בניזרי עם צאתו מהכלא: הכאב שלי גדול יותר מכאבו של שליט בשבי

בין 600 האסירים ששוחררו בשל שינוי תקן הכליאה גם העבריין דומראני ובעלי חפציבה - יונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השר לשעבר מש"ס, שלמה בניזרי, שהורשע בין היתר בקבלת שוחד ובהפרת אמונים, שוחרר אתמול מבית הכלא בעקבות החלטה על שחרור מינהלי של 600 אסירים. הם שוחררו בשל תקן כליאה חדש שנועד לצמצם את מה שהוגדר על ידי חברי ועדת הפנים של הכנסת כצפיפות בבתי הכלא. תקן הכליאה החדש אושר בוועדה, בראשות ח"כ אמנון כהן מש"ס. יחד עם בניזרי שוחררו מהכלא גם השוטר שחר מזרחי שירה למוות בגנב רכב בצפון והקבלן בועז יונה, שעמד בראש חברת הנדל"ן חפציבה שפשטה את הרגל בעקבות מעילה של יותר ממאה מיליון שקלים. כולם שוחררו בעקבות ניכוי שליש מתקופת מאסרם.

בנוסף, שוחרר אתמול גם העבריין שלום דומראני, שהודה בעסקת טיעון בסחיטה ואיומים של מנשה מטטוב, אדם שרצה להקים חברה לחלוקת גז בשדרות. דומראני מוגדר במשטרה כראש ארגון פשע ונידון לשבעה חודשי מאסר. בעקבות השחרור המינהלי הוקדם שחרורו, וחקירה סבוכה ויקרה של משטרת ישראל הסתיימה בביקור קצר ביותר של דומראני בכלא.

השחרור המינהלי הנוכחי והאירועים שקדמו לו הצליחו לגרום לסערה גדולה בשב"ס. נציב הארגון, רב-גונדר אהרון פרנקו, נדרש לסוגיה כבר בשבוע הראשון שלו בתפקיד והיה עליו להחליט אם לחתום על השחרור המינהלי. כמי שהגיע מהמשטרה, הוא הבין מהר מאוד שהשחרור המינהלי משמעותו שחרור רוחבי של אסירים ששוטריו תפסו והביאו לדין במאמץ רב.

עד עסקת שליט היו בבתי הכלא בישראל כ-17,600 אסירים, לא כולל מסתננים מאפריקה. 1,027 האסירים הביטחוניים ששוחררו בעסקה הביאו את פרנקו למצב שבו שחרור האסירים לא עלה על הפרק, ובבתי הכלא נוצרה תסיסה של האסירים שהרגישו שעניינם מוזנח. גורמים פוליטיים התחילו לעבוד מאחורי הקלעים כדי לפתוח מחדש את אותם שחרורים מינהליים שעשויים לעזור למקורביהם בכלא, ובעיקר לבניזרי.

שלמה בניזרי מחוץ לאחר שחרורו מכלא מעשיהו, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

אנשי ש"ס התרוצצו במסדרונות הכנסת כדי להציף את הבעיה. תחילה ניסה שב"ס לעמוד על שלו ולהדוף את הניסיונות של עסקנים להתערב בהחלטות הנציב, אולם לבסוף גם הוא לא יכול היה לעמוד בפרץ. כבר באוגוסט האחרון קיים יושב ראש ועדת הפנים של הכנסת, חבר הכנסת מש"ס אמנון כהן, ישיבה על השחרור המינהלי. "הבעיה אמיתית וכאובה", אמר כהן. "כיוון שלא היה צו לתקן כליאה הופסק למעשה כל השחרור המינהלי. יש אנשים שציפו לשחרור כזה בכליון עיניים ויש גם מי שנפגעו נפשית מן הדבר הזה. כל מי שנשפט ונמצא בבתי הסוהר צריך למצות איתו את הדין, אבל כאשר הוא שילם כבר את חובו לחברה - יש כאן נוהל שהיה קיים עשרות שנים ופתאום להפר אותו בשל טיעון כזה או אחר, זה לא מקובל".

כהן לחץ בישיבה להוריד את התקנים, אך סגן-גונדר אילת טל, עוזרת בכירה ליועץ המשפטי של שירות בתי הסוהר אמרה כי "שחרור מינהלי אומר, מה לי אם האיש הזה השתקם, מה לי אם האיש הזה מסוכן לציבור, זה לא מעניין אותי ואני לא יודע. אני רק יודע שתנאי הכליאה כל כך קטסטרופליים ולכן אני משחרר אנשים החוצה על מנת להקטין את הצפיפות. לכן אני סבורה שצריך לגשת מאוד מאוד בזהירות ובמשורה לשחרור המינהלי, כי אין לנו כאן שום אספקט של בחינה ממשית של האדם שאותו אנחנו משחררים".

היועץ המשפטי של המשרד לביטחון הפנים ניסה לצנן בישיבה את הלהיטות של כהן ואמר: "אולי אפשר לקבוע את הצו ליום ראשון, כי נדרשים חתימה ופרסום ברשומות". אך כהן ענה לו: "אתה יודע מה זה לעבור שבת בבית הסוהר? היום יום שלישי. אולי נעשה את זה ביום חמישי, לכבוד שבת".

גם שב"ס, כמו כל גוף, זקוק לכסף ובשב"ס יודעים שהכסף שתחסוך המדינה מהשחרור המינהלי לא יעשה את דרכו חזרה לארגון. לדברי בכיר לשעבר בארגון, "אומרים לשירות בתי הסוהר שהם צריכים להוריד אלף אסירים מהתקן שלהם. זה המון אסירים. עכשיו על פניו לא צריך את אותם סוהרים שעובדים איתם, לא טבחים, לא נהגים. בכל ארגון שלוקחים לו אלף לקוחות עושים צמצום. קשה לי להאמין ששב"ס לא קיבל משהו בתמורה לזה שהורידו להם את התקן".

אבל את כהן הנושא הכספי עניין פחות, והוא המשיך בניסיונו להוריד את המספרים. לבסוף הלחץ עשה את שלו, והתקן של שב"ס ירד ל-16,800. כדי לתפור את החוק שיתאים לכולם וכדי שפרנקו יוכל לבלוע את הצפרדע, הוחלט לדרוש שהתקנה החדשה של השחרור המינהלי תחול רק על אסירים השפוטים עד לארבע שנים ואלו שקיצרו להם שליש. בעבור בניזרי זה היה מצוין, אך לאסירים הביטחוניים פחות, לאור העובדה שעונשם אינו מקוצר.

לדברי פרנקו, "מאז עסקת שליט שבה שחררנו יותר מאלף אסירים, נקלטו מספר זהה של עצורים ואסירים, כך שהתפוסה חזרה להיות מלאה. כפועל יוצא מזה, היינו נדרשים לשחרור מינהלי כבר בימים הקרובים ללא קשר לעדכון תקן הכליאה". ואולם, האסירים זועמים על המהלך, שנתפס בעיניהם כעוד הטבה לאסירים בכירים, אחרי האישור שניתן לקצב ללבוש בגדים אזרחיים בביקורי המשפחה. "אי אפשר להבין איזו תפירה היתה פה. זה שקוף. תפרו את זה למידות שלו", אמר ל"הארץ". "עשו את זה מהיום למחר. בדרך כלל החלטת הנציב לוקחת יותר זמן. פתאום הכנסת הורידה את המכסה? זה מטריף את האסירים".

לעומת זאת, חברי ועדת הפנים של הכנסת דחו אתמול בתוקף את הטענות שלפיהן היוזמה נועדה להביא לשחרורו המוקדם של בניזרי. יושב ראש הוועדה כהן אמר אתמול כי "אף אחד לא יכול היה לצפות את זה. מדובר בפלט של מחשב שמציג את שמות האסירים שעומדים בקריטריונים. התברר שגם בניזרי ביניהם. אבל כלי התקשורת לוקחים את הנושא הזה לאיזה כיוון שהם רוצים". לדבריו, "אפילו השר לא קובע מי נכנס לתקן הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ