטחון מהקצינים והנגדים תעודת הסמכה של הרבנות הראשית.

בין השנים 1999 ל- 2003 הוקמו ברחבי הארץ כיתות לימוד פרטיות בשכר לאנשי כוחות הביטחון, שבתום לימודיהם קיבלו תעודה מהרבנות הראשית שהוכרה כתעודת "הסמכה לרבנות". בראש המוסדות שהפעילו את אותן כיתות לימוד עמדו - במרבית המקרים - רבנים ובעלי תפקידים בכירים במערך הרבנות בישראל.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הפרשה נחשפה באקראי. בשנת 2002 הועמד לדין משמעתי שוטר מג"ב שנחשד בעבירות אלימות במשפחה. בכיר במחלקת המשמעת של המטה הארצי, שעבר על תיקו האישי של השוטר, שם לב כי בתלוש המשכורת של אותו איש מג"ב נרשם כי הוא מקבל תוספת גמול בשל "תואר רב". אותו גורם לא הבין איך יכול אדם חילוני להיות רב, והעביר מזכר בנושא לראש מחלקת חשיפה דאז במח"ש, נצ"מ אבי ורצברגר, שהחל לחקור את הנושא. בבדיקה, הסתבר שבמשטרת ישראל רשומים 580 "רבנים" כאלה, רובם חילונים.

הרב אליהו בקשי דורוןצילום: תומר אפלבאום

לפי הממצאים, מאות שוטרים, לרוב בתפקידים זוטרים, שוטרי סיור, ואפסנאים, המשרתים בתחנות בצפון הארץ, בירושלים ובדרום, הוסמכו וקיבלו תואר רב. על פי החשד, במענה לבקשות תלמידי כוחות הביטחון, הנחה הרב בקשי דורון את מנהל מחלקת הבחינות וההסמכה ברבנות הראשית לנפק להם תעודות השכלה תורנית גבוהה (השת"ג). הרב בקשי דורון עשה זאת למרות שהסתייג ממתן התעודות לאנשי כוחות הביטחון, וידע כי מדובר בתלמידים שאינם עומדים - בלשון המעטה - בקריטריונים לקבלתן. לפי חשד, הרב בקשי דורון אף ידע כי הם אינם זכאים להן, וכן כי תכלית קבלת התעודות היתה לקבל הטבות שכר ניכרות מהמדינה.

בנוסף, לפי החשד הורה הרב בקשי דורון למנהל מחלקת הבחינות וההסמכה ברבנות הראשית, הרב יצחק אוחנה, שהיה כפוף להוראותיו, "להעלים עין", ולא להקפיד על הקריטריונים המזכים בתעודות הסמכה לרבנות.

במהלך ניהול התיק בבית המשפט, במסגרת פרשת התביעה, העיד הרב בקשי דורון. לאור גרסתו החדשה בבית המשפט, שסתרה את הגרסה שמסר במסגרת חקירת המשטרה, הוחלט לחדש את החקירה בעניינו, ובוצעה השלמת חקירה במסגרתה אף נחקר פעמים נוספות באזהרה על ידי יאח"ה. על יסוד מכלול הראיות שנאספו בתיק והדברים שמסר בבית המשפט ובהשלמת החקירה, נשקלת כעת העמדתו לדין, בכפוף לשימוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ