ערב יציאתו לארה"ב: נתניהו נחקר בחשאי בידי המבקר בפרשת ביבי-טורס‬

ראש הממשלה נחקר בידי צוות בכיר של משרד המבקר למשך שעתיים וחצי. זוהי הפעם הראשונה שנתניהו נחקר בפרשה, שהחלה לפני 11 חודשים

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נחקר השבוע במשך כשעתיים וחצי על ידי צוות בכיר ביותר של משרד מבקר המדינה, בפרשה שזכתה לכינוי: "ביבי טורס". החקירה התנהלה ביום שני בלשכת ראש הממשלה בירושלים. נתניהו השיב על כל השאלות שנשאל. לאחריה, לא נמסרה כל הודעה לתקשורת, לא מטעם לשכת ראש הממשלה ולא מטעם משרד המבקר.

זוהי הפעם הראשונה שנתניהו נחקר בפרשה שבדיקתה החלה לפני כ-11 חודשים. בחודשים האחרונים באו למשרדי המבקר רבים מיועציו ועוזריו לשעבר של נתניהו, שעבדו איתו בעשור האחרון, כאשר כיהן בין היתר כשר אוצר, וכראש האופוזיציה. היועצים והעוזרים מסרו עדויות מפורטות על אודות אופן מימון מסעותיהם הרבים והיוקרתיים של בני הזוג בנימין ושרה נתניהו בחו"ל, זהותם של התורמים, ואופן העברת הכספים וכיסוי הוצאות הטיסה והשהות של בני הזוג במלונות פאר. במקביל, העבירו בחודשים האחרונים פרקליטיו של נתניהו למשרד המבקר מסמכים, קבלות, וחשבוניות, הקשורים לנסיעותיהם של בני הזוג לחו"ל בשש השנים האחרונות, על מנת לנסות ולהוכיח שלא היה פסול בהתנהלותו של נתניהו.

גורמים משפטיים העריכו אתמול כי חקירתו של נתניהו מהווה את השלב הסופי של חקירת הפרשה, וכי טיוטה ראשונה של הדו"ח תועבר לנתניהו בעוד כחודש עד חודשיים לכל היותר. מבקר המדינה פורש מתפקידו בעוד ארבעה חודשים בסוף חודש יוני השנה. לכל הגורמים המעורבים ברור כי עד אז בכוונתו לפרסם את הדו"ח הסופי בעניין. עדיין לא ברור אם הממצאים שעלו בשלב זה, מהווים חשד לעבירות פליליות מצד נתניהו. אם כך יהיה, המבקר יעביר את ממצאיו ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שיחליט אם לפתוח בחקירה פלילית.

נתניהו ורעייתו שרה, מאי 2009צילום: משה מילנר/לע"מ

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, החליט בחודש מארס לפני שנה, לחקור את מימון נסיעותיו של נתניהו לחו"ל, וגם את מימון המרוץ שלו לפריימריז - הליך הבחירות המקדימות - בראשות הליכוד. חקירת המבקר החלה בעקבות תחקיר של העיתונאי רביב דרוקר ששודר במרס ובאפריל אשתקד בתוכנית המקור, בערוץ 10. בתחקיר, שכלל שני חלקים, נטען בין היתר, כי בני הזוג נתניהו קיבלו מימון כפול, משני גופים שונים, על אותה נסיעה לארה"ב, בספטמבר 2006. בנוסף, העלה התחקיר, כי באוגוסט 2006, במהלך מלחמת לבנון השנייה, נסעו נתניהו, רעייתו שרה ואחד מבניו ללונדון, לכאורה במימון כפול של הכנסת והבונדס.

פרשת ביבי טורס: החברים הנדיבים של נתניהו מימנו למשפחתו טיסות ומלונות בחו"ל

הגילויים בפרשה. לחצו להגדלה

בעקבות לחצים פוליטיים שהופעלו עליו על ידי סיעות הקואליציה, באפריל אשתקד, החליט לינדנשטראוס לבדוק לא רק את נסיעותיו של בנימין נתניהו, אלא גם את נסיעותיהם של שרים וסגני שרים, בעבר ובהווה, החל מ-2006. חקירה זו מתנהלת במקביל לחקירת פרשת "ביבי טורס". במסגרתה בדקו אנשי המבקר מאות בקשות של שרים וסגני שרים לאישור נסיעות לחו"ל שהוגשו בשש השנים האחרונות לוועדה מיוחדת שתפקידה לאשר או לפסול בקשות אלה.

בנימין נתניהו, ורעייתו שרה, הכחישו, בנפרד, בראיונות טלוויזיוניים שהעניקו בשנה החולפת, כי נפל פגם כלשהו במימון מסעותיהם לחו"ל. הם הכחישו נמרצות טענות על מימון כפול. נתניהו אף האשים את התקשורת בניסיון לפגוע בו פוליטית ובניסיון לפגוע בו באמצעות הכפשת רעייתו. בראיון לערוץ 2 בסוף חודש מארס 2011, אמר נתניהו: "מדובר בכל מיני סיפורים שרובם מופרכים ונוגעים בצביעות. יש עיתונאים שלא אוהבים שאני ראש הממשלה, ומנסים בדרכם לשנות את זה". נתניהו גם הגיש בסוף חודש מרס 2011 תביעת דיבה נגד ערוץ 10, שטרם התבררה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ